NERAZVIKANA POVIJESNA ATRAKCIJA

“Hrvatska Troja” nekad je bila središte države, prosperitetan grad sa zidinama i crkvama, a ostatke te povijesti možete obići i doživjeti i danas

Hrvatska krije brojne povijesne lokalitete, koji svjedoče da se na ovim prostorima život odvijao tisućama godina prije nego smo stigli mi i naša generacija. Veličanstvena Arena u Puli, povijesna Salona u današnjem Solinu, ostaci rimske palače u Polačama na Mljetu, vojni logor Burnum u NP Krka… Ti i brojni drugi spomenici iz rimskog doba vrhunske su atrakcije koje obilazi na tisuće ljudi. A u neposrednoj blizini opjevane obale nalazi se lokalitet koji kao da prolazi ispod radara. To je Bribirska glavica, poznata i kao „hrvatska Troja“, jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u našoj zemlji.

PROSTOR JE BIO NASELJEN JOŠ U PRAPOVIJESTI I RANOM BRONČANOM DOBU

Bribirska glavica nalazi se u Bribiru, mjestu udaljenom oko 15 kilometara od prekrasnog Skradina. Na ovom nevjerojatnom mjestu arheolozi i povjesničari uspjeli su utvrditi slijed života još od prapovijesti, potom liburnskog doba, pa rasne i kasne antike, starohrvatske povijesti te ranog i kasnog srednjeg vijeka.

NA KRAJNJEM JUGU PLANETEKarlo je dva puta posjetio Antarktiku: "Priroda je nevjerojatna, dan zna trajati i po 22 sata, a plovidba prolazom Drake burna je i ima stroga pravila"
Nastavi čitati

Portal hrvatske tehničke baštine Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža piše kako je ovo područje naseljeno već od eneolitika i ranoga brončanoga doba. Ondje se razvilo utvrđeno liburnsko naselje, a nakon dolaska Rimljana mjesto postaje municipium Varvaria.

BOGATA POVIJEST I NEVJEROJATNA OSTAVŠTINA VIDLJIVA JE I LAICIMA

Dio te bogate povijesti vidljiv je danas i laičkom oku posjetitelja i turista. Nalazište se prostire na nevjerojatnih 72.000 četvornih metara i proglašeno je spomenikom kulture najviše kategorije. I danas su vidljivi ostaci zidina građenih od velikih kamenih blokova u antičko doba, može se rekonstruirati gdje su bila stara gradska vrata i sustav javnih cisterni, a utvrđen je i položaj starog rimskog mauzoleja.

Nalazište se nalazi uz Bribir, maleno mjesto s manje od 100 stanovnika. Nevjerojatna je pomisao da je upravo ovdje bilo u 13. stoljeću sjedište županije i središte hrvatske države, koje je procvat doživjelo u doba vladavine velikaške obitelji Šubić.

NAKON ŠTO SU GA OSVOJILI I RAZRUŠILI TURICI, BRIBIR NIKAD NIJE VRATIO STARU SLAVU I VAŽNOST

Šubići su, naime, dobili bribirsko kneštvo 1251. darovnicom od hrvatsko-ugarskog kralja Bele IV. U njihovo vrijeme, krajem 13. i početkom 14. stoljeća, Bribir je bio na vrhuncu. Izrastao je u snažan srednjovjekovni grad s utvrdama i crkvama, o čemu svjedoče bogati arheološki ostaci.

Kasnije moć bribirskih knezova slabi, a grad u 16. stoljeću osvajaju Turci koji ga uništavaju gotovo do temelja. Čak i nakon njihovog odlaska, Bribir više nikad nije vratio staru slavu i važnost. Stanovnici se nisu više trajno nastanjivali na platou Glavice, nego u njenom podnožju, gdje je i danas naselje.

OTAC HRVATSKE ARHEOLOGIJE POKRENUO JE ISTRAŽIVANJA I SKOVAO NADIMAK „HRVATSKA TROJA“

Stajao je tako Bribir i lokalitet Bribirska glavica donekle zaboravljen sve do početka 20. stoljeća. Arheološka istraživanja počinju 1908. godine pod vodstvom fra Luje Maruna, koji se često naziva i ocem hrvatske arheologije. Upravo je on ovom nevjerojatnom mjestu nadjenuo nadimak „hrvatska Troja“, koju su njegovi nasljednici rado prihvatili i sve do danas koriste. Istraživanja, s prekidima, traju sve do danas, a istražena je tek petina površine unutar zidina. U ovom stoljeću u istraživanja se financiranjem, kroz razne projekte, uključila i Europska unija.

BRIBIRSKA GLAVICA ZASLUŽUJE DA ODVOJITE VRIJEME ZA IZLET KAD STE U OKOLICI ŠIBENIKA I SKRADINA

Nađete li se u Šibensko-kninskoj županiji, odvojite jedan dan, ili jedno popodne, za izlet na Bribirsku glavicu. Ovaj se lokalitet nalazi nedaleko od Skradina, i od Šibenika ćete do njega stići začas, a možete ga spojiti i s obilaskom Nacionalnog parka Krka ili Parka prirode Vransko jezero. Dočekat će vas informativne ploče koje će vam približiti povijest i važnost ovog mjesta, a već i sama pomisao da koračate ulicama kojima su ljudi prolazili prije nekoliko tisuća godina izazvat će strahopoštovanje.

Aktualno

Pročitajte još