Nekad sirotinjsko jelo košta nekoliko puta više od bifteka! Rasproda se čim stigne na tržište i proizvodi se u limitiranoj količini

U svijetu se godišnje pojede gotovo 80 kilograma riže po stanovniku jer je zasitna i povoljna, ali najskuplja riža na svijetu pravi je luksuz dostupan rijetkima

Foto: Getty Images

Riža je diljem svijeta omiljeni prilog: jednostavna je, ukusna, prilagodljiva brojnim jelima. Najkonzumiranija je hrana na planeti, posebno je vole u Aziji, a rižoto, kao jelo u kojem ima glavnu ulogu, osvojio je cijeli svijet. Riža je pritom jako povoljna i zasitna, a to je kroz povijest ljudima oduvijek bilo važno. No nisu sve riže povoljne. Postoji jedna vrsta koja je nekoliko puta skuplja od bifteka i skupih stejkova!

NAJSKUPLJA RIŽA NA SVIJETU 2016. JE UPISANA U GUINNESSOVU KNJIGU REKORDA

Japanska riža Kinmemai Premium nosi titulu najskuplje riže na svijetu, koju joj je 2016. dodijelio Guinness World Records, piše CNN. Riječ je o limitiranom proizvodu tvrtke Toyo Rice iz prefekture Wakayama, koja godišnje proizvede samo 1.000 kutija ove riže, a svaka se rasproda gotovo odmah nakon izlaska na tržište.

Cijena? Oko 10.800 jena po kutiji (nešto više od 60 eura), dok je pri prvom predstavljanju iznosila i oko 85 eura po kilogramu. U zemlji u kojoj se obična riža prodaje za višestruko nižu cijenu, Kinmemai Premium od početka je zamišljena kao prestižan proizvod i svojevrsna poruka svijetu o kvaliteti japanske riže, piše isti medij.

CILJ NIJE BILA ZARADA, VEĆ PODIĆI MEĐUNARODNI UGLED JAPANSKE RIŽE

Iza projekta stoji Keiji Saika, danas 91-godišnji predsjednik Toyo Rice Corporationa, koji je želio podići međunarodni ugled japanske riže. Prema njegovim riječima, cilj nikada nije bio zarada, prenosi CNN. Naprotiv, kada se zbroje svi troškovi, projekt je financijski neisplativ. No ideja je bila potaknuti poljoprivrednike na uzgoj vrhunskih sorti i skrenuti pozornost na kvalitetu domaće proizvodnje.

KAKO SE PROIZVODI NAJSKUPLJA RIŽA NA SVIJETU

Proces nastanka Kinmemai Premiuma znatno je složeniji od proizvodnje obične riže. Svake godine bira se četiri do šest nagrađivanih sorti iz velike baze kandidata, a ne ocjenjuju se samo okus i tekstura, nego i razina enzima, odnosno „vitalnost“ zrna. Nakon selekcije, riža se dodatno odležava nekoliko mjeseci kako bi se poboljšao okus i aroma.

Ovogodišnja mješavina, primjerice, uključuje sorte Koshihikari i Yudai 21 iz prefektura Gifu i Nagano. Upravo kombinacija zahtjevne proizvodnje i vrlo ograničene količine objašnjava visoku cijenu.

NAJČEŠĆE SE KUPUJE KAO LUKSUZNI POKLON ILI ZA POSEBNE PRIGODE

Kinmemai Premium najčešće se kupuje kao luksuzni poklon ili za posebne prigode, a rijetko se koristi u svakodnevnoj gastronomiji. Projekt je, prema riječima proizvođača, već postigao važan cilj: motivirao je uzgajivače, dao dodatnu vidljivost japanskoj riži i pokazao da i naizgled obična namirnica može postati globalni simbol prestiža, barem kad je riječ o najskupljoj riži na svijetu.

GODIŠNJE SE U SVIJETU POJEDE GOTOVO 80 KILOGRAMA RIŽE PO STANOVNIKU

Inače, godišnje se pojede 78,4 kilograma riže po glavi stanovnika ovog planeta! Diljem svijeta za uzgoj riže se koristi 158 milijuna hektara površine. Glavni je izvor hrane u azijskim zemljama, ali se konzumira i u Europi, Americi, Australiji, nešto manje samo na afričkom kontinentu. Više od polovice svjetske populacije rižu koristi kao osnovnu namirnicu u prehrani, i to već stoljećima. Njezine su prednosti što je jeftina, zasitna i može se lako uzgajati u različitim klimatskim uvjetima.

Pročitajte još