Grupa nasmijane indijske djece u šarenoj odjeći trči po suhom, zemljanom terenu, okružena prirodom.

MEDICINSKO ČUDO

Misterij koji stručnjaci nikad nisu uspjeli riješiti: u ovom selu svaka kuća ima po jedne blizance!

Okruženo bujnim zelenilom i pitoresknim krajolicima, jedno selo u Indiji već godinama plijeni pozornost znanstvenika i istraživača iz svih krajeva svijeta. Zove se Kodinhi, smješteno je u okrugu Malappuram u saveznoj državi Kerali, a popularnost je steklo zahvaljujući iznimnoj učestalosti blizanaca. Naime, u 2000 obitelji, koliko ih živi u ovom selu, rođeno je, pazite sad, 400 blizanaca! Kodinhi je stoga zasluženo dobio nadimak ”grad blizanac”, a stručnjaci i dalje muku muče s pronalaženjem odgovora koji bi napokon mogli objasniti ovaj jedinstveni fenomen.

ZBUNJENI STRUČNJACI ISTRAŽUJU GENETSKI SASTAV STANOVNIKA SELA

Zasad se može samo nagađati o čimbenicima koji su ”krivi” za pravi mali ”boom” blizanaca u Kodinhiju. Poznato je da određene genetske varijacije ili mutacije unutar populacije mogu povećati vjerojatnost začeća blizanaca pa stručnjaci neumorno nastavljaju istraživati ​​genetski sastav stanovnika ovog indijskog sela.

S druge strane, detaljno se proučava i njihova tradicionalna prehrana, bogata hranjivim tvarima i antioksidansima. Svježe voće, povrće i mliječni proizvodi mogu pridonijeti optimalnom reproduktivnom zdravlju i plodnosti, no tek treba utvrditi u kojoj mjeri prehrambene navike seljana utječu na hormonalnu ravnotežu, ovulaciju i samu vjerojatnost začeća blizanaca.

STOPA RAĐANJA BLIZANACA RASTE IZ GODINE U GODINU

Zvuči nevjerojatno, ali gotovo svaka kuća u Kodinhiju ima po jedne blizance. Liječnici već dugo pokušavaju riješiti ovaj misterij, ali konkretnih odgovora još nema. Prema dostupnim izvješćima, 2008. godine oko 300 žena iz ovog sela rodilo je zdravu djecu, a među njima je bilo čak 15 pari blizanaca. I očito je da se ta stopa nastavlja povećavati iz godine u godinu.

Ako pitate seljane, oni tvrde da je medicinsko čudo rađanja blizanaca počelo još prije tri generacije. No, bez pristupa opremi za detaljnu biokemijsku analizu, teško je dokučiti što je tome razlog. Ipak, mnogi liječnici smatraju da visoka pojavnost blizanaca ima veze s onim što seljani jedu i piju. Ovu teoriju podupire i dr. Krishnan Sribiju iz Kerale. “S obzirom na nisku razinu rađanja blizanaca u Indiji i Aziji općenito, ovo je zbilja iznenađujuće. Stope blizanaca, osobito u zapadnom svijetu, porasle su zbog umjetne oplodnje, no to ovdje nije slučaj”, kaže dr. Sribiju.

POPIS POLJA ZA ISTRAŽIVANJE RASTE, ALI REZULTATA I DALJE NEMA

Čimbenici okoliša, uključujući kvalitetu vode, zagađenje zraka i izloženost kemikalijama, također su predloženi kao potencijalni doprinosi visokoj stopi blizanaca u Kodinhiju. No, ni brojna istraživanja na ovim poljima zasad nisu dala zadovoljavajuće rezultate.

U Kodinhiju je u međuvremenu osnovana Udruga blizanaca i rođaka (TAKA), koja pomaže obiteljima s ”duplićima”, kako ih zovu od milja. A sama djeca Kodinhija prepuna su zanimljivih priča. “Lijepo je imati brata blizanca jer možemo zafrkavati prijatelje i učitelje. Uvijek nas miješaju, a nas to, naravno, zabavlja, iako je ponekad malo zločesto”, smije se jedan dječak.

IMAMO I MI SVOJ "GRAD BLIZANACA", NALAZI SE U SRCU SLAVONIJE

A jeste li znali da sličan fenomen imamo i u Lijepoj našoj? Naime, Orahovica, slavonski grad s tek nešto više od 4500 stanovnika, može ponosno reći da ima najviše blizanaca po stanovniku u Hrvatskoj! Oko stotinu njih redovito se okuplja na Danima blizanaca, manifestaciji koja se organizira njima u čast, a posvećena im je i aleja u gradskom parku. Impresivno!

Aktualno

Pročitajte još