
U iščekivanju bijelog dima
Maleni gradić Sveti Ivan Zelina, smješten uz dolinu rijeke Lonje i ušuškan među stoljetne vinograde, svima je dobro poznat po proizvodnji vina koja su odavno upisana na vinskoj karti Hrvatske. Posebno je to mjesto koje krasi predivna priroda, stare utvrde, brojne crkvice, muzeji, biciklističke i pješačke staze, kuće za odmor, ali i jedno zanimljivo piće zbog kojeg se svi osjećaju energično i samouvjereno – Bogowski. Iako naziv na prvu asocira na drevna vremena i pića rezervirana za bogove, riječ je o modernom craft ginu iz male destilerije koja svojim proizvodom osvaja sve više poklonika diljem Hrvatske. Posjetili smo ih prije nekoliko dana na slikovitom imanju u Svetom Ivanu Zelini i saznali kako se proizvodi gin, što stoji iza zanimljive etikete boce te kako „bogowski“ uživati u mnogima omiljenom ljetnom piću tijekom cijele godine.
Moram priznati da o proizvodnji ginova do sada nisam znao gotovo ništa. Štoviše, i sam nisam veliki ljubitelj tog pića. Više sam od onih koji se s čašom gin-tonika vide tek povremeno, tijekom vrućih ljetnih dana i uz pogled na naše Jadransko more. No, sve se je to počelo mijenjati onog trenutka kad smo stigli u Sveti Ivan Zelinu. Nakon tridesetak minuta vožnje od Zagreba stižemo na imanje Green Zelina, na kojem se uzgajaju i pčele, ali prije svega živi opušteno, daleko od gradske buke, smoga i stresa svakodnevice.
Na ulazu nas je dočekao mladi bračni par, Davor i Nataša Guvo, i bez previše okolišanja brzo nas uvode u svoju priču. I to onako kako i priliči, s čašom Bogowskog, gina koji na prvi gutljaj otkriva da je riječ o zaista nečem posebnom. Ručno je to rađen craft gin s pomno biranim sastojcima, a neke od njih obitelj Guvo ubrala je netom prije početka proizvodnje tog dana, koju je nadgledao tehnolog Lavoslav. „Ništa bez našeg Lava koji je majstor za alkoholna pića, slobodno ga pitajte sve što vas zanima“, kaže nam Davor koji s Lavoslavom jednom mjesečno u destileriji pokreće pogone i puni boce koje dalje putuju do potrošača diljem Hrvatske.
„Proizvodnja gina je prava umjetnost. Svaka faza, od odabira kvalitetnog alkohola, preko biranja aromatičnih biljaka pa sve do destilacije, zahtijeva preciznost i strpljenje. Nije dovoljno samo ubaciti borovicu i nekoliko biljaka. Važno je točno pogoditi omjere, znati kada i koliko pustiti da arome prodišu. Naš cilj je stvoriti gin koji će imati karakter, ali biti dovoljno nježan da ga možete piti i samog, bez dodataka“, objašnjava Lavoslav i dodaje kako to postižu pažljivim balansiranjem sastojaka i procesom koji traje i po nekoliko tjedana za svaku seriju.
Osim gina koji s puno pažnje nastaje na njihovom imanju u Svetom Ivanu Zelini, obitelj Guvo proizvode i vlastiti domaći tonik, kako bi svaka čaša bila zaokružena i autentična. Nije ni čudo što s ponosom ističu kako je Bogowski gin piće u kojem se može uživati tijekom cijele godine, a ne samo u ljetnim mjesecima.
I doista, iako sam do sada gin uvijek povezivao s obaveznim dodatkom slatkog soka, Bogowski mi je dokazao suprotno. Riječ je o ginu za istinske užitke. Lagano je to i uravnoteženo piće, s finim biljnim notama koje ne traže „maskiranje“ drugim okusima… No, kombinacija s njihovim lagano gorkastim, prirodnim tonikom, u potpunosti me je razoružala.
Boce Bogowskog gina već na prvi pogled odaju dojam raskoši i elegancije, a iza tog dojma stoji pomno osmišljeni dizajn s potpisom nagrađivanog dizajnerskog studija Mireldy. Njihov prepoznatljiv logo i sofisticirani vizualni identitet čine svaku bocu pravim malim umjetničkim djelom. Posebnu čar daje etiketa čiji odsjaj duguje boji s pravim, 24-karatnim zlatom, što ovom craft ginu daje auru ekskluzivnosti i profinjenosti.
„Željeli smo da svaki detalj boce, od oblika do etikete, priča našu priču i da već na prvi pogled osjetite koliko ljubavi, truda i pažnje ulažemo u svaki gutljaj Bogowskog,“ ističe obitelj Guvo. „Zato smo surađivali s vrhunskim dizajnerima i odlučili se za materijale koji će odražavati tu našu filozofiju i posebnost. Vjerujemo da piće koje je stvarano s tolikom strašću zaslužuje odjeću dostojnu tog karaktera.“
Destilerija Bogowski svakako je jedan od razloga zbog kojih vrijedi posjetiti Sveti Ivan Zelinu, ali nije i jedini. Obitelj Guvo, osim što stvara gin koji polako, ali sigurno osvaja Hrvatsku, bavi se i turizmom, pa na njihovom imanju možete i prespavati i odmoriti kao nikad u životu. Kuća za odmor Green Zelina smještena je u potpunoj osami, daleko od gradske vreve, te je okružena netaknutom prirodom i vrhunskim pogledima na stoljetne zelinske vinograde.
Ljubazni domaćini rado će vas ugostiti i ispričati sve o ginu, a kako neslužbeno doznajem, obitelj Guvo već ima nove planove za budućnost. „U planu su i neka nova pića, možda i proširenje smještajnih kapaciteta, ali polako, za sve treba vremena…“, otkrivaju Davor i Nataša, koji u privatno vrijeme dijele još jednu strast – putovanja. Tek su se nedavno vratili iz Maroka, a kad nisu na putu ili posvećeni svom poslu, možete ih pronaći u Zelini.
U iščekivanju bijelog dima
Gubitak za čovječanstvo
SVI U TUROPOLJE!
Kvizovi
NE MOGU NA KRAJ S TURISTIMA
Slavna pomorska ruta
Uskršnja trpeza
Savršena za uskrsni stol
Domaće je najbolje
TAKO UKUSNA
Slastica s potpisom grada
Omiljeni kolač
Prava blagdanska zvijezda
Dalmatinski klasik
Obiteljski ručak bez mesa