POSTALO JE NEIZDRŽIVO
SAVRŠENA IDEJA ZA IZLET
U zelenom srcu Hrvatske krije se malo mjesto velike duše i duge povijesti koje okružuju nevjerojatne prirodne ljepote
Zeleno srce Hrvatske. Tako nazivaju Gorski Kotar i ova je zelena regija s razlogom mnogima jedna od omiljenih za izlete i odmor u prirodi. I to u svako godišnje doba. Bilo da je prekriven snijegom, obojen u jesenske zlatno-crvene boje, šaren od proljetnog cvijeća ili okupan ljetnim suncem, Gorski Kotar krije brojna mjesta iznimne ljepote koja čekaju da ih otkrijete. A jedno od njih, smješteno između Delnica i Fužina, u dolini okruženoj planinama, su i Lokve. Izlet u Lokve uvijek je dobra ideja, a u nastavku doznajte što sve tamo vrijedi vidjeti, raditi i doživjeti.
MIRNO SEOSKO MJESTO DUGE POVIJESTI
Lokve su malo mjesto s velikom dušom, okruženo prekrasnim prirodnim ljepotama, šumama, livadama, jezerima, rijekama i planinama. Upravo je zbog toga savršeno odredište za ljubitelje šetanja, planinarenja ili biciklizma. U cijeloj općini, koja broji još 6 naselja, prema popisu iz 2021., živi 850 stanovnika, od čega 464 nastanjuje baš Lokve.
Mirno je to seosko mjesto s dugom povijesti – prvi se put spominje još 1481. godine. Povijesno su ljudi u ovom kraju drvari, šumari, rudari, staklari i poljodjelci, a upravo su pilane, i to vrlo napredne za ono vrijeme, obilježile početak razvoja mjesta.
LOKVE SU POZNATE PO ŽABAMA I DOBILE SU PRVI MUZEJ ŽABA U OVOM KRAJU
I dok samo mjesto nema nekih velikih atrakcija, njegova okolica njima obiluje. No prije nego krenete istraživati te ljepote, posjetite Muzej žaba, nastao iz male private kolekcije. Prije posjeta samo provjerite radno vrijeme jer se otvara tek povremeno, po najavi. Naime, upravo su Lokve poznate po žabama, pa se svakog travnja organizira i tradicionalno natjecanje u žabljem skoku u dalj.
U gradu još možete razgledati župnu crkvu svete Katarine, izgrađenu 1820. godine. Tu je i lijepa kapelica na Kuku, izgrađena 1836. godine, koja je posvećena Blaženoj Djevici Mariji.
NAJVEĆA ATRAKCIJA MJESTA I OKOLICE JE PREKRASNO LOKVARSKO JEZERO
Kad se radi o prirodi koja okružuje Lokve, popis za izlet u Lokve je puno puno duži. Najveća atrakcija mjesta, ali i cijelog ovog kraja je Lokvarsko jezero, koje desetljećima privlači izletnike, šetače, bicikliste i ribiče.
Jezero je nepravilnog, duguljastog oblika, dugo je dva i pol kilometara, a staza koja ga okružuje proteže se na 17 kilometara. No samo aktivniji rekreativci i hodači prolaze cijelu stazu, većina odabire samo manji dio koji je prikladan i za izlet s djecom i ljubimcima.
