BAL NA GORNJEM GRADU
KAVA JE NAČIN ŽIVOTA
Espresso se u ovoj zemlji može popiti za samo jedan euro u 132.000 kafića: „Kava za nas nije običan napitak, već ljudsko pravo“
Od Lombardije na sjeveru pa sve do Sicilije na jugu, ne postoji puno zemalja na svijetu koje mogu konkurirati Italiji u romantičnoj atmosferi. Koju god strast imali, pronaći ćete je ovdje jer država je to puna kontrasta, šarma, zanosnih okusa i prekrasnih krajolika koji su vječna inspiracija putnicima. Italija je poznata po mnogim stvarima koje se u ovoj zemlji naprosto obožavaju – od tijesta za pizzu, preko sladoleda pa sve do vrhunskih crnih vina. No, postoji nešto što Talijani rade bolje od svih, a to je priprema savršene kave kojoj je teško odoljeti. Lokalno stanovništvo i turisti već dugo mogu svratiti u jedan od otprilike 132.000 kafića i popiti espresso za samo 1 euro. U prošlosti je cijene čak regulirala država, a smatra se da se u Italiji svake godine popije čak šest milijardi kava.
ZAŠTO SU CIJENE KAVE U ITALIJI POVIJESNO TAKO NISKE?
Razlog leži u specifičnom modelu poslovanja. Naime, talijanski dobavljači kave često snose troškove otvaranja kafića, što značajno smanjuje financijski teret vlasnicima. Osim toga, Italija njeguje tradiciju obiteljskih kafića, što znači da ne trebaju zapošljavati (i plaćati) previše osoblja. Ipak, kako piše magazin Time Out, postoji bojazan da bi se ova dugogodišnja kultura mogla promijeniti.
CIJENA KAVE NA TRŽIŠTU DRASTIČNO RASTE
Cijene kave posljednjih su godina dramatično porasle. Cijena zrna skočila je za 48 posto u posljednjih godinu dana, a čak se utrostručila od 2018. Razlog za to leži u nizu izazova, od loših žetvi u Vijetnamu i Brazilu, dvaju najvećih svjetskih proizvođača kave, do problema u opskrbnom lancu između Europe i Azije koji su pogoršani napetostima u Crvenom moru od studenog 2023. godine. Sve to otežava zadržavanje niskih cijena.
„U Italiji se kava ne doživljava kao proizvod, već kao ljudsko pravo,“ izjavio je za Telegraph Andrea Pettinari, vlasnik kafića Caffe dell’Arte. „No, kada cijena espressa ostane na jednom euru, postaje neodrživo za sve sudionike u opskrbnom lancu – od poljoprivrednika do vlasnika kafića. Bez prostora za profitnu maržu, cijeli sustav se nalazi pred velikim izazovom.”
„PROIZVOD POPUT ESPRESSA JE NEOPHODAN ZA ŽIVOT“
Mislite li da će Talijani lako odustati od svog omiljenog espressa za 1 €? Naravno da ne. Navike kupaca toliko su ukorijenjene da bi svako podizanje cijene moglo postati goruće političko pitanje pa vlasnici kafića osjećaju ogroman pritisak u društvu. „Proizvod poput espressa je neophodan za život, poput kruha“, izjavio je Luciano Sbraga, zamjenik predsjednika Federacije talijanskih javnih ustanova za Financial Times. „Kada potrošači proizvod doživljavaju toliko važnim, podizanje cijena nije lako.“ Kako će se situacija razvijati i hoće li se talijanski ugostitelji oduprijeti pritisku ili popustiti – tek ćemo vidjeti.