BISER MAROKA
15-MINUTNI GRADOVI
U kojem Hrvatskom gradu će vam trebati najmanje vremena da pješke dođete do liječnika, frizera, igrališta…? Evo što je pokazala velika studija
Posljednjih se godina sve više govori o konceptu 15-minutnih gradova. Ideja koja stoji iza tog naziva je da se gradovi razvijaju i planiraju na način da stanovnicima sve svakodnevne usluge i potrebe budu dostupne pješke za manje od 15 minuta. U to su uključeni domovi zdravlja, frizeri, kafići, dječja igrališta, kulturne ustanove… Razmislite o gradu u kojem živite. Jesu li vam te usluge zaista u neposrednoj blizini? Veliko istraživanje napravili su znanstvenici tvrtke Sony Computer Scense Laboratories, koja istražuje održivost gradova. U njega su bili uključeni i hrvatski gradovi, a najbolje je prošao Osijek.
KAD BI SVAKODNEVNE POSLOVE OBAVLJALI PJEŠKE, BIO BI MANJE GUŽVE I ONEČIŠĆENJA ZRAKA
Ideja koja stoji iza ovog koncepta je jasna. Ako bi nam sve svakodnevne ustanove i institucije bile blizu, manje bi koristili automobile i zagušivali gradski prijevoz. Samim time smanjilo bi se onečišćenje zraka, usluge bi bile dostupnije, a život stanovnika kvalitetniji, polazna je teorija istraživanja. Znanstvenici su analizirali podatke za više od 10.000 gradova diljem svijeta, a u Hrvatskoj su bili uključeni Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Slavonski Brod i Zadar.
STANOVNICIMA OSIJEKA DO SVIH SADRŽAJA TREBA TEK 11 MINUTA
Kako su pokazali podaci, najmanje vremena do promatranih usluga treba stanovnicima Osijeka, tek 11 minuta pješke. Po tim je podacima Osijek u ovom istraživanju ispao najbolji u cijelog regiji, odnosno susjednim zemljama. Stanovnicima Zagreba treba do svih usluga 14 minuta hoda ili šest minuta biciklom. Jednako treba i Zadranima, stanovnicima Rijeke 15 minuta, Splita 16, a Slavonskog Broda 17 minuta. Zanimljivi su i europski podaci: u Zurichu navodno stanovnicima treba do svih usluga tek 6 minuta, a u ogromnom Berlinu samo 8. Ako su svi ti podaci točni, to ne mijenja činjenicu da se velik broj kretanja u gradskom prometu odnosi na putovanje i povratak s posla, na što bilo kakvo urbano planiranje teško može utjecati.
INICIJATIVA 3-30-300; KOLIKO STABALA VIDITE KROZ PROZOR?
Podsjetimo na još jedan trend u uređenju gradova koji se naziva 3-30-300. Riječ je o inicijativi za razvoj urbanih šuma i gradskog zelenila koja govori da bi svatko trebao iz svog doma vidjeti bar 3 stabla, živjeti u četvrti s najmanje 30 posto zelenila i drveća, te imati najviše 300 metara do zelene površine, parka ili šume, prikladne za rekreaciju. Koliko vi stabala vidite kroz prozor?