Ova je zemlja djeci zabranila igrati video igre više od 3 sata tjedno! Mladi za „pametnim telefonom“ mogu posegnuti samo petkom, subotom i nedjeljom

Foto: Yuganov Konstantin / Canva

Vjerojatno se mnogi stariji od 30 godina sjećaju vremena kada je djetinjstvo značilo provoditi sate igrajući se vani – na ulici, u parku ili istražujući obližnju šumu. Djeca su tada trčala, penjala se po drveću, igrala nogomet na improviziranim terenima i jedva čekala da završe školske obaveze kako bi se vratila u svijet stvarne igre. Takvi su prizori danas postali prava rijetkost. Društvene mreže i pametni telefoni postupno su preuzeli glavnu ulogu u životima mladih, a slobodno vrijeme sve se više provodi ispred ekrana. Zbog toga su roditelji, stručnjaci i vlade diljem svijeta počeli prepoznavati važnost reguliranja vremena provedenog na internetu. Jedan takav konkretan primjer stiže nam iz daleke Kine, koja je 2021. godine donijela stroge zakone koji ograničavaju vrijeme igranja video igara, što je izazvalo različite reakcije diljem svijeta.

MLADI SE MOGU IGRATI ISKLJUČIVO PETKOM, SUBOTOM I NEDJELJOM – I TO PO JEDAN SAT DNEVNO

Kina je u kolovozu 2021. uvela stroge mjere koje ograničavaju vrijeme igranja videoigara za maloljetnike, s ciljem suzbijanja ovisnosti o virtualnoj zabavi. Prema novim pravilima, djeca i tinejdžeri mlađi od 18 godina smiju igrati videoigre samo tri sata tjedno – jedan sat dnevno, od 20 do 21 sat, isključivo petkom, subotom i nedjeljom, kao i na praznike. Ova ograničenja dio su šire kampanje kineske vlade koja se bori protiv, kako je predsjednik nazvao, sveprisutnog društvenog problema ovisnosti o videoigrama.

Kineska vlada ovim je potezom usmjerena na zaštitu mentalnog i fizičkog zdravlja djece, uz obvezu da globalne gaming kompanije implementiraju sustave verifikacije pravih imena kako bi spriječile zaobilaženje novih zakona. Ograničenja su izazvala brojne reakcije, s obzirom na to da je Kina jedno od najvećih svjetskih tržišta videoigara, a mnogi su zabrinuti zbog njihovog utjecaja na industriju.

RODITELJI I STRUČNJACI PODRŽAVAJU NOVE MJERE

Zakon je uveden nakon višegodišnje zabrinutosti zbog negativnog utjecaja videoigara na mlade, pri čemu je Svjetska zdravstvena organizacija 2019. godine ovisnost o igrama službeno klasificirala kao mentalni poremećaj. Kina je već ranije poduzimala slične mjere. Naime, između 2019. i 2021. godine na snazi su bila ograničenja koja su dopuštala maloljetnicima igranje do 90 minuta dnevno.

Iako su pravila stroga, brojni roditelji i stručnjaci podržavaju nove mjere i smatraju ih nužnim korakom u borbi protiv rastuće ovisnosti o videoigrama među mladima. Ipak, otvara se pitanje njihove stvarne učinkovitosti, budući da postoji mogućnost da maloljetnici zaobiđu ograničenja korištenjem pametnih uređaja svojih roditelja, što bi moglo umanjiti učinak novih propisa.

Pročitajte još