UMJETNO JEZERO JE BOGATO RIBOM I SAVRŠENO UKLOPLJENO U OKOLIŠ
Iako je savršeno uklopljeno u okoliš i djeluje kao da je oduvijek dio njega, zapravo je riječ o umjetnom jezeru. Nastalo je kada je radnim akcijama od 1952. do 1955. zaustavljena rijeka Lokvarka, a u čast omladinaca koji su radili na njemu, njih više od 25 tisuća, nekada je nosilo ime Omladinsko jezero. Danas je mjesto okupljanja biciklista i šetača, a cijele su mu godine vjerni ribiči. Bogato je, naime, slatkovodnom ribom, klenom, šaranom, karasom…
ŠPILJA LOKVARKA JEDNA JE OD NAJATRAKTIVNIJIH ZA POSJETITELJE
Praktički u samom mjestu smjestio se još jedan prirodni fenomen, bez koje je izlet u Lokve. nezamisliv Špilja Lokvarka nalazi se, kako joj ime i da naslutiti, nedaleko od mjesta Lokve i poznatog Lokvarskog jezera. Smještena je na padini šumovitog brijega Kamenitog vrha, a od centra Lokava do nje treba tek 10, 15 minuta hoda, odnosno nešto više od kilometra. Otkrivena je, kako to obično biva, sasvim slučajno. Bilo je to 1911. prilikom iskopavanja kamena vapnenca, nakon čega je krenulo speleološko istraživanje.
DULJINA ZASAD OTKRIVENOG DIJELA SPILJE IZNOSI 1179 METARA, A DUBINA 275 METARA
Samo godinu dana nakon što je otkrivena, već 1912., špilja je uređena za posjetitelje. Proširen je ulaz i postavljena su tri stepeništa. Paralelno s posjetima odvijalo se sustavno istraživanje flore i faune špilje, a 1935. dobila je i električnu rasvjetu. Posjetiteljska infrastruktura u nekoliko je navrata obnavljana, a lokalitet je 1961. proglašen i geomorfološkim spomenikom prirode.
Duljina zasad otkrivenog dijela spilje iznosi 1179 metara, a dubina 275 metara. Objekt ima šest etaža, koje se nazivaju galerijama, od kojih je posljednja otkrivena tek krajem 90-ih godina 20. stoljeća. Za turistički posjet otvorene su četiri etaže, dok su ostale pristupačne samo speleolozima. Nakon ulaska, posjetitelj se spušta 70 metara pod zemlju, okružen fascinantnim špiljskim detaljima. Slijede galerije, stupnjevito položene jedna ispod druge, prepune rasjeda, pukotina i drugih neobičnih oblika.
PARK ŠUMA GOLUBINJAK JOŠ JE JEDAN PRIRODNI BISER U BLIZINI
U neposrednoj blizini mjesta nalazi se i Park šuma Golubinjak, koja je savršeno odredište za vaš izlet u Lokve. Zahvaljujući svojoj posebnosti, sama park šuma, zaštićena je još sredinom prošlog stoljeća, a ima površinu od 52 hektara. Prostire se na nadmorskoj visini od oko 730 do 800 metara, a od centra Lokava udaljena je samo jedan kilometar.
KRALJICA ŠUME - JELA VISOKA ČAK 42 METRA
Najveće bogatstvo ove zaštićene šume, koja se prometnula u jedno od najpopularnijih izletišta Gorskog kotara, su, naravno, predivna stabla, ali u kombinaciji s krškim krajolikom, odnosno simbioza drvenih gorostasa i različitih formacija stijena. Među biljnim svijetom ističu se bukva, jela i smreka, a među njima takozvana Kraljica šume – velika jela stara najmanje 200 godina, visoka 42 metara, promjera 142 centimetra te opsega 4,43 metra.
KROZ PARK ŠUMU VODE RAZLIČITE STAZE
U park šumi ima još nekoliko zanimljivih mikrolokaliteta upečatljivih imena. Primjerice, Paklena vrata, ali i dvije špilje – Golubinja špilja i Ledena špilja. Isto tako, park šuma nudi i nekoliko staza za one koji žele dublje uroniti u nju, dakle udaljiti se od početnog dijela izletišta na kojem se nalazi livada, dječje igralište te turistička infrastruktura. Jedna od njih, koja omogućuje razgledavanje svih navedenih ljepota, jest kružna staza koja počinje upravo kod Kraljice šume. Ima i jedan dulja, koja broji oko 10 kilometara, a nosi naziv ‘Staza spilja’.