Priče iz prošlosti

Znate li kako se nekada zvao glavni zagrebački trg? Iza jedne od najposjećenijih i najljepših atrakcija grada krije se zanimljiva priča

Jedan grad, tisuću različitih emocija. Otprilike tako bismo mogli započeti priču o Zagrebu, glavnom gradu Hrvatske prepunom povijesti, bogate kulturne baštine, nevjerojatne prirode i romantičnih ulica koje pozivaju na šetnju. Jedna od njegovih najposjećenijih, najfotografiranijih i najljepših atrakcija zasigurno je glavni gradski trg, Trg bana Josipa Jelačića, koji se je nekada zvao Harmica. No, znate li što znači Harmica, otkud potječe ta riječ i kad je trg promijenio svoje ime?

HARMICA: NEKADAŠNJI NAZIV ZA GLAVNI ZAGREBAČKI TRG POTJEČE OD MAĐARSKE RIJEČI, A TRG JE PROMIJENIO IME 1848. GODINE

Današnji glavni trg u Zagrebu, Trg bana Josipa Jelačića, nekada je bio poznat pod imenom Harmica. Ovo staro ime potječe iz mađarske riječi “harmincz”, što znači trideset. Naime, kako piše povijest.hr, na ovom prostoru se nekada ubirala tzv. tridesetnica – carinska pristojba koja je izvorno iznosila trideseti dio vrijednosti robe. Kuća s carinskim uredom gdje se ubirala tridesetina nalazila se na sjevernoj strani trga.

RIZNICA PRIRODNIH FENOMENALjepote planinskog parka prirode na istoku Hrvatske sve više otkrivaju i stranci: lani ga je posjetio rekordan broj turista i izletnika
Nastavi čitati

Trg koji danas poznajemo kao Trg bana Josipa Jelačića nosio je naziv Harmica sve do 23. lipnja 1848. godine. Tog dana, u čast novoizabranog bana Josipa Jelačića, trg je preimenovan, svega 18 dana nakon što je Jelačić svečano ustoličen.

Kip bana Josipa Jelačića na glavnom trgu u Zagrebu svečano je otkriven 16. prosinca 1866. godine. Prikazuje bana na konju s podignutom sabljom u desnoj ruci. Jelačićev vjerni konj zvao se Emir, a bio je poklon Mahmud-bega Bašića iz Bihaća. Na Emiru je ban dojahao u Zagreb za svoje ustoličenje, a kasnije i u Mađarsku.

KIP JE ISPRVA BIO OKRENUT PREMA SJEVERU, UKLONJEN JE 1947. GODINE TE JE PONOVO VRAĆEN KRAJEM 20. STOLJEĆA

Kip je podignut samo sedam godina nakon što je ban preminuo. Na početku je bio usmjeren prema sjeveru, dakle prema Mađarskoj, čiju je revoluciju ban ugušio 1848. godine. Iako je prvobitna pozicija za mnoge imala simboličko značenje, u službenim dokumentima grada zabilježeno je kako je bio okrenut prema tadašnjem “življem i većem dijelu grada”. Danas ban i konj “gledaju” prema južnoj strani grada.

Zvuči nevjerojatnoIspod ovog grada krije se fascinantna mreža tunela duga više od 30 kilometara! U njima se nalaze trgovine, šetnice i hoteli zbog kojih ljudi često ni ne izlaze na površinu
Nastavi čitati

Brončani spomenik banu Jelačiću djelo je Antona Dominika Fernkorna, poznatog austrijskog kipara koji je izradio i kip sv. Jurja koji ubija zmaja (danas smješten pokraj zgrade HNK) te kip Blažene Djevice Marije iznad fontane pred katedralom. Svečanost otkrivanja spomenika banu Jelačiću zabilježena je na fotografiji Franje Pommera, koja se može smatrati prvom reportažnom fotografijom u hrvatskoj povijesti, piše povijest.hr. Banov kip uklonjen je 1947., a ponovno je vraćen na trg 1990. godine.

Aktualno

Pročitajte još