
GOSTOVALI U ZAGREBU
Siguran za razgledavanje
Grad koji teče, rokerski grad, grad slobode i tolerancije, prijestolnica kulture… Sve je to najveći grad Kvarnera i Primorja, čija povijesna, kulturna i industrijska baština zovu na razgledavanje, a brojni barovi i restorani na uživanje u svakom trenutku. Ako se nađete u ovom kraju, svakako posjetite kosi toranj u Rijeci koji slovi za jednu od najneobičnijih atrakcija grada.
Usred užurbanih ulica Rijeke, među modernim zdanjima i ostacima bogate prošlosti, stoji jedan neobičan svjedok prošlih vremena – nagnuti zvonik crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u Starome gradu. Svoj nadimak „kosi toranj“ duguje blagom nagibu od oko 40 centimetara, koji je izmjeren još 1920. godine. Uzrok ove nesvakidašnje pojave krije se u podzemnim vodama, ponajprije potoku Lešnjak koji desetljećima potkopava njegove temelje. Ipak, nema razloga za brigu. Stručnjaci su potvrdili da je toranj stabilan i siguran za razgledavanje.
Na njegovim vratima ponosno stoji uklesana godina 1377., podsjetnik na njegovu dugu povijest. Ujedno je riječ o jednoj od rijetkih sačuvanih građevina nekadašnjeg riječkog Staroga grada, koji je kroz stoljeća pretrpio brojna rušenja i preobrazbe. Zvonik je, srećom, pošteđen takve sudbine i danas stoji poput povijesnog otoka u gradu koji je često brisao vlastite tragove prošlosti. U 18. stoljeću dobio je sadašnju visinu i zašiljeni krov, a današnji romanički izgled poprimio je 1928. godine.
Smještena uz nekadašnji istočni potez gradskih zidina, u neposrednoj blizini prve riječke luke na Rječini, crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije čuva nevjerojatne povijesne priče koje svjedoče o burnoj prošlosti grada. Naime, ova nesuđena katedrala, kako je često nazivaju, nastala je na temeljima rimskih termi, a kroz stoljeća je doživjela brojne preinake i obnove.
Prvotno sagrađena u ranom srednjem vijeku, crkva je 1442. godine doživjela značajnu rekonstrukciju kada je majstor Juraj iz Zadra obnovio trobrodnu baziliku i povisio njezin glavni brod. No, povijest joj nije bila naklonjena – nakon mletačkog razaranja Rijeke 1509. godine, crkva je ponovno morala biti popravljena. Kako navode na službenim stranicama, crkva je zapravo obnovljena više puta, posljednji put u 19. stoljeću i u drugoj polovici 20. stoljeća, a dio obnove izvodi se i dan danas.
GOSTOVALI U ZAGREBU
Neobična bogomolja
TRAUMA IZ PROŠLOSTI
Neobična bogomolja
postiže nevjerojatne brzine
Susjedi? Kilometrima daleko!
NAJGLASNIJA ATRAKCIJA
STRASTVENA PUTNICA
Grad rekorda
NEPOZNATA ATRAKCIJA
Čudo prirode
Simbol grada