'Tekući pilav'
Mjesta
Stoljetni drvored čije visoke krošnje zatvaraju prekrasan prirodni tunel jedno je od najromantičnijih mjesta na Jadranu
Nacionalni park Brijuni jedno je od najposebnijih mjesta u Hrvatskoj. Nevjerojatna, bujna priroda, zelenilo drveća stopljeno s plavetnilom mora, arheološka nalazišta prepuna povijesti, safari park sa živahnim životinjama… Za zaista upoznati ovo čarobno otočje neće vam biti dovoljno doći samo jednom i projuriti kroz njega onako nabrzinu. Zato se većina ljudi vraća više puta i svaki put otkriju nešto novo i upijaju mir i eleganciju ovog mjesta. A jedan od najfotografiranijih motiva parka je veličanstvena aleja pinija, jedno od najromantičnijih mjesta na hrvatskoj obali. Evo zašto je aleja pinija na Brijunima mjesto koje morate posjetiti!
UREDAN DRVORED STAR VIŠE OD 100 GODINA SA STABLIMA VISOKIM 25 METARA
Aleja pinija uredan je drvored star više od 100 godina. Krošnje stogodišnjih stabala visokih 25 metara koje se poput kišobrana nadvijaju nad stazu prizor su koji oduzima dah. Pronaći ćete ju nedaleko od obale otoka Veliki Brijun, u blizini brijunske luke, iza hotela Neptun. U neposrednoj su blizini i Brijunski mediteranski vrt i stara maslina. Drvored je posađen 1905. godine, a do danas je ostao jedan od prepoznatljivijih simbola nacionalnog parka.
DO KRAJA 19. STOLJEĆA BRIJUNI SU BILI ZAPUŠTENI OTOK “MALARIČARA”
Danas Brijune posebnima čini upravo vegetacija, no nije oduvijek tako bilo. Otok je počeo poprimati današnji izgled početkom 20. stoljeća, kad ga je kupio austrijski industrijalac Paul Kupelwieser. On je 1893. posjetio otočje na kojem su tada boravili oboljeli od malarije i preobrazio ih u mondeno ljetovalište. Prilikom prvog posjeta, čak se i sam zarazio malarijom. U trenutku kad je on stigao na otok, na njemu je živjelo tek nekoliko stanovnika, u luku se moglo ući samo za vrijeme plime, a od vegetacije je tu raslo tek nekoliko starih maslina, lovori i čempresi.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
POŠUMLJIVANJE I UREĐENJE PREMA VIZIJI AUSTRIJSKOG INDUSTRIJALCA PAULA KUPELWIESERA
Krenulo je tada uređenje i pošumljavanje otoka prema Kupelweiserovoj viziji, uz pomoć labinskog šumara Alojza Čufara. Zauzete su nekadašnje poljoprivredne površine, iskrčen dio šumskih površina, uređeni parkovi i posađene brojne biljke iz različitih dijelova svijeta. Među njima su i pinije, složene u uredan drvored danas prepoznatljiv u cijelom svijetu.
Dvadesetak godina nakon dolaska na otok, otvoreno je hotelsko naselje, provedena je sanacija, uređeni su parkovi i šume, kao i arheološki lokaliteti, a otvoren je i zoološki vrt i farma nojeva. Od 1910. na otok su stizali brojnih gosti, pripadnici aristokratske, kulturne, znanstvene, industrijske i ekonomske elite.
NACIONALNI PARK BRIJUNI PRAVA JE RIZNICA PRIRODNIH LJEPOTA I POVIJESNIH LOKALITETA
Nacionalni park Brijuni danas je jedno od osam područja u Hrvatskoj koja su zaštićena kao nacionalni park. Današnje granice parka utvrđene su 1999., obuhvaćaju otoke i okolno more, a ukupna mu je površina oko 33,95 četvornih kilometara. Brijunsko otočje sastoji se od 14 otoka, otočića i hridi. Najveći i najposjećeniji je otok Veliki Brijun, na kojem se nalaze hoteli, safari park, arheološka nalazišta, stope dinosaura i brojne druge atrakcije.
Park je prekrasan u sva godišnja doba, ali najljepše ga je posjetiti u kasno proljeće i rano ljeto, te u rujnu i listopadu nakon završetka glavnog dijela turističke sezone. Možete ga istraživati električnim autićima, biciklima, ili u šetnji nekom od brojnih prekrasnih i uređenih staza.