Čistoća zraka i vode, javni prijevoz s malom ili nepostojećom emisijom ugljičnog dioksida, brojni parkovi i zelene površine za stanovnike, uređene biciklističke staze… Gradove koji drže do ekologije i održivosti s punim pravom možemo nazvati „zelenima“, a njihov trud nagrađuje i Europska komisija za okoliš koja im dodjeljuje titulu Europske zelene metropole. Ta su mjesta ujedno izvrsna odredišta za turiste koji žele i šušur grada i zelenilo prirode te kojima je stalo da svojim putovanjima potiču održivost. U nastavku pogledajte koji su najzeleniji gradovi u Europi koje se svakako isplati posjetiti!
LJUBLJANA: NA SVAKOG STANOVNIKA DOLAZI 542 ČETVORNA METRA ZELENILA
Cijela je Slovenija globalno prepoznata kao zelena i održiva zemlja koja potiče i razvija i takav turizam. Bohinj, dolina Soče, Idrija samo su neke od zelenih destinacija u susjednoj nam zemlji, ali i njihova je metropola proglašena zelenom prijestolnicom. Ljubljana ima više od 542 četvorna metra zelene površine po stanovniku, što je primjerice 20 puta više od Bruxellesa!
Cijeli je grad izrazito prijateljski nastrojen prema biciklistima, uređeno je više od 200 kilometara staza, a otpad uredno odvaja više od 70 posto kućanstava. Slovenska metropola okrenula se cjelogodišnjem turizmu i, kako bi izbjegli sezonalnost, osmišljavaju niz atraktivnih događanja i festivala tijekom cijele godine. Istražite ju biciklom, odmorite u gradskim parkovima i uživajte u zelenilu najzelenije metropole u Europi do koje iz Zagreba stižete za manje od sat i pol!
HELSINKI: GRAD S NAJČIŠĆOM VODOM I ZRAKOM U EUROPI
Glavni grad Finske jedan je od kandidata za nagradu čija je ekološka osviještenost prepoznata u cijelom svijetu. Grad je to s najčišćim zrakom i vodom u Europi, a uvijek je u samom vrhu svih istraživanja o kvaliteti života stanovništva. Prepun je parkova, šetnica, uređenih biciklističkih staza, a većina je zelenih površina dostupna i osobama s poteškoćama u kretanju.
LAHTI: ŠUME PREKRIVAJU 74 POSTO POVRŠINE GRADA, A VODA 11 POSTO
Ovaj finski grad nalazi se na ulazu u finsku jezersku oblast, regiju s više od 188 tisuća jezera, najveću takvu u Europi. Lahti je proglašen zelenom metropolom 2021., od Helsinkija je udaljen oko sat vremena vožnje i jedan je od pionira u borbi protiv klimatskih promjena i pametnim zelenim rješenjima. Čak 74 posto njegove površine je prekriveno šumom, a 11 posto čine vode. Ovdje iz slavina teče jedna od najčišćih voda u Europi, a jezerska oblast opskrbljuje pitkom vodom cijelo područje glavnog grada i okolice.
BERN: KVALITETA ŽIVOTA U OVOM JE ŠVICARSKOM GRADU NAJBOLJA U CIJELOJ EUROPI
Glavni grad Švicarske ističe se među zelenim metropolama po kvaliteti života svojih stanovnika, koja je u samom europskom vrhu, ispred Kopenhagena i Beča. Kvaliteta vode i zraka također je među najboljima u Europi, a grad je prepun zelenih površina, parkova i vrtova u kojima se stanovnici mogu odmoriti i povezati se s prirodom.
GRENOBLE: GRAD OKRUŽEN PLANINAMA VODEĆA JE DESTINACIJA ZA AKTIVNI ODMOR U PRIRODI
Nositelj prestižne titule za 2022. godinu i jedna od vodećih destinacija u Francuskoj za planinarenje, penjanje, skijanje, biciklizam, održivi odmor u prirodi, ali i gastronomiju i wellness. Grenoble je okružen planinama i prekrasnim šumama, zelenim livadama i mirnim udolinama, a i sam je grad bogat šetnicama i parkovima, među kojima su najpoznatiji parkovi Pompidou i Champs Elysées’, Botanički vrt i vrt Parc des Dauphins. Vlasti ovdje potiču korištenje javnog prijevoza, vožnju biciklom, ali i proizvodnju lokalne hrane – organski domaći proizvodi distribuiraju se u vrtićima i školama.
STOCKHOLM: 80 POSTO STANOVNIKA NA POSAO IDE JAVNIM PRIJEVOZOM, BICIKLOM ILI PJEŠKE
Švedska metropola ima jednu od najboljih kvaliteta vode i zraka u cijeloj Europi, a čak 80 posto stanovnika na posao ide javnim prijevozom, biciklom ili pješke. U gradu su brojni parkovi otvoreni za stanovnike u svakom trenutku, poput omiljenog parka Djurgarden, a svi stanovnici rado provode vrijeme na otvorenom i u kretanju.