OMILJENI PRILOG
MALO MJESTO VELIKE BAŠTINE
Najmanji grad u Sloveniji nalazi se na umjetnom riječnom otoku, u njega se ulazi preko mosta, a okružen je bujnim šumama i plodnim poljima
Čarobna Slovenija nije velika, ali na svojoj površini od nešto više od 20 tisuća četvornih kilometara krije nevjerojatne ljepote i prirodne fenomene koji će malo koga ostaviti ravnodušnim. Od snijegom prekrivenih vrhova, zadivljujućih plavih jezera i rijeka, slikovitih gradova pa sve do termalnih lječilišta i planina – vikend izlet u Sloveniju je uvijek dobra ideja! Jedan od nerazvikanih bisera koji će vas oduševiti je najmanji grad u Sloveniji. Kostanjevica na Krki ima oko 750 stanovnika, od kojih većina živi na umjetnom riječnom otoku i do svojim domova stižu isključivo preko mosta.
GRAD U ZAGRLJAJU KRKE OD ZAGREBA JE UDALJEN TEK SAT VREMENA VOŽNJE
Najmanji i jedini slovenski naseljeni grad smješten na otoku leži u zagrljaju rijeke Krke, okružen Krakovskom šumom, plodnim ravnicama i brdovitim Gorjancima. Iz Zagreba do ovog grada treba tek sat vremena vožnje, što ga čini idealnim jednodnevnim izletom iz ovog dijela Hrvatske. Zbog svog neobičnog izgleda i položaja tijekom cijele je povijesti nadahnjivao umjetnike, te bio izvor brojnih priča i legenda. A povijest mu je zaista duga i fascinantna. Nastanak naselja usko je vezan uz korušku dinastiju Speinheim, koji su zauzeli goleme teritorije uz donji tok rijeke Krke, na granici između srednjovjekovne njemačke države i Ugarskog kraljevstva, te podigli kostanjevičku utvrdu za obranu svoja imanja.
DUGA POVIJEST I BOGATA KULTURNA BAŠTINA
Naselje se kao grad spominje na novcu oko 1215. godine, a gradska prava u dokumentima prvi se put iskazuju 1252. godine. Kostanjevica je, s kovnicom novca i novoosnovanim samostanom u neposrednoj blizini, imala veliki politički, gospodarski i vjerski značaj na području kojim su upravljali Speinheimi. Na značaju je počela gubiti krajem srednjeg vijeka, kad je uvedeno i novo njemačko ime, Landstrass.
Današnji, slovenski naziv Kostanjevica prvi se put spominje 1615. godine. Ova duga povijest i baština i danas su vidljivi u gradskim povijesnim kućama, značajnim crkvama, spomenicima i prepoznatljivim drvenim riječnim mostovima koji povezuju grad s kopnom. Do danas je zadržao umjetnički duh, koji je vidljiv kroz zbirke gradskih galerija i park drvenih skulptura poznat kao Forma viva.
U STAROM, OBNOVLJENOM SAMOSTANU DANAS JE IMPRESIVNA GALERIJA
Originalno je grad imao dvije paralelne ulice, Talcev i Oranž, a dva glavna prilaza bila su, kao i danas, dva mosta. Mostovi s južne i sjeverne strane nekad su bili pokretni, a danas su, naravno, fiksni. Kroz povijest je Kostanjevica na Krki svoju obranu morala temeljiti upravo na činjenici da je smještena na otoku jer obrambene zidine nisu postojale.
Važna znamenitost grada je cistercitski samostan Marijin Studenec, osnovan 1234. godine. On je sve do ukidanja 1785. godine predstavljao središte vjerskog, prosvjetiteljskog i gospodarskog života u kraju, piše na stranici Dvorci Posavja. Od 1974. u obnovljenim prostorijama samostana djeluje Galerija Božidar Jakac. Jedna je to od najvećih slovenskih galerija u smislu izložbenih prostora i fonda koje čuva.
OTKRIJTE ZELENU OKOLICU GRADA I UŽIVAJTE U VINIMA
U ovom neobičnom gradiću isplati se razgledati i Ministarsku kuću s početka 16. stoljeća, najstariju očuvanu građevinu u gradu, Stražarsku kulu, Urbani pčelinjak, već spomenuti park skulptura Forma viva… Atraktivna je i okolica ovog mjesta, u kojoj možete razgledati uređenu špilju Kostanjevica, šetati Krakovskom šumom i Gorjancima, ali i kušati vina po kojima je ovaj kraj poznat. Na stranici turističke zajednice ističu kako je Kostanjevica na Krki “mali grad velike baštine”, a u to ćete se uvjeriti ako na sljedećem putovanju Slovenijom zastanete i upoznate njezin najmanji grad!