Guinnessov rekorder
Dnevni atlas
Znate li gdje se nalazi jedini vulkan u Hrvatskoj? Ovo zaštićeno područje u kontinentalnoj Hrvatskoj nalazište je poludragog kamenja
Vijesti o erupcijama vulkana na Islandu redovito se šire svijetom, a stanovnici te zemlje navikli su živjeti uz njihove povremene erupcije. To je zemlja izrazite geološke aktivnosti, ima stotine vulkana od kojih su neki i danas aktivni. Najznačajniji je islandski vulkan Hekla. Nije, dakako, Island jedina europska zemlja u kojoj se bilježi vulkanska aktivnost. No, gdje je tu Hrvatska? Postoje li vulkani u Hrvatskoj? Aktivni, srećom, ne, ali postojao je jedan u prošlosti čije ostatke možemo vidjeti i danas.
NA MJESTU NEKADAŠNJEG VULKANA DANAS MOŽETE VIDJETI GOLEMU RUPU
Nađete li se u blizini Lepoglave obavezno posjetite Gaveznicu, jedini sačuvani vulkan u kontinentalnoj Hrvatskoj koji se nalazi na mjestu nekadašnjeg brežuljka Kameni vrh (373 m). Danas ćete ovdje pronaći golemu rupu, odnosno grotlo nekadašnjeg vulkana koji je upravo na tom mjestu nastao prije približno 22 milijuna godina. Gaveznica je zaštićeno područje te je jedino poznato nalazište poludragog kamenja u Hrvatskoj – cijenjenog Lepoglavskog ahata.
Ova je lokacija i arheološko nalazište jer su na samom vrhu nekadašnjeg brda pronađeni ostaci pretpovijesnog naselja kasnobrončanog doba.
IZ UGASLOG VULKANA ZATVORENICI SU DESETLJEĆIMA VADILI RUDU
„Tijekom geološke prošlosti na području sjeverozapadne Hrvatske bilo je nekoliko vulkanskih faza. Stijene nastale njihovim aktivnostima najvećim su dijelom erodirane, tektonski transportirane ili prekrivene mlađim sedimentima. Izuzetak je fosilni vulkan Gaveznica – Kameni vrh u Lepoglavi u kojem su lepoglavski zatvorenici gotovo pola stoljeća (1923. – 1967.) vadili vulkansku stijenu, tzv. hiperstenski andezit, vrlo čvrstu i pogodnu za cestovne podloge. Eksploatacijom vulkanske stijene otkopan je sam ”dimnjak” vulkana, što je uzrokovalo nastanak dubokog klizišta s padom prema krateru vulkana“ navodi se na stranici Priroda Varaždinske županije.
Otkrićem poludragog kamenja taj je bivši kamenolom dobio posebnu pozornost. Ono je nastalo u završnim fazama vulkanske aktivnosti, kad je došlo je do „hidrotermalnih učinaka na stijenu vulkana“, pojašnjavaju na toj stranici.