zeleno srce europe

Kako je Slovenija postala najzelenija zemlja na svijetu? Više od 60 posto njene površine prekriveno je šumama, a čak i nacionalnu zastavu krasi prekrasna planina

Najzelenija zemlja na svijetu. Tako joj nerijetko tepaju. I to ne samo zbog nevjerojatno predivne prirode… Susjedna Slovenija općenito vrlo dobro kotira na ‘zelenoj’ ljestvici, nerijetko ju se navodi upravo kao primjer održivih politika i važnosti svijesti zaštite okoliša. Primjerice, BBC će posjet Ljubljani nazvati ‘savršenim eco-friendly city breakom’. Earth.Org će se pak zapitati ‘kako je Slovenija postala jedna od najodrživijih zemalja Europe?’ I odmah ponuditi i odgovor.

ZELENI MENTALITET KAO POSLJEDICA SMIŠLJENE POLITIKE

„Smještena u srcu Europe, Slovenija predstavlja pozitivan primjer općenacionalne svijesti o važnosti prirode. Tijekom posljednjih godina takav način razmišljanja Sloveniju je stavio među vodeće zemlje po pitanju održivosti. Međutim, ‘zeleni mentalitet’ nije bila čista slučajnost, već prije rezultat proaktivne politike zemlje koja se provodi kako bi se zaštitila visoka bioraznolikost Slovenije i obrazovali njezini građani. Upravo te politike pomogle su Sloveniji da postane jedna od najodrživijih država u Europi i primjer koji treba slijediti ostatak svijeta“, navode na toj stranici.

Tvrđava svetog Nikole
PONOS ŠIBENIKANajljepša morska tvrđava na Jadranu stoljećima je čuvala grad od neprijatelja, oduševljava oblikom i očuvanošću, a zaštitio ju je i UNESCO
Nastavi čitati

SLOVENIJA JE JEDNO OD ŽARIŠTA BIORAZNOLIKOSTI

Jedan od razloga koji su doveli do toga da se Slovenija smatra jednom do najodrživijih zemalja na svijetu je, pišu, njezina velika bioraznolikost. Mala je, površina joj je oko 20 tisuća kilometara četvornih, no iznimno je raznolika – u smislu staništa i klima – zbog čega je se smatra i jednim od žarišta bioraznolikosti. Čak navode da Slovenija ima najveću koncentraciju životinjskih i biljnih vrsta po kilometru četvornom u svijetu.

ČAK 61 POSTO ZEMLJE PREKRIVENO JE ŠUMAMA

Jedan je razlog i taj što je najmanje 61 posto zemlje prekriveno šumama. Slovenija je, navode, treća najšumovitija zemlja u Europi. U tom su smislu izrazito zeleni i njezini gradovi, među ostalim već spomenuta Ljubljana. Ona je svojedobno bila proglašena najzelenijim glavnim gradom Europe, kao i svjetskim gradom stabala.

Metro u Solunu
SPOJ POVIJESTI I TEHNOLOGIJEVozili smo se najnovijim europskim metroom u vlakovima bez vozača: stanice izgledaju poput arheološkog muzeja, ali nije još sve najbolje uhodano
Nastavi čitati

SAMI LJUDI SLOVE ZA VELIKE LJUBITELJE PRIRODE

Jedan od razloga su i sami ljudi, navodi taj izvor. Slovenci su poznati kao ljubitelji prirode, a uostalom i slovenska zastava priča priču o toj ljubavi – grb na zastavi krase Triglav, najviši vrh u zemlji i ponos zemlje, zatim Jadransko more i rijeke, koje u Sloveniji teku u duljini od čak 27 tisuća kilometara. Isto tako, Slovenija je poznata, među ostalim i kao pčelarska zemlja – ima više od 90 tisuća pčelara.

ČAK 2260 LOKACIJA U ZEMLJI NALAZI SE PO ZAŠTITOM

Isto tako, velik dio zemlje je pod zaštitom. Slovenija možda ima ‘samo’ jedan nacionalni park, no dobrano šiti svoj okoliš i prirodu. Naime, Earth.org piše kako u Sloveniji postoji čak 2260 zaštićenih lokacija. Od tog broja, njih 1905 štite slovenski zakoni, a 355 je dio mreže Natura 2000 te se ta dva segmenta zaštite u najvećoj većini slučajeva preklapaju. I u ovom potonjem Slovenija prednjači, navodi Earth.org – u Naturu 2000 uključeno je 37,87 posto njezina teritorija, najviše od bilo koje države EU.

ODRŽIVOST KAO JEDNA OD SREDIŠNJIH TOČAKA OBRAZOVNOG SUSTAVA

No, isto tako, održivost se njeguje i možda u najvažnijem segmentu – obrazovanju. Održivost je, pišu, postala središnja točka obrazovnog sustava u zemlji, te se na njoj radi od najranije dobi, one vrtiće, pa sve do sveučilišta. Održivi razvoj vrlo je jasno definiran u tamošnjim zakonima kao jedan od glavnih obrazovnih ciljeva. Isto tako se navodi da škole moraju razvijati predanost učenika prema prirodi…

ODRŽIVOST I U TURIZMU – ZELENA SHEMA SLOVENSKOG TURIZMA

Isto tako, Slovenija uvelike radi i na održivom turizmu te je slovenska turistička zajednica osmislila ‘Zelenu shemu slovenskog turizma‘. Riječ je o nacionalnom programu i certifikacijskoj shemi, spoznatom oznakom Slovenia Green. Unutar te sheme tamošnjim se destinacijama i pružateljima usluga, primjerice, nude nude alati kojima mogu poboljšati istu i postati i sami što ‘zeleniji’.

ZELENA PRIJESTOLNICA ZEMLJE

A kad smo već kod održivog turizma i ‘zelene destinacije’, bilo bi šteta ne spomenuti i nekoliko ideja za izlet u ovu zemlju. Iako u Sloveniji postoji 70-k gradova, onima koji nisu bili svakako preporučujemo upravo onaj glavni, Ljubljanu, koja je zbog parkova i zelenila bila proglašena Zelenom prijestolnicom Europe. Osim predivnim atrakcijama, taj se grad hvali i odličnom biciklističkom infrastrukturom.

KRANJ, GRAD U KOJEM STE S JEDNOM NOGOM U PRIRODI

Od gradova je vrlo zanimljiv i od Ljubljane 20 kilometara udaljeni Kranj, za koji se kaže da ste, u njemu, ‘s jednom nogom u gradu, a drugom u prirodi’. Nazivaju ga ‘prijestolnicom slovenskih Alpi’, ali i ‘kulturnim srcem’ Slovenije, a jedna od njegovih najpoznatijih značajki jest kanjon kanjon koji prolazi praktički kroz sam centar grada.

NACIONALNI PARK TRIGLAV KAO NAJLJEPŠE OD NAJLJEPŠEG

No, kad ‘jednom nogom stanete u prirodu’, nema do Nacionalnog parka Triglav, doma najvišeg vrha u toj zemlji, 2864 metara visokog Triglava. Nacionalni park Triglav jedini je nacionalni park u Sloveniji te najveći komad zaštićene prirode u toj državi, a njegovim je granicama zaštićena većina Julijskih Alpi. U njemu ćete pronaći sve – od slapova, do jezera, dolina, vrhova, predivnih kanjona…

Aktualno

Pročitajte još