Kultura i Život

Ova prekrasna zemlja već 70 godina nema vojsku! Čelnici su sredstva preusmjerili u obrazovanje, zdravstvo, kulturu…

Kao i u ostalim dijelovima Amerike, vojne snage Kostarike imale su značajnu ulogu u oblikovanju državne infrastrukture i izgradnji nacionalnog identiteta. Počevši od trijumfa nad gusarskom invazijom 1857. pod vodstvom Williama Walkera, pa sve do posljednjeg vojnog puča u zemlji 1917., vojska je igrala centralnu ulogu u političkom životu zemlje. Stoga je bilo izuzetno iznenađujuće kada je 1. prosinca 1948. vođa tadašnje vladajuće vojne hunte, José Figueres Ferrer, objavio deklaraciju kojom su nacionalne vojne snage ukinute. U roku od samo godinu dana, ta odluka je postala dio ustava, čime je 1949. godine Kostarika postala prva zemlja na svijetu koja je potpuno ukinula vojsku.

ODLIČNE IDEJE ZA IZLETOvi nerazvikani, povijesni gradovi u blizini Hrvatske idealna su odredišta za jesenski city break: šetnja njihovim ulicama je poput ulaska u vremeplov
Nastavi čitati

UŠTEDE OD OBRAMBENIH IZDATAKA KOSTARIKA JE ISKORISTILA ZA POBOLJŠANJE OBRAZOVANJA, ZDRAVSTVENE SKRBI I TRAJNE SOCIJALNE SIGURNOSNE MREŽE

Na globalnoj razini, demilitarizacija je označila novo poglavlje za tadašnju diplomaciju, koja je pokazala svijetu da je moguće živjeti bez vojske i oružanih snaga. Resurse koje su koristili za vojsku odlučili su preusmjeriti prema napretku društva, odnosno za poboljšanje obrazovanja, zdravstvene skrbi i trajne socijalne sigurnosne mreže. Na taj način doprinijeli su pravima svojih građana, osiguravajući stabilnost i napredak cijele zajednice.

Osim toga, ova prekrasna tropska zemlja ponosi se svojom ekološkom politikom koja privlači turiste u svoje bujne džungle. Također ima životni standard koji je otprilike duplo veći nego u drugim zemljama Srednje Amerike osim Paname, koja profitira od Panamskog kanala.

ŠUMSKO UTOČIŠTEU blizini Zagreba, usred guste šume, kriju se ove bajkovite kućice u kojima možete odmoriti i uživati u potpunom miru i tišini
Nastavi čitati

“Kostarika ima privilegiran položaj kao zemlja srednjeg dohotka u kojoj građani imaju dovoljno slobodnog vremena i bogate međuljudske odnose”, kaže kostarikanski profesor ekonomije Mariano Rojas. “Srednji dohodak većini građana omogućuje zadovoljenje osnovnih potreba. Državna intervencija u gospodarstvo osigurava da svi Kostarikanci imaju pristup obrazovanju, zdravstvu i prehrambenim uslugama.” Kostarikanci, dodao je, nisu ušli u “utrku za status i upadljivu potrošnju”.

JEDNA OD NAJSRETNIJIH ZEMALJA SVIJETA DANAS NJEGUJE ”PURA VIDA” FILOZOFIJU

Prema Svjetskom izvješću o sreći, već dugi niz godina zaredom Kostarika je visoko rangirana na popisu najsretnijih zemalja na svijetu. Ova mala srednjoamerička država često se ističe svojom prirodnom ljepotom, bogatstvom ekosustava te pozitivnim društvenim i ekonomskim faktorima koji doprinose visokom nivou sreće među njenim stanovništvom.

Poznata po svojoj “pura vida” filozofiji, što znači “čisti život” ili “čisti stil života”, Kostarika promiče uravnotežen pristup životu, gdje se naglasak stavlja na međuljudske odnose, zajedništvo i zadovoljstvo jednostavnim stvarima. Ova filozofija podržava emocionalno blagostanje i sreću među Kostarikancima.

Aktualno

Pročitajte još