Kad planinarenje postane zaštitni znak jednog otoka – ajmo na Krk!

Otok Krk
Foto: Shutterstock
piše Putni Kofer

Poznat kao “zlatni otok” Jadranskog mora, Krk je i jedno od top destinacija za ljubitelje planinarenja. Planinarenje na otocima je jedan uistinu poseban doživljaj. Kombinacija mora i krša, mirisi mediteranskog raslinja i stado ovčica u pozadini… Zvuči romantično? I jest! Na otoku vas očekuje 300 km čistog užitka, brojne pješačke i planinarske staze različitih duljina, vrsta i razina težine. Planinarenje na Krku pružit će vam fascinantan uvid u raznolike krajolike, možete se pridružiti izletničkim turama po cijelom otoku, posebno u živopisnom proljeću i jeseni, a i pronaći nebrojene staze koje se savršeno uklapaju u vaše vještine i želje. Na primjer, iz grada Krka možete krenuti stazom maslinovog ulja ili osvojiti najviši vrh Obzovu (569m) s prekrasnim pogledom. Zašto se ne uputiti u Bašku, Glavotok i Dobrinj na dnevni izlet?

Izgradili su luksuzni grad za 700.000 ljudi, a danas zjapi prazan: kako je grandiozni zeleni projekt doživio potpuni fijasko

POSPREMITE JAPANKE I NAORUŽAJTE SE PLANINARSKOM OPREMOM

Prije nego što izaberete neku od brojnih krčkih planinarskih staza, imajte na umu da će vam biti potrebna i dodatna priprema. Na primjer, ako se odlučite za dulju i zahtjevniju rutu, ključno je provjeriti vremenske uvjete, ponijeti kartu, obilje osvježenja i pravu obuću. Jesen ili pak proljeće idealno je vrijeme za aktivan vikend na Krku ili se uputiti na jednodnevni izlet. Manja je vjerojatnost jake bure ili kišnih dana, a temperature još uvijek nisu toliko visoke. A ako je riječ o ljetnom izletu, spojit ćete pješačenje i osvježenje u osamljenim skrivenim uvalama. Pa gdje ćeš bolje?

View this post on Instagram

A post shared by Camino Krk Story (@caminokrkstory)

S druge pak strane nikad nemojte podcjenjivati težinu otočnih planinarskih staza jer teren tehnički nije jednostavan. Otok Krk je poznata outdoor destinacija, a turisti dolaze i izvan sezone planinariti i biciklirati. Kako biste prošli sve planinarske i pješačke staze na Krku, potrebno vam je, vjerovali ili ne, čak 12 punih dana.

Nedaleko od Zagreba nalazi se divni prirodni bazen s termalnom vodom, za koji se ulaz ne plaća i u kojem se može kupati tijekom cijele godine

CAMINO KRK, ZAŠTITNI ZNAK POPULARNOG OTOKA

Camino Krk na otoku Krku je kružna staza duga čak 150 kilometara za koju je potrebno sedam dana hodanja, odnosno bicikliranja. Uređivanjem ove staze otok Krk je ponudio izuzetno zanimljivu outdoor atrakciju koja je u kratkom vremenu postala jedan od zaštitnih znakova ovog popularnog otoka. Krčki Camino je kružna ruta koja vodi od katedrale u gradu Krku do crkve sv. Jakova u Korniću u blizini Punta. Sastoji se od sedam hodočasničkih poglavlja, točnije sedam dana koliko je potrebno da se doživi otočna povijesna, kulturna i sakralna baština.

View this post on Instagram

A post shared by Camino Krk Story (@caminokrkstory)

Za lakše snalaženje rutom, turističke zajednice na otoku Krku izradile su Camino Krk kartu, neophodnu za svakoga tko se odluči na ovaj pothvat. Karta sadrži točnu rutu i lokacije Camino pečata, dvojezične kratke opise i pregled svakog od sedam dana Camino Krk puta te osnovne savjete za hodočasnike.

JEDNA OD OMILJENIH DESTINACIJA PLANINARA JE VRH OBZOVA

Obzova je najviši vrh otoka Krka, s kojega se pruža uistinu predivan pogled na sve strane. Vrh se nalazi na 569 metara nadmorske visine. S njega se mogu vidjeti okolni otoci, poput Cresa, Plavnika, Prvića i Raba, a u slučaju lijepog vremena, možete vidjeti i obrise Nacionalnog parka Sjeverni Velebit. Najpopularnija ishodišna točka za uspon na Obzovu je s Treskavca. Pristup je prilično jednostavan, a postoji i mogućnost parkiranja. Uspon nije zahtjevan niti je kilometarski dug, tako da ovaj izlet možete kombinirati s turističkim razgledavanjem, primjerice, grada Krka, Dobrinja ili Vrbnika.

