PRIZNANJE JE SVE BLIŽE

Odlučeno je kako će se zvati novi park prirode na sjeveru Hrvatske! Predivni zeleni bregi uskoro bi napokon trebali dobiti zaštitu i prestižni status

Hrvatska trenutno ima osam nacionalnih parkova i 12 parkova prirode. Posljednja je taj status dobila Dinara, koja je parkom prirode proglašena 2021. godine, a najmlađi nacionalni park je Sjeverni Velebit koji taj stupanj zaštite ima od 1999. godine. Međutim, čini se da će se obitelj parkova prirode uskoro povećati, a područje koje će sljedeće dobiti taj status nalazi se na sjeveru Hrvatske. Inicijativa da Ivanščica i okolne gore postanu park prirode postoji već neko vrijeme, a sad je i realizacija sve bliže. Ovih je dana objavljeno i kako će se novo zaštićeno područne zvati: Park prirode Zagorske gore.

JAVNI UVID U PRIJEDLOG ZAKONA I IZLAGANJE PRIJEDLOGA ZAINTERESIRANIMA

Kako piše Poslovni.hr, objavljena je obavijest o Javnom uvidu u prijedlog zakona o proglašenju Parka prirode “Zagorske gore”. Javni uvid počinje 24. rujna i trajat će do 23. listopada. Svi zainteresirani uvid mogu obaviti svakog radnog dana od 9 do 12 sati u prostorijama Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije. Novi park prirode protezat će se na području Varaždinske i Krapinsko-zagorske županije i uključivati područja Ivanščice, Strahinjčice, Maceljske gore i Ravne gore. Uvid u dokumentaciju moguć je i na mrežnim stranicama ministarstva, a javno izlaganje održat će se 2. listopada ove godine u Skupštinskoj dvorani Varaždinske županije s početkom u 17 sati.

VIŠE OD SUNCA I MORAOvdje je povijest utkana u svaki kamen: istražite prekrasne stare utvrde i moćne tvrđave u Dalmaciji koje čuvaju nevjerojatne priče
Nastavi čitati

ŠESTI PARK PRIRODE U KONTINENTALNOM DIJELU HRVATSKE I PRVI NA SJEVERU ZEMLJE

Kad Park prirode zagorske gore bude proglašen, bit će to tek šesti park u kontinentalnom dijelu Hrvatske i prvi na sjeveru zemlje. Ovo jedinstveno područje obuhvaćat će pet planina, pet rijeka, najveći vulkan u Hrvatskoj i kilometre i kilometre prekrasnih gustih šuma koje zaslužuju zaštitu. Inicijativu su, kako je svojedobno pisao magazin Like! Putovanja Jutarnjeg lista, pokrenuli entuzijasti iz dviju županija, Varaždinske i Krapinsko-zagorske. Studija kojom se potkrepljuje opravdanost inicijative napisana je 2013. godine, ali nakon toga je godinama čekala u nekoj ladici. Proglašenje Dinare parkom prirode iskorišteno je kao trenutak da se inicijativa oživi i napokon dođe na red.

A što bi ovaj status zapravo značio za samo planinu, zaštitu prirode i ljude koji ju posjećuju? Jedno je sigurno, parkovi prirode lakše dolaze do novaca za projekte, što bi značilo revitalizaciju gotovo napuštenih područja, pisao je Jutarnji. Dakako, tu je i zakonski propisana zaštita prirode, baštine i ekosustava, koju svaki prirodni biser poput ovog svakako treba.

IVANŠČICA JE PREKRASNA PLANINA KOJA NUDI ZA SVAKOG PONEŠTO

Ivanščica, najviša planina sjeverozapadne Hrvatske, doista je čudo. Tepaju joj da je krov Hrvatskog Zagorja, planina vila i planina starih gradova. Odjevene u šume hrasta kitnjaka i graba te, na visinama višima od 300 metara, bukve, njezine su padine istovremeno podatne, ali i izazovne. Ponekad su tu i velike strmine pa čak i gole stijene, s alpinističkim obilježjima. Kao takva za svakoga nudi ponešto, pogotovo predivne poglede. Na njezinu vrhu dočekat će vas dva vidikovca – manji, po imenu Stričevo, te 10 metara visoka željezna ‘piramida’ podignuta još 1929. godine, s koje se pogled neometano pruža još dalje i šire.

NOVI KONCEPT ZABAVEBili smo na prvoj "ničijoj svadbi": na njoj ne postoje mladenci i ne poklanjaju se kuverte, ali se fantastično jede, pije i pleše do jutra
Nastavi čitati

Istovremeno dobro poznata, ali i pomalo zagonetna. Dovoljno divlja da se na njoj ‘izgube’ oni željni mira, a s druge strane pristupačna izletnicima željnima infrastrukture. Ivanščica stvarno ima sve. Godišnje je pohodi, prema nekim izvorima, oko 60 tisuća ljudi, a mnogi od njih i usred noći znaju iduću statistiku: najviši joj vrh broji 1061 metar, dugačka je 30-ak, a široka maksimalno devet kilometara, presijeca je čak 150 kilometara planinarskih staza.

Aktualno

Pročitajte još