'Tekući pilav'
Kultura i Život
Vodič za planinarenje zimi i savjeti iz prve ruke: „Nema ništa ljepše od planinskih vrhova prekrivenih snijegom, ali opreza nikad dosta“
Planinarenje je definitivno aktivnost za cijelu godinu, no ono u zimskim mjesecima ipak zahtjeva malo više pažnje i pripreme, pogotovo ako nismo iskusni planinari. Upravo stoga, kako bismo sastavili mali vodič za planinarenje zimi, dakle po snijegu i na niskim temperaturama, obratili smo se onima koji definitivno znaju što to znači – popularnom planinarskom dvojcu Mariu Jurini i Dariji Bedeniković koji stoje iza sada već poznatog imena ‘Hiking Croatia‘. Naime, upravo se tako zove njihov blog, a pod istim ih se imenom može pronaći i na društvenim mrežama, gdje su kroz godine okupili pozamašnu planinarsku zajednicu.
NEMA NIŠTA LJEPŠE OD PLANINSKIH VRHOVA PREKRIVENIH SNIJEGOM
Sami sebe opisuju kao avanturiste i zaljubljenike u prirodu, a intenzivno planinare i dijele svoja iskustva s planinarskih pothvata već pet godina. Na planinama su tijekom svih godišnjih doba, trude se, kažu, provesti slobodno vrijeme tamo gdje se osjećaju najbolje i pokušavaju maksimalno iskoristiti svaki trenutak… Dakle, nismo mogli pronaći bolje ljude da pitamo – ‘planinarenje zimi, da li ne?’ – a odgovor nas nije iznenadio. “Apsolutno da!”
“Zima je posebno doba godine koje ima svoje čari i nema ništa ljepše od planinskih vrhova prekrivenih snijegom, ali ima tu i izazova s kojima se treba nositi. Većini ljudi je puno draže planinariti za vrijeme toplijih mjeseci, a moramo priznati da i mi spadamo u tu skupinu. No, nikako ne bismo rekli da je ne volimo, samo nam je mrvicu draže kada je vani toplije. Uz miris kuhanog vina, čaja i fine klope u nekom domu uvijek nekako zaboravimo na zimu i na kraju bude odlično, a nema ništa bolje nego ući u topli dom nakon planinarenja po snijegu“, kaže fotograf Mario Jurina.
ZIMI JE NAJBOLJE BIRATI STAZE KOJE DOBRO POZNAJEMO
No, Mario odmah isto tako dodaje da su planine zimi i planine ljeti dva potpuno različita svijeta. Hodanje po snijegu, kaže, iziskuje dosta više kondicije, a zimi su dani isto tako kraći, dok teren može biti nepredvidiv.
„Uvijek savjetujemo da je zimi najbolje birati staze koje poznajemo i u uvjetima bez snijega kako nas ništa ne bi iznenadilo i kako bi u svakom trenutku znali što nas čeka. Svakako treba pratiti situaciju sa snijegom i nikako nije preporučljivo kretati na neke teže izlete u planine odmah nakon što padne novi snijeg. Tri dana nakon svježeg snijega je neko optimalno vrijeme za pokret u planine. Ako idemo u više planine ili Alpe svakako treba obratiti pažnju na upozorenja o lavinama koje predstavljaju veliku opasnost i mnogi ih često ne shvaćaju dovoljno ozbiljno“, kaže.
SLOJEVITO OBLAČENJE KAO KLJUČ USPJEHA, A OBAVEZNE SU I GAMAŠE
Zanimalo nas je i što savjetuje po pitanju opreme, odnosno što sve treba ponijeti sa sobom. „Za početak je potrebno obratiti pažnju na slojevito oblačenje jer koliko god vani bilo hladno dok se krećemo ili penjemo tijelo se zagrijava i znoji. U našem slučaju tu je uvijek podmajica od merino vune kao base layer, zatim srednji sloj koji je najčešće neki flis i preko toga hardshell jakna, a u ruksaku je uvijek i pernata jakna koja nas grije kada stojimo ili napravimo pauzu. Jednako bitna je i obuća koja bi trebala biti primjerena snježnim uvjetima, a noge bi uvijek trebale biti suhe i tople. Kako bi noge ostale suhe u dubljem snijegu gamaše su obavezan dio zimske opreme“, kaže.
