impresivno zdanje
Ekologija
Venecija postaje ugrožena baština? UNESCO je nezadovoljan naporima Talijana da spase jedinstveni grad na vodi
Povijesne zgrade, kanali umjesto cesta, svjetski poznati karneval i raskošne maske, slikovite gondole… Venecija je bez sumnje jedan od najpoznatijih talijanskih, pa čak i europskih gradova, a kako je relativno blizu svih dijelova naše zemlje, oduvijek je omiljeno odredište brojnih Hrvata. Dakako, Venecija se nalazi i pod zaštitom UNESCO-a, no njezin bi se status mogao promijeniti. Stručnjaci iz UNESCO-a predlažu da se ovaj grad na vodi uvrsti na listu ugrožene baštine.
SLJEDEĆI MJESEC BIT ĆE DONESENA ODLUKA O STATUSU VENECIJE
Odbor UNESCO-a za svjetsku baštinu sastaje se sljedeći mjesec, a pred članovima će se naći prijedlog da se povijesna jezgra Venecije i njezina laguna uvrste na popis ugroženih mjesta svjetske baštine. Osim standardnih problema o kojima se već mnogo pisalo, poput smanjenja broja stanovnika, masovnog turizma i zagađenja, međunarodno tijelo ovaj put direktno upire prstom u vlasti u gradu regiji i zemlji. Smatraju da nisu napravili dovoljno da spase ovaj jedinstveni grad na vodi.
UNESCO JE VEĆ PRIJETIO DA ĆE VENECIJU STAVITI NA “CRNU LISTU”
Kako se navodi u objašnjenju, UNESCO smatra kako talijanska vlada nije uspjela izraditi nikakav smislen i radni plan za zaštitu obalnog grada. On je već dugo pod pritiskom ljudskih i ekoloških čimbenika. Organizacija je dodala da Italija “nije komunicirala na održiv i sadržajan način od svoje posljednje sjednice Odbora 2021., kada je UNESCO već prijetio da će Veneciju staviti na crnu listu”.
Stavljanje grada na popis ugroženih lokacija zamišljeno je kao posljednja mjera i signal talijanskim vlastima da moraju uzeti stvari u svoje ruke i djelovati. Venecija će na tom popisu vjerojatno biti u društvu ratom pogođenih ukrajinskih gradova Odese, Lavova i Kijeva, koji će također biti dodani na popis u rujnu.
PORAST RAZINE MORA ZBOG KLIMATSKIH PROMJENA UGROZIO BI EKOSUSTAV, ALI I ŽIVOT U GRADU
Kritike Italiji navode kako zemlja nije iskoristila financiranje EU fonda za oporavak kako bi razvila koherentne planove za zaštitu svojih obalnih gradova i učinila ih otpornijima. Znanstvenici predviđaju da će do kraja stoljeća doći do relativnog porasta razine mora negdje između 44 i 76 centimetara. To bi drastično promijenilo ekosustav i učinilo grad dugoročno nepogodnim za život. Gradskim vlastima zamjeraju što se njihovi pokušaji kontrole broja posjetitelja nisu pokazali učinkovitima. Iz Venecije su zasad samo rekli da će pažljivo pročitati prijedlog odluke UNESCO-a i razgovarati o njoj s državnim vlastima.
VENECIJA LEŽI NA 118 OTOKA KOJE RAZDVAJA 150 KANALA I IMA ČAK 400 MOSTOVA
Cijela Venecijanska laguna zaštićena je UNESCO-va baština. Venecija se sastoji od 118 otoka, od kojih su neki povezani pješačkim mostovima kojih je u gradu čak 400. Do drugih, poput poznatih Murana, Burana ili Torcella, može se doći samo brodom. Grad je sagrađen od milijuna okamenjenih trupaca, uglavnom drva johe koje je otporno na vodu. Velik je broj tih trupaca donesen iz susjednih zemalja, među kojima je, dakako, i Hrvatska.