Nerazvikani biser istoka Hrvatske leži u zagrljaju moćne rijeke, ima mističnu tvrđavu, fantastična vina i najveću bačvu na svijetu

Foto: Getty Images
piše Putni Kofer

‘Poluotok’ okružen Dunavom, vinogradi za koje kažu da ‘izranjaju’ iz rijeke, selo čije ime na mađarskom znači jabuka, moćna kula koja gleda na moćnu rijeku, atletska disciplina skoka u dalj, čovjek kojeg se ponekad uspoređuje s Teslom… Znate li na temelju ovih asocijacija u koji bismo vas dio Hrvatske mogli odvesti u ovom tekstu? Ako ste posumnjali na sam istok naše zemlje, na predivni i nerazvikani Erdut, u pravu ste. Skroman je to, a predivan kraj, usudili bismo se čak reći jedan od neotkrivenih… Ovo je naših pet glavnih razloga zašto bi ga trebalo čim prije i osobno ‘otkriti’. Idemo na izlet u Erdut!

Ovaj europski grad proglašen je najboljom svjetskom destinacijom za solo putovanja: pristupačan je, siguran i ima stotine zanimljivih atrakcija

IDEALNA DESTINACIJA ZA LJUBITELJE DOBROG I KVALITETNOG VINA

Erdut, općina u kojoj se osim samog Erduta nalaze i Bijelo Brdo, Aljmaš i Dalj, sa sve je tri strane okružena Dunavom, mjestimice i do 800 metara širokom rijekom koja je, s rijekom Dravom s kojom se spaja nedaleko od spomenutog Aljmaša, oduvijek utjecala na život u tom kraju i krojila njegovu svakodnevicu. Pa tako i na vinograde, jedno od najvećih bogatstva erdutskog kraja. Vinarija ima na pretek, a jedna se u tom mnoštvu doista ističe, što veličinom što tradicijom. Riječ je o Erdutskim vinogradima, jednoj o najvećih vinarija u Hrvatskoj, čiji počeci se vežu uz davnu 1730. godinu.

View this post on Instagram

A post shared by Vina Erdut (@vinaerdut)

U NAJVEĆU BAČVU NA SVIJETU ULAZI SE KROZ VRATA

Erdutski vinogradi dom su i sasvim neobičnom rekordera – kako i sami kažu, najveće bačve na svijetu koja je u upotrebi. Bačva je doista nevjerojatna. U nju se ulazi kroz vrata, a u njoj se čuva golemih 75 tisuća litara vina što bi bilo oko 100 tisuća butelja. Izrađena je od slavonskog hrasta, a ispod nje se nalazi i bazen jednake zapremine u slučaju da gorostas ‘popusti’. Ako posjetite vinariju, vrlo vjerojatno će vam reći da i ta bačva voli, kao i svaka druga, malo popiti. Ova popije čak 750 litara vina godišnje. I da, njezina kubikaža odgovara onaj prosječnog dvoipolsobnog stana.

Šareni grad, u kojem zrak miriše na more i naranče, pun je života, povijesti i fantastične hrane: uvući će vam se pod kožu i dugo ostati u srcu

MISTERIJ ERDUTSKE KULE – NE ZNA SE TKO JE I ZAŠTO SAGRADIO KULU

Kad ste u Erdutu, svakako bacite pogled i na erdutsku kulu, koja se nalazi na visini od 70 metara iznad Dunava koja bi, prema onom što se pisalo prošle godine, trebala zasjati u novom, ‘revitaliziranom’ ruhu. Inače, kula datira iz 14. stoljeća, a kao ruševina se spominje još 1697. godine. Zapisi o tome tko ju je točno i zašto izgradio ne postoje, no smatra se da je riječ o vojnoj utvrdi i dijelu obrambenog sustava. Svojedobno je služila i kao grobnica obitelji Adamović-Čeh, koji su bili vlasnici erdutske vinarije.

RODNA KUĆA JEDNOG OD NAJVAŽNIJIH ZNANSTVENIKA 20. STOLJEĆA

Idući razlog za posjetu svakako je zdanje koje se nalazi u Dalju, administrativnom središtu općine, a riječ je o rodnoj kući znanstvenika Milutina Milankovića. Znanstveno kulturni centar Milutina Milankovića doista je pravo iznenađenje, nadasve ugodno. Riječ je o astronomu, geofizičaru, klimatologu, matematičaru, inženjeru, profesoru i književniku kojeg se, po značaju svog znanstvenog rada, ponekad uspoređuje i sa samim Nikolom Teslom. U njegovoj rodnoj kući, u kojoj je došao na svijet 1879. godine, posjetitelji se mogu poznati s njegovim radom i životom te brojnim zaslugama.

Primjerice, upravo je on izračunao promjene u orijentaciji Zemljine osi i putanji zemlji te povezanost tih komponenti i ledenih doba. Izradio je, među ostalim, i najtočniji kalendar na svijetu, na kojem bi se korekcija trebala raditi tek svakih 28 tisuća godina, a koji ipak nikad nije nikada zaživio. Koliki je njegov značaj dokazuje i činjenica da je proglašen za jednog od najvećih znanstvenika 20. stoljeća, a po njemu su nazvani i krateri na Mjesecu i Marsu.

POSJET ‘DUNAVSKOM LABUDU’, CRKVI NEOBIČNA DIZAJNA U ALJMAŠU

Za kraj, spomenut ćemo i Aljmaš, selo nedaleko od ušća Drave i Dunava čije ime, kao što smo natuknuli u samom uvodu teksta na mađarskom znači jabuka, a u kojem se nalazi neobična crkva. Riječ je o crkvi Majke Božje od Utočišta koja je poznata po svom doista nesvakidašnjem i neobičnom izgledu. Radi njega dobila je i nadimak ‘dunavski labud’. Riječ je o jednom od najvažnijih marijanskih svetišta u Slavoniji.

PODIJELI ČLANAK