View this post on Instagram

A post shared by Nenad Daskijević (@nenaddaskijevic)

Uspon možete odmah započeti kod parkinga, no možete se čak i automobilom povesti do početka staze gdje postoji par mjesta za parkiranje. Do Obzove možete ići na prvom raskrižju desno pa prvo proći Veli vrh ili nastaviti lijevo, hodati podno Velog vrha da biste se na koncu popeli do najvišeg vrha. Ova kružna staza je duga 6,5 kilometra, a za nju je uz uračunate pauze potrebno oko dva i pol sata. Kako pretežno cijelom stazom vlada krš, potrebne su vam čvrste i otporne planinarske cipele. Tijekom hladnijih dana znaju vladati jaki udari bure, a ljeti je uspon moguć samo u ranim jutarnjim satima jer hlada nema nigdje. Iskoristite vrijeme dok Krk ne zahvate turističke gužve i uživajte u predivnim pogledima na našu obalu i okolne otoke.

KANJON VRŽENICA ZA AVANTURISTE

Još jedna od planinarskih staza koja se posebno ističe, pogotovo za one koji su željni avanture, je kanjon Vrženica. Kada se šetnja kanjonom spoji s posjetom jednoj od najljepših uvala na Jadranu, Vela Luci, i skrivenim plažama južno od Baške, ovaj izlet će prerasti u istinu nešto posebno. Sam kanjon je prava mala avantura, putem hodate po golim stijenama preko kojih je nekad prolazila voda. Ambijent je uistinu pomalo nestvaran. Za prolazak kanjona na nekim mjestima je potrebno upotrijebiti i snagu ruku, što daje dašak avanture na ovom izletu.

View this post on Instagram

A post shared by Mija Dropuljić (@mijad)

No kad se konačno popnete iznad Vele uvale, gdje puca pogled na Velebit, a ispod pogledate prekrasno bistro more i livade na kojima pasu ovce, zaboravit ćete na svaku evenatualnu prepreku po putu. Ovaj izlet u potpunosti obuhvaća želju za avanturom, prekrasnim pogledima, skrivenim uvalama i još ako vrijeme dopusti kupanje, tim bolje.

NEZABORAVNI POGLEDI DO UVALE BRACOL

I uvala Bracol predivna je bez obzira na godišnje doba kada ju posjećujete. Po ljeti je omiljeno mjesto nautičara i kupača, van sezone to je odlična ideja za planinarski izlet blizu Baške. Početak ove staze nalazi se na kraju Baške kod pješčare Zarok, za koju kažu kako bi trebala dobiti status prirodnog rezervata. U debelim naslagama pijeska i šljunka pohranjeni su podaci o minulim tisućljećima, vremenu kada je na baščanskom području klima bila drugačija.

View this post on Instagram

A post shared by Arianna Trevisiol (@ari_tre3)

Nakon prvotnog dijela staze, koja prolazi kroz šumu, stići ćete do njenog najtežeg dijela, strmog uspona kroz kamenjar koji će izbiti dah svakom izletniku. Bašku ostavljate iza sebe, a na raskrižja staza kod prijevoja Vraca spustite se do rta Škuljica. Kad se spustite do male plaže i osamljenog svjetionika uživajte u jednom od najljepših pogleda na Velebit.

Nakon uspona crvenom stazom natrag, priključite se na žutu stazu broj 13 koja će vas preko uvale Vela draga dovesti do uvale Bracol. Cijelim putem pogled je nezaboravan, a na putu do Bracola proći ćete iznad uvale Vela draga gdje se nalazi jedna od poznatijih krčkih plaža. Uvala Bracol je popularno izletište jedrilica, u sezoni tamo je i kafić, koji ne radi izvan ljetnih mjeseci. Ova staza je duga oko 12,5 kilometra, za što će vam trebati 5 do 6 sati, uz pauze i odmore. Toliko je predivna, da ćete uskoro htjeti to sve ponoviti…

PODIJELI ČLANAK