Guinnessov rekorder
Mjesta
Mirni otočić, na kojem su automobili zabranjeni, krije jednu od najljepših plaža na Jadranu, miriše na borove i limune, a vizuru mu krase prekrasne kamene crkvice
Malo tko nije čuo za otok Lopud, najpoznatiji i najrazvikaniji među predivnim Elafitskim, ‘jelenskim’ otocima koji gledaju na Dubrovnik. Mjesto je to bogate povijesti i ljepote, destinacija za savršen izlet ako ste u tom nevjerojatno lijepom hrvatskom gradu, ali i mira kad izletnici odu. Na tom, jednom od ukupno tri naseljena Elafita te najrazvijenijem od njih, kojeg od Dubrovnika dijeli 14 kilometara mora, živi ni 300-tinjak žitelja, a kako mu tepaju na službenoj stranici turističke zajednice tog grada, otok je to „blage mediteranske klime, limuna, naranči, borova i palmi, predivnih plaža i šetnji uz obalu s 2584 sunčanih sati godišnje“. Evo što sve posjetiti i doživjeti na Lopudu, otoku koji će vas natjerati da se zaljubite u miran odmor!
DOM JEDNE OD NAJLJEPŠIH PJEŠČANIH PLAŽA NA JADRANU
Od Lopuda, kojem je latinsko ime ‘insula media’, odnosno srednji otok, dok su ga Grci zvali Delaphodi, Delafota ili Lafotane, ne očekujte veličinu. Površina mu je ni pet kilometara četvornih, drugi je po veličini među Elafitima, a najviši vrh mu je Polačica, visoka 216 metara. Obala mu je duga 13,2 kilometara, a upravo na tom se otoku nalazi, kako mnogi kažu, jedna od najljepših uvala i plaža na Jadranskom moru, razvikani pješčani Šunj. U uvali na suprotnoj strani otoka od slavne plaže, nalazi se jedino naselje na otoku, istoimeni Lopud.
OTOK PROCVAT DOŽIVIO U VRIJEME DUBROVAČKE REPUBLIKE
Lopud je ‘u igri’, kaže struka, već tisućama godina. Naime, toliko su stari dokazi o njegovoj naseljenosti. No, vrhunac taj otok doživljava u vrijeme Dubrovačke republike. Tada se ističe kao jedno od njezinih regionalnih središta koje je imalo svoju vlastitu flotu od 80 brodova kao i brodogradilište. Naime, u to je vrijeme svaki otok Elafita bio ‘specijaliziran’ za neku djelatnost – Lopud se tako bavio brodogradnjom, a nastanjivalo ga je oko 1000 ljudi.
KRCAT JE CRKVAMA, IMAO IH SVOJEDOBNO ČAK 30
Lopud je nekada bio krcat samostanima, ljetnikovcima i palačama te crkvama. Ovih potonjih brojao je čak 30. Od svih tih zdanja danas je sačuvan tek dio. Dio je i potpuno obnovljen, primjerice bivši franjevački samostan Gospe od Špilice izgrađen je 1483. godine te sada nudi ekskluzivni smještaj, piše primjerice Turizam Info.
Najstarija zdanja, odnosno njihovi ostaci su pak, kako prenosi Croatia Spots, ranosrednjovjekovne kapelice sv. Ilije, Petra i Nikole te očuvanija kapelica sv. Ivana Krstitelja koja se nalazi na vidikovcu Belvedere. Iznad uvale Šunj nalazi se crkva Gospe od Šunja iz 15. stoljeća, dok je na najvišoj točki otoka smještena utvrda Sutvrač koja datira iz 1563. godine, s koje se pruža odličan pogled. Dugačka je 50, široka 25 metara, a lokalno je stanovništvo naziva ‘Španjolka’ jer je izgrađena španjolskim novcem.
IDEALAN ZA JEDNODNEVNI ILI DVODNEVNI IZLET S DJECOM
Što se tiče dolaska na sam otok, do njega iz Dubrovnika treba maksimalno sat vremena, a za posjetu se preporučuje minimalno jedan dan, dok su dva dana idealna za uživanje u većini tamošnjih atrakcija plus kupanju na Šunju te šetnji nekom od tamošnjih pješačkih staza. Neki Lopud u biti ističu i kao odličnu destinaciju za izlet s djecom. Na otoku nema automobila, Šunj nudi pregršt pijeska za igru, a staze za hodanje su brojne, dobro označene i prikladne za sve uzraste i fizičke kondicije.
ELAFITI IME DOBILI JER IZGLEDOM PODSJEĆAJU NA JELENA?
Što se tiče šire priče o Elafitima, njih su još Grci nazivali ‘Jelenski otoci’ (élaphos znači jelen). Jedno je objašnjenje da su ime dobili zbog jelena koji su tamo nekada živjeli, a drugi jer arhipelag, ako ga se gleda sa Srđa, podsjeća na oblik jelena. Elafite inače, ako ne brojimo grebene i hridi, čini osam otoka i pet otočića. Samo su tri naseljena – zvijezda ovog članka, Lopud, te Koločep i Šipan, koji je površinom najveći te najudaljeniji od Dubrovnika. Taj se otok svojedobno upisao i u Guinnessovu knjigu rekorda, kao područje s najviše maslina po četvornom metru.