
TRADICIONALNI IZBOR
Kada kraljica i papa dođu u isti grad, znaš da nije običan! Đakovo je i danas mjesto koje s ljubavlju njeguje uspomene na te povijesne trenutke
Znate li koji je hrvatski grad ugostio i papu Ivana Pavla II. i kraljicu Elizabetu II.? Ne, nije riječ o Zagrebu ili Splitu, nego o Đakovu, slavonskom dragulju koji mnogi nepravedno zaobilaze, a ima zaista nevjerojatnu priču, bogatu povijest i ljepotu koju je teško opisati riječima. Smješten u srcu plodne ravnice, Đakovo je mnogo više od katedrale i lipicanaca. To je grad u kojem su se, u razmaku od tri desetljeća, susreli kraljevska elegancija i duhovna veličina, i ostavili trag koji se i danas s ponosom pamti.
Dana 20. listopada 1972. godine, Đakovo je doživjelo jedan od najsvečanijih trenutaka u svojoj povijesti. Naime, u grad je stigla britanska kraljica Elizabeta II., tijekom svoje službene posjete tadašnjoj Jugoslaviji. Na vlastitu želju posjetila je čuvenu Državnu ergelu Đakovo-Lipik, nadaleko poznatu po uzgoju plemenitih lipicanaca.
Kraljica je doputovala vlakom, a od kolodvora do ergele vozila se u raskošnoj kočiji koju je vukao lipicanski četveropreg. Taj prizor oduševio je okupljene građane i ostao zapamćen kao simbol elegancije i kraljevskog šarma. Tijekom posjeta razgledala je pastuharne u Đakovu i na Ivandvoru, divila se gracioznosti konja i susrela se s najljepšim primjercima ove plemenite pasmine. Domaćini su joj, u duhu slavonske gostoljubivosti, uručili prigodne darove, među kojima su bili i tradicionalni ručni radovi.
Osim posjeta britanske kraljice Elizabete II., jedan od najupečatljivijih i najemotivnijih trenutaka u novijoj povijesti Đakova bio je dolazak Svetog Oca. Drugi veliki posjet koji se u ovom slavonskom gradu s ponosom pamti dogodio se 2003. godine, kada je Đakovo ugostilo papu Ivana Pavla II., čovjeka čija je prisutnost ostavila dubok duhovni trag i urezala se u kolektivno sjećanje njegovih stanovnika.
Bio je to poseban trenutak za cijelu Slavoniju, ali i za cijelu Hrvatsku. Iako već narušenog zdravlja, Sveti Otac stigao je s osmijehom i toplinom koja je ispunila trg ispred velebne katedrale sv. Petra, gdje ga je dočekalo mnoštvo vjernika. Srdačno ih je pozdravio, a najviše oduševljenja izazvao je kada je uzeo šokački šešir i mahnuo okupljenima. Gesta je to koja je, u toj jednostavnosti, govorila više od riječi.
Ako se pitate što sve vrijedi posjetiti u Đakovu, ovaj slavonski grad zaista se ima čime pohvaliti. Srce grada čini impresivna katedrala sv. Petra, jedno od najvažnijih sakralnih zdanja u Hrvatskoj. Građena je čak 16 godina, a njezina raskošna unutrašnjost, veličanstvene orgulje i kripta u kojoj počiva biskup J. J. Strossmayer čine je nezaobilaznim mjestom za sve posjetitelje. Ne čudi što je upravo ovdje 2003. godine svetu misu predvodio i papa Ivan Pavao II.
Drugi simbol grada svakako je Državna ergela lipicanaca, s tradicijom duljom od 500 godina. Posjetitelji mogu razgledati pastuharnu u samom središtu grada ili otići do Ivandvora, gdje se nalaze velike ispaše i štale. Đakovački lipicanci su prava atrakcija, a nekada su osvojili i britansku kraljicu Elizabetu II., koja je ergelu posjetila 1972. godine.
Za one koje zanima lokalna povijest i kultura, tu su Muzej Đakovštine te Spomen-muzej biskupa Strossmayera. Ako pak prošetate gradskim korzom, osjetit ćete ritam svakodnevnog života ovog grada, a poseban šarm krije se u Župnoj crkvi Svih Svetih, najstarijoj u Đakovu. Ne propustite ni Strossmayerov park, omiljeno šetalište s prepoznatljivim ‘kameno-meteoritnim’ misterijem. Upravo se u tom parku svake godine održavaju Đakovački vezovi, jedna od najpoznatijih folklornih manifestacija u zemlji koja slavi bogatstvo slavonske tradicije. Ljubitelji prirode rado posjećuju i okolna jezera, Jošavu, Bajer i Mlinac, na kojima se možete opustiti uz ribolov, kupanje ili šetnju.
TRADICIONALNI IZBOR
NE STIGNETE NI SJESTI
Kvizovi
SKRIVENI BISER
Divna unutrašnjost Istre
ŽIVAHNO NA ŠOLTI
SKRIVENI BISER
Divna unutrašnjost Istre
PRIZORI KAO S RAZGLEDNICE
NOVA AVIOLINIJA
PUTOVANJE U PROŠLOST
Najslavnija 'kuća' na svijetu
SKRIVENI BISER MAĐARSKE
Tajna juga Hrvatske
Izlet u prošlost