Super ideje za izlet!
Mjesta
Planinska skupina u blizini Hrvatske krije smaragdne rijeke, guste šume, bistra jezera, nevjerojatne vrhove i visoravni i zove na izlet koji budi sva osjetila
Julijske Alpe. Malo tko nije čuo za njih, malo tko nije zaljubljen u njihovu ljepotu, malo tko se ne želi popeti na tamošnje vrhunce… Upravo u sklopu njih se nalazi ‘sveti gral’ planinarstva na ovim prostorima, predivni Triglav, ponos Slovenije, no taj je vrh samo dio silnih ljepota koje ta planinska skupina skriva. Između vrhunaca teku smaragdne rijeke, rastu guste šume i prostiru se predivne visoravni i nevjerojatna jezera… Julijske Alpe imaju baš sve što bi na spisak stavio zaljubljenik u prirodu i savršeno su odredište za vaš sljedeći izlet u Sloveniju. U ovom tekstu, prvenstveno ćemo se baviti ‘slovenskim dijelom’ Julijskih Alpa.
U SLOVENIJI NAJVIŠI VRH TRIGLAV, U ITALIJI MONTAŽ
Prema definiciji, Julijske Alpe su planinska skupina u južnom dijelu Alpa, na području sjeverozapadne Slovenije i, manjim dijelom, na sjeveroistoku Italije. Najviši vrh Julijskih Alpa jest legendarni Triglav, visok 2864 metra, ujedno i najviši vrh susjedne nam Slovenije. Odmah za petama mu je, kao drugi najviši, talijanski Montaž sa svojih 2753 metra. Ime su dobile pod Gaju Juliju Cezaru, a vrhunci se, osim već pomenutih rekordera, samo redaju. Sa slovenske strane to su, primjerice, Škrlatica (2740 metara), Mangart (2679 metara), Jalovec (2643 metara), Razor (2601 metara), Kanjavec (2569 metara), Prisojnik (2547 metara)…
U zapadnim Julijskim Alapama, dakle Julijskim Alapama koje se nalaze na prostoru Italije, to su još Jôf Fuart odnosno Viš koji broji 2666 metara te Visoki Kanin s 2587 metara na samoj granici Italije i Slovenije… Općenito govoreći, Julijske Alpe dugačke su 72, a široke od 30 do 35 kilometara. Područje su alpske klime s obilnim ljetnim oborinama, a krase ih guste šume. Naime, čak je dvije trećine područja Julijskih Alpi prekriveno šumskim pokrovom.
PRIRODNE ATRAKCIJE KOJE JE TEŠKO I PREBROJITI
Jednako tako, područje Julijskih Alpi obiluje prirodnim atrakcijama. Popis je doista dug, na svakom koraku nalazi se neko čudo prirode, pa u nastavku teksta navodimo samo neke od najpopularnijih lokaliteta. Svaki od njih mogao bi se istraživati danima, ako ne i tjednima… Dakle, što se tiče same Slovenije, velika većina tamošnjih Julijskih Alpi nalazi se unutar granica Triglavskog nacionalnog parka, jedinog nacionalnog parka u Sloveniji.
Taj park prostire se na površini od oko 84 tisuće hektara, a njegov najniži ulaz, na svega 180 metara nadmorske visine, predstavljaju divna Tolminska korita. Riječ je o zajedničkom nazivu za kanjone rijeka Tolminke i Zadlaščice koje teku dolinom rijeke Soče, ljepotice koja se može pohvaliti vlastitim 750 metara dugačkim kanjonom prepunim smaragdnih bazena.
REZERVAT PRIRODE ZELENCI, DOLINA TRIGLAVSKIH JEZERA I VISORAVAN POKLJUKA
Kad već govorimo o kanjonima, tu je i Vintgar dugačak oko četiri kilometara, koji je izdubila rijeka Radovna. Osim spomenute Soče, na području slovenskih Julijskih Alpi izvore i Sava. Riječ je o jezeru Zelenci koje se nalazi na sjevernom rubu nacionalnog parka. Jezero je rezervat prirode i u biti je riječ o izvoru rijeke Save Dolinke. Jedno od mjesta koje se ne propušta je i dolina Triglavskih jezera, njih čak sedam, a kroz koju prolazi i jedna od najslikovitijih staza u nacionalnom parku, dok je sasvim posebna priča i visoravan Pokljuka, krški plato koji se nalazi na visini od 1200 do 1500 metara.
ZANIMAJU VAS SLAPOVI? SAMO BIRAJTE – OD SAVICE DO KOZJAKA
Područje slovenskih Julijskih Alpi obiluje i predivnim slapovima. Primjerice, slap Peričnik visok 52 metra, koji je poseban po tome što se može prošetati iza njegove vodene zavjese. Jedna od najposjećenijih atrakcija u području, ali i Sloveniji općenito, jest i slap Savica, poseban po svom dvostrukom toku visokom 78 metara. Slap se, naime, razdvaja u dva ‘rukavca’ u nutrini tamošnjih stijena te izvire iz prijeloma u litici Komarča, a puni ga voda iz doline spomenutih Triglavskih jezera. Kao jedan od najpitoresknijih slapova pak slovi 15 metara visoki slap Kozjak nedaleko od Kobarida, povrh smaragdne Soče.
SVJETSKI SLAVNA JEZERA – PITOMI BLED I DIVLJI BOHINJ
Područje Julijskih Alpi dom je i dvaju predivnih, svjetski poznatih jezera – Bohinja i Bleda. ‘Pitomi’ Bled slovi za jedno od najslikovitijih mjesta u Sloveniji. Unutar njega nalazi se jedini slovenski otok, do kojeg voze i brodice, dok se na 130 metara visokoj litici povrh jezera nalazi najstariji dvorac u zemlji. ‘Divlji’ Bohinj pak je najveće prirodno jezero u Sloveniji. Nalazi se na nadmorskoj visini od oko 500 metara.
Površina mu je 318 hektara, obala mu je dugačka oko 11 kilometara, a maksimalna dubina 45 metara. Iz samog jezera izlazi i najkraća rijeka u Sloveniji, Jezernica, a u njegovoj se okolici popularnošću ističe i Vogel, jedini skijaški centar na području nacionalnog parka.
OD ALJAŽEVA STOLPA DO VRŠIČA I TALIJANSKIH BELOPEŠKIH JEZERA
Naravno, Julijske Alpe su raj za planinare. Najviši vrh, Triglav, prvi puta je ispenjan 1778. godine, a njegova je sjeverna strana jedna od najviših stijena Europe. Kao jedan od najprepoznatljivijih simbola te planine, ali i planinarstva u Sloveniji općenito, ističe se tamošnji Aljažev stolp, maleno sklonište koje datira iz 1895. godine. Kad smo već kod rekordera, valja spomenuti i Vršič, koji je sa svojih 1611 metara tamošnji najviši gorski cestovni prijelaz.
U njegovoj blizini nalazi se i slikovito umjetno jezero Jasna, smješteno na ušću planinskih rijeka Male i Velike Pišnice, a samo 20-ak minuta vožnje dalje od jezera Jasna, smješten je ‘centar’ talijanskih Julijskih Alpi, grad Tarvisio. U njegovoj se blizini nalaze i predivna ledenjačka Belopeška jezera, odnosno Laghi di Fusine, koja gledaju na Mangart. Inače, Triglavski nacionalni park te, s talijanske strane, Park prirode Julijsko predgorje, udružili su snage još 2009. godine te zajedno tvore prekograničnu Ekoregiju Julijske Alpe.