BISER MAROKA
Ekologija
Dva otoka natječu se koji ima najružniji travnjak i vrt! Stanovnici su zbunjeni, no priča ima zanimljivu pozadinu: “Neka najgori pobijedi!”
Ponekad izgled privatnih okućnica, ako su uz glavne prometnice, utječe na dojam grada gotovo jednako kao i stanje javnih parkova. Zato se, uostalom, mještani redovito potiču da ih održavaju i nagrađuju ako ulože dodatan trud u cvijeće, zelenilo i biljke. No sasvim drukčija priča stiže sa sjevera Europe. Na dva švedska otoka upravo traje natjecanje za najružniji gradski travnjak! Ova neobična akcija na prvu je zbunila stanovnike, no iza cijele inicijative stoji zanimljiva priča.
IDEJA SE S OTOKA GOTLAND PROŠIRILA ŠVEDSKOM
Vlasti u švedskoj regiji Gotland, na udaljenom otoku, prve su prije dvije godine pokrenule neobičan natječaj. Objavile su da će proglasiti i nagraditi najružniji lokalni travnjak. Ideja se proširila Švedskom i slična su natjecanja organizirana u još nekim regijama. A ovog ljeta Gotland je dobio novog izazivača. Drugi veliki švedski otok Öland “bacio im je rukavicu” preko Baltičkog mora i pozvao ih na natjecanje kako bi se otkrilo koja je od ove dvije regije dom najneuglednijeg travnjaka i vrta.
IZA SVEGA STOJI INICIJATIVA ZA OČUVANJE VODENIH RESURSA
Za ovaj neobični nordijski trend, koji je zbunio dosta ljudi, postoji logično objašnjenje. Radi se o brizi za okoliš ljeti, odnosno očuvanje vode. Naime, kako piše The Mayor, globalna prosječna temperatura u posljednjih trinaest mjeseci najviša je ikada zabilježena na Zemlji. To je činjenica koja nas podsjeća da moramo biti posebno oprezni u korištenju voda. Zalijevanje travnjaka ljeti samo kako bi trava bila zelena, smatraju Šveđani, rasipanje je resursa i nepotreban luksuz. Zato, ako ste pustili travnjak da se osuši (i postane ružan i neugledan), zapravo pokazujete da čuvate vodu i puštate prirodu da odradi svoj ciklus.
NITI JEDAN OD DVA OTOKA NEMA VELIKU RIJEKU ILI JEZERO NA KOJE BI SE MOGLI OSLONITI
Činjenica je da Švedska ima obilne vodne resurse i temperature ljeti puno su niže u odnosu na jugu Europe. No, baš kao i većina otoka na svijetu, i Öland i Gotland puno su osjetljiviji na porast temperatura i sušne uvjete. Niti jedan od ova dva otoka nema velike rijeke ili jezera na koje bi se mogli osloniti. Zato je proglašenje natjecanja između dva otoka dodatan poticaj ljudima da zapuste svoje vrtove i štede vodu. Jer tko ne voli pobijediti, pa makar i u natjecanju za najružniji travnjak?