'Tekući pilav'
Kultura i Život
U “mramornom gradu” svi auti moraju biti bijeli ili srebrni! Druge su boje zabranjene zakonom, koji propisuje i stroge kazne za one koji svoja vozila ne peru
Auti smiju biti isključivo bijele ili srebrne boje. Uz to, moraju biti savršeno čisti. Propusti li redovito čišćenje i pranje auta, vlasnik riskira strogu novčanu kaznu. Cijeli glavni grad bliješti od bjeline jer je većina zgrada od bijelog mramora. Sve ovo, koliko god zvučalo nevjerojatno, zaista je na snazi u Ašgabatu, glavnom gradu Turkmenistana. Neobični zakoni u Turkmenistanu iznenađuju posjetitelje, no lokalno stanovništvo na njih kao da se više ne obazire. Evo zašto je ova zemlja zabranila automobile u šarenim bojama i koje još neuobičajene propise provodi!
VLASNICI AUTOMOBILA MORALI SU PREKO NOĆI PREBOJITI SVOJA VOZILA
Mnoge zemlje i regije imaju neobične zakone, propise koji čude posjetitelje. Neki korijene vuku iz određene povijesne nezgode ili situacije, drugi su doneseni kasnije, s razvojem turizma, dio je ostao zaboravljen iz nekih davnih vremena. No u Turkmenistanu su ovi strogi zakoni doneseni u novije vrijeme. Uveo ih je 2018. tadašnji predsjednik Gurbanguly Berdimuhamedow. U tom su trenutku vlasnici vozila u drugim bojama morali svoja vozila prebojati kako bi izbjegli kazne.
Iz auto salona su preko noći potpuno iščezli crni, plavi, crveni auti. U pozadini ove neobične odluke je opsjednutost turkmenistanskih vlasti održavanjem specifične estetike u glavnom gradu.
GRAD JE UPISAN U KNJIGU REKORDA KAO MJESTO S NAJVIŠE BIJELOG MRAMORA
No, posebnosti ove zemlje ne završavaju s bojama automobila. U Turkmenistanu ne samo da vaš automobil mora biti bijel ili srebrn, već mora biti i besprijekorno čist. Vlasti su propisale visoke novčane kazne za one koje uhvate u vožnji prljavog vozila na ulicama Ašgabata. Ovo je pravilo doneseno zbog promoviranja turkmenistanske metropole kao “Grada bijelog mramora”. Naime, Ašgabat je upisan i u Guinnessovu knjigu rekorda kao mjesto s najvećom koncentracijom zgrada od bijelog mramora na svijetu. Pa kad je već sve bijelo, zašto ne bi bili i automobili.
ČAK 80 POSTO DRŽAVE ČINI PUSTINJA
Zemlja u srednjoj Aziji je postala neovisna nakon raspada Sovjetskog saveza 1991. godine, a graniči s Kazahstanom, Afganistanom, Iranom i Uzbekistanom. Ima nešto više od 4,5 milijuna stanovnika, a u povijesti je bila ključni dio Puta svile koji je povezivao Kinu s Bliskim istokom. Većinu površine zemlje, gotovo 80 posto, zauzima nenaseljena pustinja Karakum, a stanovništvo je koncentrirano u podnožjima planina i u oazama uzduž rijeka i kanala. U pustinji se pak nalazi jedan od najneobičnijih prirodnih fenomena koji privlači turiste iz cijelog svijeta: to su “vrata pakla”, mjesto na kojem vatra gori već desetljećima.
SULUDA OGRANIČENJA I LOŠE STANJE LJUDSKIH PRAVA I SLOBODA
Koliko god pravilo o boji automobila može zvučati čak i zabavno nekome sa strane, šira priča nije tako lijepa. Turkmenistan svojim stanovnicima nameće stroga ograničenja u korištenju interneta i društvenih mreža, a zabranjene su i popularne komunikacijske platforme poput WhatsAppa i Telegrama. Izvještaji o stanju ljudskih prava i slobodama u toj zemlji su porazni. Restrikcije se često uspoređuju s onima u Sjevernoj Koreji.