BAL NA GORNJEM GRADU
OČUVANA AUTENTIČNOST
Ribarsko mjestašce na otoku na kojem vrijeme teče sporije ima mjesto za ljenčarenje i vlastitu neobičnu muziku
S jedne ga strane grle maslinici, s druge se pogled pruža na morsko plavetnilo, kućice su uredno naslagane jedna uz drugu, ribari slažu mreže na brodicama… Mjesto Sali na Dugom Otoku jedna je od onih oaza na kojima vrijeme kao da teče sporije. Čak i usred ljetne sezone ostaje nekako autentično, a u lipnju i rujnu pokazuje svoje pravo, mirno dalmatinsko lice. Sali je općinsko središte, najveće mjesto na Dugom otoku i predstavlja centar otočkog života tijekom cijele godine.
MJESTO SALI IMA NEŠTO VIŠE OD 700 STANOVNIKA PONOSNIH NA TRADICIJU
Mjesto Sali na Dugom otoku danas broji tek nešto više od 700 stanovnika, ali njegova povijest seže daleko u prošlost, sve do 10. stoljeća kad se prvi put spominje u pisanim dokumentima. Svih tih tisuću godina postojanja, Saljani su se bavili ribolovom i njegovali masline, a tu tradiciju brižno čuvaju i danas. O njoj svjedoče barke naslagane u luci, kao i stoljetne masline koje okružuju mjesto. Sve u Saliju miriše na autentičnost, tradiciju i povijest.
IME JE DOBIO PO LATINSKOJ RIJEČI SALUS KOJA ZNAČI ZDRAVLJE ILI SPAS
Ime Sali, prema nekim izvorima, potječe od latinske riječi “Salus” koja znači “spas” ili “zdravlje”. Drugi izvori navode da je ime dobio po solanama koje su nekad ovdje postojale. Solane više nema, ali Sali danas ima tvornicu ribe iz koje se konzervama sardine snabdijevaju trgovine u cijeloj Hrvatskoj. Stanovnici ovog mjesta kroz povijest su bili navikli na težak rad u masliniku, polju, solani, na preradi ribe i time se iznimno ponose.
JEDINSTVENA KNJIŽNICA S ČLANOVIMA IZ 105 SVJETSKIH GRADOVA
Od kulturne baštine, najznačajnija je župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije s raskošnim drvenim oltarom iz 17. stoljeća i natpisima na glagoljici. Tu su i crkvice sv. Roka i sv. Nikole, dok u saljskim poljima postoje ostaci tlocrta drugih kršćanskih crkava.
Na samoj rivi nalazi se i saljska knjižnica i čitaonica, koja je postala središte kulturnih i društvenih zbivanja u mjestu, ali i na cijelom otoku. Članovi ove otočne knjižnice dolaze iz 105 svjetskih gradova, sa svih kontinenata osim Antarktike, što je svojevrsni fenomen u Hrvatskoj. Knjižnica je je najživlja ljeti, kada seli na ulicu na oduševljenje brojnih turista.
LINČARNICA: MJESTO GDJE VAM JE DUŽNOST ODMORITI
Tek nekoliko koraka od knjižnice nalazi se vjerojatno jedinstveno mjesto u Hrvatskoj: Linčarnica, odnosno mjesto za ljenčarenje. Uređeni je to kutak na malom trgu, jasno obilježen šarenim natpisom, na kojem je dozvoljeno sjesti, prileći, pustiti “vraga da odnese prišu” i zasluženo odmoriti.
TOVAREĆA MUŽIKA JEDINSTVENA JE “BUKA” KOJOM SE SALJANI PONOSE
Još jedna od posebnosti Salija je Tovareća mužika, koju možete čuti ljeti u vrijeme održavanja najvažnije manifestacije na otoku, a to su Saljske užance. “Sve je počelo kao šala na račun onih koji se vjenčaju u poznim godinama. Godine 1960. jedna se stara cura udala za udovca u Zaglav. Vjenčanje su namjeravali održati potajno, ali je mladost doznala i organizirala šalu. Išli su za svatovima pušući u rogove, udarajući u metalne dijelove alatki i u željezne pegle.
Da bi ih se riješili, ženik i udavača su ih počastili pićem, a šaljivđije su po povratku u selo odlučili ponovno upriličiti takve “koncerte” sebi za gušt. Tako je nastala Tovareća mužika, koja danas djeluje kao udruga i svojim nastupom veliča mnoga događanja po Zadarskoj županiji, a i diljem Hrvatske,” navodi se na stranici Dugog otoka. Tovareća mužika za vrijeme Saljskih užanci u nekoliko nastupa obiđe čitavo selo, a zaustavlja se na nekoliko mjesta i izvodi svoj program.
MJESTO POZNATO PO VRHUNSKOJ RIBI I FANTASTIČNOM MASLINOVOM ULJU
Saljske užance manifestacija su s tradicijom dugom 50 godina. Uvijek se održava početkom kolovoza, traje tri dana i uključuje niz prezentacija narodnih običaja, koncerte, utrke magaraca i brojne ukusne zalogaje. S obzirom na to da ste u kraju poznatom po maslinama i ribi, ne moramo ni govoriti da se u Saliju dobro jede. U konobama kušajte tradicionalne dalmatinske specijalitete, a ako imate sreće, ribarima se, po dogovoru, možete i pridružiti u ribolovu.
ISTRAŽITE DUGI OTOK: PP TELAŠĆICA, SVJETIONIK VELI RAD, PLAŽU SAKARUN...
Koliko god mjesto Sali na Dugom otoku bilo prekrasno i šarmantno, ono ne bi bilo to što jest da nema prekrasnog okruženja u kojem se nalazi. Iz Salija možete dogovoriti izlete brodom na Kornate, a u neposrednoj se blizini, samo nekoliko kilometara od mjesta, nalazi prekrasan park prirode Telašćica. Telašćica je poznata po strmim okomitim stijenama koje izviru iz mora. Osim okomitih hridi, koje lokalci nazivaju “stene”, neizostavno mjesto u parku je i slano jezero Mir. U akvatoriju parka nalazi se i neobičan, potpuno plosnat otočić koji zbog neobičnog oblika nosi ime – Taljurić.
Krenete li prema najsjevernijem mjestu na otoku, Velom ratu u uvali Čuna, možete vidjeti najviši i po mnogima najljepši svjetionik u Hrvatskoj visok nevjerojatnih 42 metra. Na Dugom otoku svakako ne propustiti posjetiti plažu Sakarun, koja je često uvrštena na popise najljepših plaža svijeta, ali i brojne druge atrakcije i ljepote.