
“THAT WANAKA TREE”
Kontinent fascinantnih kontrasta, nevjerojatnih gradova i još nevjerojatnije prirode. Južna Amerika nadaleko je poznata po iznimnoj ljepoti, a na svom ogromnom teritoriju krije brojne neobičnosti i raznolikost – od impresivnih vrhova Anda, preko prostranih pustinja pa sve do rijeka koje oduzimaju dah. Dom je nekih od najbogatijih ekosustava na planeti, a istovremeno i mjesto gdje su stoljećima različite civilizacije gradile svoja čuda, poput Inka u Peruu ili Maya u središnjem dijelu kontinenta. No, jeste li znali da se u Južnoj Americi nalazi i najjužniji grad na svijetu?
Smješten na otoku Navarino u Čileu, Puerto Williams je 2019. godine službeno postao najjužniji grad na svijetu. Njegov status promijenjen je iz naselja u grad, čime je oduzeta prethodna titula argentinskoj Ushuai, smještenoj u susjednoj pokrajini Tierra del Fuego.
Puerto Williams danas ima oko 2.500 stanovnika. Grad je prvenstveno pomorska baza, pa je veliki dio stanovništva zaposlen u čileanskoj mornarici. Osim toga, stanovnici se bave i turizmom, s obzirom na rastući interes za avanturističke aktivnosti poput trekkinga u planinskom lancu Dientes de Navarino, a poznat je i kao polazišna točka za putovanja na Antarktiku. U gradu postoji i mali sektor usluga, uključujući trgovinu i ugostiteljstvo, koji opslužuju posjetitelje i lokalne stanovnike.
Prosječna godišnja temperatura u Puerto Williamsu iznosi oko 6°C, s najvišim ljetnim temperaturama koje dosežu 14°C u siječnju i veljači, dok zimi temperatura pada na oko 0°C ili niže. Nakon što je 2019. godine službeno dobio status grada, mnogi stanovnici počeli su izražavati zabrinutost zbog mogućeg priljeva turista. “Naviknuti smo na mir, na to da ostavljamo vrata nezaključana ili ključeve u automobilima. Strahujemo da bismo mogli izgubiti taj mir”, izjavila je jedna stanovnica za lokalne medije nakon proglašenja statusa grada.
Jedna od najvećih neobičnosti grada Puerto Williams je prisutnost dabrova, koji su zapravo invazivna vrsta u ovoj regiji. Dabrovi su doneseni iz Kanade u pokušaju da se razvije industrija krzna, ali su se nekontrolirano razmnožili, što je uzrokovalo ozbiljne ekološke probleme jer uništavaju lokalne šume koje se ne mogu prirodno regenerirati. Zbog toga, lokalni ribari ponekad koriste dabrovo meso u lokalnim jelima.
Puerto Williams godišnje privlači nekoliko tisuća turista, iako je točan broj posjetitelja teško odrediti zbog male veličine grada i ograničene turističke infrastrukture. No, bez obzira na taj podatak i neobičan status “najjužnijeg grada na svijetu”, ovo mjesto smješteno na samom jugu Čilea idealno je za sve oni koji traže netaknutu prirodu i autentična iskustva daleko od uobičajenih turističkih ruta.
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
IZLOŽBA CVIJEĆA
Kvizovi
Tisućljetni čuvar Istanbula
Kvizovi
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
ČUVARICA NEPROCJENJIVIH BLAGA
BISER ZELENIH BREGA
Istarska prijestolnica ljubavi
Gradonačelnik koji prede
OAZA NETAKNUTE PRIRODE
IZLET U BLIZINI ĐAKOVA
Oaza mira i ljepote