VAŽNA ZAŠTITA

Prvi morski rezervat u središnjoj Dalmaciji bit će proglašen na rajskom otoku: potpuno se zabranjuje ribolov

Na otoku Visu, nedaleko od Komiže, najmanjeg grada u Hrvatskoj i mjesta s dugom ribarskom tradicijom, nalazi se rt Rt Stupišće, poznat po svojoj velikoj bioraznolikosti i životu koji uz njegove obale buja. Mjesto je to posebne ljepote, dobro poznato i roniocima, jer se u njegovim dubinama krije i olupina starog parobroda. Ovo jedinstveno područje uskoro će biti zaštićeno i dobiti će status Posebnog morskog rezervata, prvog takvog u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

RIBOLOV SE ZABRANJUJE, RONJENJE DOZVOLJENO UZ POSEBAN NADZOR

Nakon pokretanja inicijative i javne rasprave, odluka je ovih dana službeno donesena, a na snagu će stupiti tijekom prve polovice ove godine. Što to znači da ovaj rt i otok Vis? “Na stotinu hektara morskog prostora na istočnom kraju Komiškog zaljeva bit će u potpunosti zabranjen ribolov,” piše HRT. Ronjenje će biti dopušteno, ali uz poseban nadzor i regulaciju.

Stranica Pomorsko dobro navodi kako se u podmorju ispred rta Stupišće nalaze se koralji poput žute gorgonije i velike rožnjače, a to područje iznimno je bogato i faunom. “Rt Stupišće dom je ribama kao što su kirnje, škarpine i zubaci te rakovima poput hlapa i jastoga. Na tome području često se mogu vidjeti i dupini,” navodi ista stranica.

POVRŠINA BUDUĆEG REZERVATA JE OKO 110 HEKTARA, OD ČEGA 94 POSTO OTPADA NA MORE

Područje Rta Stupišće koje će sada dobiti zaštitu i status morskog rezervata obuhvaća površinu od oko 110 hektara, a od toga tek nešto manje od 94 posto čini more. Administrativno se nalazi unutar granica grada Komiže. No praksa pokazuje da učinci ovog tipa zaštite nadilaze granice samog zaštićenog područja i imaju pozitivan učinak na cijeli taj dio obale.

“Zaštita kopnenog dijela potrebna je u svrhu dobivanja upravljačkih mehanizama uspostave za zaštitu priobalnih i morskih staništa te vrsta od mogućih pritiska s kopna. Jedna od najvažnijih koristi ovakvih zaštićenih područja odnosi se na njihovu sposobnost očuvanja i oporavka gospodarski važnih ribolovnih vrsta,” navodi Pomorsko dobro.

PROSTOR ĆE SE ŠTITITI POSTAVLJAM KAMERA I ZAPOŠLJAVANJEM ČUVARA PRIRODE

Proglašenjem rezervata zaštitit će se rijetki morski organizmi poput crvenog koralja i Tritonovog roga, a i obnovit će se riblji fond, piše pak HRT. Riječ je o najstrožoj zabrani u kojoj nisu dozvoljene čak ni udice. S obzirom na to da se ne radi o velikom prostoru trebalo bi ga biti jednostavno štititi postavljam kamera i zapošljavanjem lokalnog čuvara prirode.

I zaštita morskih špilja i budući rezervat na Rtu Stupišće dio su jedne veće i dugogodišnje priče o zaštiti viškog arhipelaga koji je 2019. proglašen i Geoparkom i pod zaštitom je UNESCO-a, zaključuje HRT.

Aktualno

Pročitajte još