KORISTAN TRIK S KEMIJSKIM GRIJAČIMA I RUKAVICAMA
U ruksaku bi uvijek, nastavlja dalje, trebala biti prva pomoć u kojoj se nalazi i astrofolija koja je zimi posebno bitna, zatim naglavna svjetiljka, dodatna kapa i rukavice te rezervna majica i po potrebi čarape. „Nije loše sa sobom imati i termosicu vrućeg čaja koji jako dobro ugrije kada bude hladno, a s obzirom na to da zimi trošimo više energije neka hrana i snackovi bi se također trebali naći u ruksaku.
Za one zimogrozne postoje i kemijski grijači koji su popularni u posljednje vrijeme i dosta dobro funkcioniraju. Jedan mali hack s kemijskim grijačima koje mi koristimo je da ih aktiviramo prije polaska i ubacimo u rezervne rukavice koje se nalaze u ruksaku i ako dođemo u situaciju da nam se smrznu ruke ili prsti znamo da nas u ruksaku čeka topli par rukavica“, govori Mario. Naglašava kako je za one teže zimske uspone i vrhove potrebna i druga oprema, primjerice dereze, cepin, kaciga…
ZA VELEBIT, DINARU ILI ALPE BITNO JE BITI KONDICIJSKI SPREMAN
No, odlučili smo se zadržati na općenitoj temi planinarenja zimi i manje izazovnim planinarskim pothvatima, pa nas je iduće zanimalo koji su najveći izazovi planinarenja zimi općenito. Mario na tu temu kaže kako je, ako idu na neke lokalne planine poput Medvednice, Ivanščice, Žumberka, tamo situacija relativno sigurna i otprilike znaju što ih čeka. Staze, dodaje, nisu teške i nema nekih opasnosti, no svakako će trebati malo više kondicije i energije nego u uvjetima bez snijega.
„Ako se pak želimo uputiti na neke od vrhova Velebita, Dinare ili u Alpe tu se stvari dosta mijenjaju i treba biti kondicijski spreman, poznavati teren, ali i biti spreman odustati od nekog vrha ako uvjeti nisu dobri. Prošle zime nam se desilo da smo pred sam vrh Risnjaka zapeli u snijegu do pasa pa nije bilo druge opcije nego vratiti se natrag. Dosta veliki problem zimi je i znojenje. Naše tijelo je projektirano da se hladi znojem, a kod strmih uspona i velikih napora to je neizbježno. Merino vuna je najbolji izbor za prvi sloj u ovom slučaju, ali ovo je dosta individualna star pa bi svatko trebao naći neki recept za sebe i dobro odabrati slojeve“, pojašnjava Mario.
POUČNA STAZA LESKA KAO JEDNA OD LJEPŠIH ZIMSKIH STAZA
Za kraj, tražili smo ga i preporuku za pokoji zimski planinarski izlet. „Gorski kotar je uvijek super ideja za provesti dobar zimski dan na snijegu, ima dosta izbora, ali jedna od ljepših staza koju svi mogu proći zimi je Poučna staza Leska u Nacionalnom parku Risnjak, dok se oni malo iskusniji i spremniji mogu uputiti i do vrha Risnjaka ako to uvjeti dozvole.
Snježnik s Platka je jedan zimski klasik, staza nije prezahtjevna, a bit ćete nagrađeni super pogledima. U okolici Zagreba nas je oduševio Japetić prošle zime kada smo stigli nakon što je palo dosta svježeg snijega i stvorila se prava zimska idila, a vikendom radi i dom u kojem se može nešto fino popiti i pojesti. Ivanščica je super opcija, tamo također vikendima radi dom “, pobraja.
VELIKA PLANINA TE KRANJSKA GORA I NJEZINA OKOLICA ODLIČNE SU OPCIJE U SLOVENIJI
On i Daria, dodaje dalje, posljednjih su godina snijeg ‘tražili’ i u susjednoj Sloveniji. „Tamo ima predivnih lokacija za lakše zimske izlete, a jedna od njih je i Velika planina koja je predivna u svim godišnjim dobima, ali zimi djeluje baš posebno.
Kad smo već u Sloveniji, Kranjska gora nam je super lokacija udaljena malo više od dva sata od Zagreba, a nudi pregršt laganih staza i izleta na kojima ćete doživjeti pravu zimsku idilu okruženi Julijskim Alpama. Malo dalje od Kranjske gore nalazi se mjesto Žabnice / Camporosso in Valcanale gdje smo bili na našem posljednjem zimskom izletu na kojem smo hodali do mjesta Monte Lussari / Svete Višarje“, kaže.