Stotine Zagrepčana i njihovih gostiju uživalo je u vrhunskim vinima: u Laubi su proteklog vikenda mogli kušati više od 800 probranih etiketa

Foto: Vinart

Prvog vikenda u ožujku tradicionalno je održan veliki profesionalni vinski sajam – Vinart Grand Tasting. U prepunoj Laubi svoja vina izlagalo je 140 odabranih vinara s preko 800 vinski etiketa. Ove godine među gostima su se našli i neki od najznačajnijih imena u svijetu vina –  Mike DeSimone i Jeff Jenssen poznati kao World Wine Guys iz utjecajnog američkog magazina Wine Enthusiast, Olivia Mason – predstavnica Decantera, Peter Moser – najpoznatiji austrijski vinski kritičar i glavni urednik vinskog magazina Falstaff, Simon J Wolf – osnivač i urednik stranice The Morning Claret, Caroline Gilby – nositeljica prestižne titule Master of Wine i sutkinja na Decanter World Wine Awards i mnogi drugi.

Tijekom dva dana trajanja sajma, vinare su za njihovim izlagačkim mjestima posjetili mnogi sommelieri, ugostitelji, distributeri, ali i obožavatelji vrhunskih vina. Pronalaženje i kušanje novih omiljenih vinskih etiketa iz Hrvatske i regije posjetitelje nije spriječilo ni kišno vrijeme, a Vinart je ovim sajmom zatvorio dvotjednu vinsku manifestaciju nakon održanog Petit i Silent Tastinga te brojnih radionica.

TIJEKOM VELJAČE ODRŽANE SU BROJNE RADIONICE, A NAS JE ODUŠEVILA “SPARIVANJE SIRA I VINA”

Sir i vino, složit će se mnogi, nevjerojatan su spoj. To nije samo subjektivan dojam onih koji vole i jedno i drugo, već znanstvena činjenica. Sirevi su slani, što odgovara vinu i čini ga manje oporim. Vino ima kiseline, a sir masnoću. Sol iz sira ublažava tanine u vinu, a nježne i delikatne arome omiljenog pića savršeno prate široku paletu okusa koje nam pruža sir. Međutim, ako ih iskombinirate krivo, cijeli dojam će pasti u vodu.

Kako bismo naučili spariti sireve i vino, pridružili smo se radionici koja je organizirana u sklopu Vinart Grad Tastinga. Vodila ju je Sommelierka treće razine Lucija Matijević, ljubiteljica sira i vrsna poznavateljica vina. Ona nas je provela kroz najvažnija pravila, a imali smo priliku i kušati osam kombinacija koje je odabrala. Kako nam je bilo i što smo sve naučili, saznajte ovdje.

VINSKA SCENA NIKAD NE SPAVA: U SPLITU SE OVOG VIKENDA ODRŽAVA FESTIVAL VINO DALMACIJE

Festival Vino Dalmacije, godišnja smotra vinara iz cijele Dalmacije, u organizaciji središnjeg regionalnog Udruženja Vino Dalmacije, ponovno se i ove godine održava u istom terminu i na istom mjestu kao i lani. U prostoru hotela Le Méridien Lav, Grljevačka 2a, u Podstrani kod Splita, u subotu i nedjelju, 09. i 10. ožujka 2023. u periodu od 13h do 19h.

Festival Vino Dalmacije aktualan je i najpotpuniji pregled trenutne dalmatinske vinske produkcije, jer su zastupljene vinarije iz svih dijelova Dalmacije, od okolice Zadra na sjeveru do Konavala na krajnjem jugu. Dodatni sadržaj Festivala ove godine je gostovanje vinara iz Hercegovine, pa se osim uvida u aktualnosti dalmatinskih vina može saznati i kakva je trenutna situacija s hercegovačkim vinima.

Festival je organiziran kao promenadno kušanje, na način da posjetitelji mogu šećući obilaziti stolove s izlagačkim mjestima, degustirati vina i direktno od proizvođača saznati detalje o kušanom vinu; svojstva, cijenu, količine i sve druge potrebne informacije. Ukupno izlaže oko 70 vinarija s područja cijele Dalmacije i Hercegovine.

Pročitajte još