KAKVA PRILIKA!
Preporuke
Gdje se kupati u Slavoniji i Baranji? Uređena kupališta na osvježavajućim rijekama i pitomim jezerima pružaju spas od ljetnih vrućina
Ovo ljeto doista nas ne štedi po pitanju vrućine i svako malo osjećamo potrebu za osvježenjem. Vruće je, ne sumnjamo nimalo, i u ravnici, u predivnoj Slavoniji koja je, ispostavilo se, potpuno opremljena za suočavanje s vrelim ljetnim temperaturama. Naime, ova hrvatska regija nudi mogućnost za osvježenje na svakom koraku – od uređenih kupališta na rijekama i jezerima, do bazena, vodenih parkova i toplica. U nastavku teksta prvenstveno ćemo se baviti kupalištima na rijekama i jezerima, a u izradi članka pomogao nam je izbor koji je objavio portal SiB.hr. Ako se pitate gdje se kupati i koja su najbolja kupališta u Slavoniji, odgovor donosimo u nastavku!
OSJEČKI KUPALIŠNI VELIKANI, OD KOPIKE DO PAMPASA
Što se tiče Osijeka, velike vrućine žitelje tog grada tjeraju na obale Drave i tamošnje pješčane plaže, a centar tog dravskog ljetnog svijeta definitivno je osječka Copacabana, odnosno od milja zvana Kopika, s koje se pruža lijep pogled na grad. Osim bazena, tu se nalazi i plaža na samoj Dravi, površine oko 15,5 tisuća metara kvadratnih, dugačka 380 metara. No, Kopika nije jedina osječka plaža. Ona ‘kod Želje’, odnosno Željezničkog mosta, upola je manja, dugačka je 220 metara, a tek je za 10 metara dulja plaža Pampas.
SLAVONSKI BROD I OKOLICA – OD POPULARNOG POLOJA DO ‘PLANINSKOG OKA’ KOD SIBINJA
U Slavonskom Brodu i njegovoj okolici sve počinje sa sportsko-rekreacijskim centrom Poloj. Nalazi se na lijevoj obali Save i tri je kilometra udaljen od centra grada. Posjetitelje tamo čeka velika pješčana plaža, koja se smatra jednom od najljepših riječnih plaža u Hrvatskoj.
Samo nekoliko kilometara od grada, nalazi se i jezero Petnja kod Sibinja, koje je zbog svog predivnog izgleda i okruženja nazvano i ‘planinskim okom’. To jezero okružuje 11 izvora vode, a okruženo je pješačkim stazama. Isto tako, 20 kilometara dalje od Slavonskog broda, u općini Bukovlje, u blizini mjesta Korduševci, nalaze se i Ljeskove vode. Riječ je o umjetnom jezero s 10 metara visokom branom, koje okružuje gusta šuma, navodi se na stranicama Hrvatske turističke zajednice.
OSVJEŽENJE NA ‘ŽUPANJSKOJ COPACABANI’
I Županja, kao i Osijek, ima svoju ‘Copacabana’. Ovog puta riječ je o ‘županjskoj Copacabani’, odnosno izletištu Poloji na Savi. Riječ je popularnom mjestu koje se može pohvaliti uređenom pješčanom plažom, a praćeno je svom potrebnom infrastrukturom, od sportske do ugostiteljske.
SLAVONSKO MORE PODNO PAPUKA
Jedna od omiljenih ‘osvježavajućih’ slavonskih destinacija jest i Orahovačko jezero podno Papuka. Zbog njegove veličine, dugačko je 208 metara, široko i do 85 metara, a duboko devet, nazivaju ga i slavonskim morem. Obala jezera je potpuno uređena, a ono je nastalo je 1961. godine, izgradnjom umjetnog nasipa, ali ima svoj vlastiti izvor. Godišnje ga, odnosno u sezoni, kažu na stranicama grada Orahovica, posjeti oko 250 tisuća kupača.
JEZERO ĐOLA U DARDI I KUPALIŠTE PUŠKAŠ U TOPOLJU
Popularno kupalište Đola udaljeno je samo 400 metara od središta Darde, a nalazi se iza dvorca Esterhazy, koji nosi ime po svojim nekadašnjim vlasnicima, mađarskoj obitelji. U biti, pored dvorca se nalaze tri jezera, a središnje je Đola, koje prati i potrebna infrastruktura. S druge strane, u Topolju u općini Draž kupalište Puškaš je manje razvikana opcija koje se hvali divnom, netaknutom prirodom.
JEZERO LAPOVAC KAO NAJPOSJEĆENIJE IZLETIŠTE U NAŠICAMA
Ovo umjetno jezero nastalo je 1993. godine, tako što je na potoku Lapovac izgrađena brana koja je spriječila poplavljivanje naselja. Površina jezera je 80 hektara, a prosječna dubina četiri metra. Okolica jezera je uređena te je omiljeno izletište stanovnika Našica. Jezero se nalazi oko tri kilometra od samog centra grada, a inače se na njemu svojedobno održalo i europsko prvenstvo u kajaku.
U OKOLICI ĐAKOVA OSVJEŽENJE SE TRAŽI NA JEZERU BOROVIK
U Đakovu osvježenje od ljetnih vruća moguće je pak potražiti na jezeru Borovik. Voljeno je to mjesto i okupljalište, ali i popularno područje za rekreaciju. Jezero je umjetno, a nastalo je 1978. godine, kada je pregrađeno korito rijeke Vuke. Prostire se na površini od 160 hektara, a maksimalna dubina mu je 15 metara. Na mjestu gdje se danas nalazi jezero, nekada je bilo naselje Borovik po kojem ono i nosi ime.
VUKOVARSKA ADA KAO JEDNA OD NAJLJEPŠIH RIJEČNIH PLAŽA U HRVATSKOJ
Što se tiče Vukovara, tu je naravno Vukovarska Ada, pjeskoviti otok na Dunavu. Otok je udaljen samo pet minuta vožnje čamcem od centra grada, a svojedobno ju se svrstavalo u neke od najljepših i najzanimljivijih plaža u Hrvatskoj koje se nalaze uz rijeke i jezera, navodi se na stranici TZ Vukovara. Otok se prostire na površini od 32 tisuće metara četvornih, no tu površinu diktira razina rijeke. Područje je opremljeno i svom potrebnom infrastrukturom.
VINKOVAČKO MORE NASTALO ISKAPANJEM GLINE
Vinkovčani mogu uživati u kupanju na jezerima Banja koja se nalaze na granici između Vinkovaca i Vinkovačkog Novog Sela. Nazivaju ih ‘vinkovačkim morem’. Južna i Sjeverna Banja nastali su kao proizvod iskapanja gline i iako na području Vinkovaca ima nekoliko takvih jezera, ova su najpopularnije vinkovačko kupalište, prenosi portal Turističke priče. Jezera su pješačko-biciklističkom stazom povezana i sa samim centrom grada.
BROJNE OPCIJE ZA ONE KOJI PREFERIRAJU BAZENE
Oni koji pak ispod svojih stopala više vole osjetiti pločice bazena, opcija također ima kao u priči. Izbor je doista velik – primjerice, gradski bazeni u Osijeku, Belom Manastiru, Đakovu, a u pogonu su i Bizovačke toplice koje se, primjerice, hvale s najvećim bazenom s valovima u Hrvatskoj. U sklopu Sportskih objekata Vukovar radi Plivalište, u Parku prirode Papuk opcija je Shhhuma Aquapark, a alternativa u Osijeku je i SRC Kneževi Vinogradi…