
BISER NESTVARNE LJEPOTE
Vrijeme je za izlet u Celje! Ovaj slovenski grad, udaljen od Zagreba ni dva sata vožnje, mogao bi se pokazati kao idealna destinacija za jednodnevni ili pak vikend izlet prepun povijesti, lijepe prirode i nekoliko sasvim neočekivanih iskustava. Primjerice, upravo u tom gradu moguće je popeti se na najveću kućicu na stablu u Sloveniji… Da ne duljimo previše, u nastavku teksta nakratko vas, barem virtualno, vodimo u predivno Celje i navodimo nekoliko njegovih atrakcija koje, kad ga posjetite, nikako ne biste trebali propustiti. Naravno, Celje nije samo to, riječ je o užem izboru razloga zašto biste trebali ‘potegnuti’ do Celja.
Smješten na jugoistoku Celjske doline, na rijeci Savinji, Celje se nalazi 70 kilometara od Ljubljane, a pod imenom ‘Cylie’ prvi se put spominje još 1122. godine. Duga je to povijest, o kojoj taj grad rado i ponosno priča. Naime, upravo on je bio dom grofova Celjskih, najutjecajnije vladarske loze u Sloveniji, koji su uostalom po njemu dobili i ime. Na tu odrednicu ovog grada odmah na prvu ukazuje srednjovjekovni Stari celjski dvorac iz 12. stoljeća smješten na vrhu brda s pogledom na grad. Riječ je o najvećem srednjovjekovnom dvorcu u Sloveniji, a poglede svakako mami i tamošnja 23 metara visoka kula.
Na turističkim stranicama Slovenije nazivaju ga ‘gradom grofova bogatim arheološkim blagima, modernom urbanom atmosferom i zelenom dušom’. Ne bez razloga, čini se. Celje je, navode dalje, jedan od rijetkih gradova u Europi koji se mogu pohvaliti gradskom šumom u samoj blizini centra. U slučaju Celja ona ima površinu 94 hektara. U biti, Celje je doista zeleni grad – skrbi za oko 10 tisuća gradskih stabala, do čega je njih 13 najmanje 100 godina staro te podliježe zaštiti.
No, u toj gradskoj šumi nalazi se i, već spomenuta, najveća kućica na stablu u Sloveniji, a kroz šumu prolazi i niz rekreativnih staza, kao i ona poučna. Rekreativcima ‘koji žele više’ preporučuje se da ‘osvoje’ i obližnje Miklavško i Ansko brdo na kojima će ih, kao nagrada, dočekati lijep pogled.
No, Celje i njegova okolica nude još opcija za one koji vole prirodu. Naime, tek nekoliko kilometara od centra grada nalazi se Šmartinsko jezero. Jedno je to od najvećih umjetnih jezera u Sloveniji površine 113 hektara te prosječne dubine od četiri do šest metara. Jezero je stvoreno 1970. godine, a omiljeno je izletište u okolici Celja. Posjetiteljima se tamo nudi niz sadržaja – od šetnje po uređenoj stazi opremljenoj info tablama do vožnje biciklom ili pak vožnje čamcem, kajakom ili pedalinom.
Isto tako, na obali jezera postoje i dvije skakaonice, visine 25 i 17 metara, a jezero je omiljeno i među ribičima. Navodno upravo to jezero drži rekord u najtežem šaranu ulovljenom u Sloveniji. Gorostasna je riba težila 34,6 kilograma.
Celje je dom i prvog i najvećeg parka znanosti, tehnologije i inovacija u Sloveniji, Tehnoparka Celje. Upravo radi tog zdanja, koje vrvi interaktivnim sadržajima i iluzijama, grad se često spominje kao idealna destinacija za obiteljski odmor. Svakako vrijedi zaviriti i u Pokrajinski (regionalni) muzej Celje gdje se posjetitelji mogu, primjerice, upoznati s celjskim grofovima ili Celjem u antičko doba.
Ako sve ovo nije dovoljno, dodajemo ovdje na samom kraju još jedan razlog koji bi na pokret možda mogao natjerati i one ‘najotpornije’. Naime, u obližnjem Žalecu, slovenskom centru uzgoja hmelja, nalazi se prva fontana piva na svijetu – fontana piva Zeleno zlato. Tko zna, nakon toga možete poželite i u neku od obližnjih termi koji se nalaze u širem području Celja.
BISER NESTVARNE LJEPOTE
Što radi?
Kvizovi
Recepti za prigodne dane
SKUHAJTE NA VRIJEME!
POZIV KOJI SE NE ODBIJA
BISER NESTVARNE LJEPOTE
CARSTVO SMARAGDNE RIJEKE
Neobični kutak svijeta
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
ČUVARICA NEPROCJENJIVIH BLAGA
BISER ZELENIH BREGA
Istarska prijestolnica ljubavi
Gradonačelnik koji prede