
Domaća bosanska kuhinja
Tortica Rezi priča priču o gradu koji je živio od rudarstva, a danas ponosno njeguje čipku i slastice s pričom
Ovaj simpatični kolačić vrlo lako bi mogao nositi titulu najljepšeg kolačića u regiji. No, iza dobrog izgleda skriva se isto tako i dobra priča. On se službeno zove ‘Tortica Rezi’, a pronaći ćete ga u susjednoj Sloveniji, u simpatičnom mjestu po imenu Idrija. Taj grad smješten usred predivne prirode, zauvijek je obilježio pronalazak žive na njegovu području te je neraskidivo vezan uz svoju rudarsku prošlost. No, ima on i nježniju stranu, onu poznate idrijske čipke, a upravo je ova predivna tortica ‘spoj’ tih dvaju lica Idrije.
Tortica Rezi, kako je zovu, prvi put je predstavljena 2015., na Festivalu idrijske čipke, manifestaciji koja se u tom gradu odvija svake godine. A bila ja produkt pametne ideje. Naime, cilj je, kako je objašnjeno na stranici Zgodovinska mesta, bio razviti kulinarski proizvod koji će predstavljati kulturnu baštinu grada, a sve u realizaciji tamošnjeg Centra za idrijsko dediščino i ugostiteljskog objekta Pri Škafarju.
Naime, nije nikakvo čudo da je upravo čipka bila odabrana kao ukras tortice koja će predstavljati grad. Idrija je dom najstarije čipkarske škole u Europi, koja djeluje još od 1876. godine, dok je sama tradicija izrade čipke još starija, i seže u 17. stoljeće. Ona je uvrštena i na Unescov popis nematerijalnih dobara, a uzorak slavne idrijske čipke poslan je i u svemir….
No, kako je točno nastala tortica? Kako prenosi isti izvor, nastala je u suradnji sa spomenutom školom, gdje je iscrtan poseban uzorak čipke koji simbolično priča priču o gradu, odnosno o slučajnom otkriću žive te tome kako je ona oblikovala život i razvoj tog grada.
Naime, živa je u Idriji otkrivena sasvim slučajno, a otkrio ju je majstor koji je izrađivao drvena vjedra. Njegova supruga zvala se Reza, a kći Rezika pa i tortica danas, kako bi se zaokružila cijela priča, nosi to ime. Nakon što je dizajn čipke bio gotov, krenulo se u izradu modela za izradu šećerne čipke koja će krasiti torticu, a koja je trebala biti što vjernija. Inače, glavni sastojak same tortice su borovnice, a tortica ima promjer šest centimetara te je visoka četiri.
Inače, Idrija je, i mimo tortice, prepuna zanimljivosti. Ispod grada proteže se oko 700 kilometara rudarskih rovova dubokih do čak 400 metara. Ona je i najstariji rudarski grad u Sloveniji, a pod nazivom Baština žive je, u kombinaciji s najvećim rudnikom žive na svijetu u španjolskom Almadénu, upisana 2012. godine i na UNESCO-v popis svjetske baštine. Upravo uz rudarsku prošlost vezane su i glavne atrakcije grada, primjerice Antonijev rov, drugi najstariji rudarski rov u Europi.
Domaća bosanska kuhinja
PREDNOSTI I MANE
ZANIMLJIVO!
BEZ ŠVEDSKOG STOLA
Dnevni boravak na Mrežnici
Gastro brat Putnog Kofera
PREDNOSTI I MANE
ZANIMLJIVO!
Autentične vinske adrese
PROVJERENE ADRESE
ZA TOPLE VEČERI
ISKORISTITE SEZONU
Okusi susjedne zemlje
Ukusno i zdravo
OKUSI ALPSKE ZEMLJE