BAL NA GORNJEM GRADU
replika francuske prijestolnice
Lažni Pariz izgrađen je u Kini, a godinama u njemu nitko nije želio živjeti: ima vlastiti Eiffelov toranj, Champs Elysee, Luksemburške vrtove i europsku arhitekturu
Replika talijanske Venecije, američke Bijele kuće, pa čak i njemačkog dvorca Neuschwanstein koji je poslužio kao inspiracija za Disneyeve crtiće… Sve se to može naći u Kini, zemlji čija je fascinacija zapadom i zapadnom arhitekturom već dobro poznata. Ova zemlja impresivne kulture i bogate povijesti nudi nevjerojatne prirodne ljepote, tradicionalnu hranu, futurističke gradove, raznovrsnu kulturu i tradiciju, ali i vjerne imitacije nekih od najpoznatijih europskih gradova i arhitektonskih dragulja. Jedan od najneobičnijih pothvata ove vrste svakako je grad Tianducheng. Ovaj kineski “lažni Pariz”, vjerna je, samo umanjena replika francuske prijestolnice.
PRVIH SU GA GODINA NAZIVALI “GRAD DUHOVA”, ALI LJUDI SU POČELI DOLAZITI
Grad Tianducheng ima Eiffelov toranj, slavnu aveniju Champs Elysee, fontanu i Luksemburške vrtove, slikovite francuske zgrade, ulice i barove… Unatoč vjernoj imitaciji jednog od najpoznatijih i najljepših gradova svijeta, dugo su mu nedostajali – ljudi. Gradnja je počela 2007., a u početku je dizajniran za oko 10.000 stanovnika. U prvih je nekoliko godina se, međutim, u njega uselilo tek njih oko 2000. Strani su se mediji ismijavali, nazivali ga “gradom duhova, no kad se svijetom pronio glas o njemu zainteresirali su se, čini se, i Kinezi. Prema nekim izvorima, sada ih u kineskom Parizu živi oko 30.000, a grad je već nekoliko puta proširivan.
TIANDUCHENG JE NA NEZAHVALNOJ LOKACIJI, USRED RURALNOG KRAJOLIKA
Problem investitora koji su zamislili ovaj grad bila je nezahvalna lokacija. Grad Tianducheng smješten je usred ruralnog krajolika, odsječen od urbanih veza ili javnog prijevoza, pa je prvih godina uglavnom služio kao kulisa za fotografije kineskim mladencima. “Pariški bistroi” bili su tek kulise, a “trgovine luksuznom odjećom” zjapile su prazne. U međuvremenu se grad širio, u njemu se otvorile određene poslovne mogućnosti, a 2022. godine napokon je dobio i javni prijevoz.
IAKO SE BROJ STANOVNIKA POVEĆAVA, ZBOG VELIČINE SE GRAD I DALJE DOIMA PRAZAN I PUST
Grad se nalazi u provinciji Zhejiang i udaljen je oko dva sata vožnje od Šangaja. Centralno mjesto je Eiffelov toranj, triput manji od pariškog, uz koji je uređena livada, park… Sve baš kao i u originalnom “gradu svjetla”. U jednoj starijoj reportaži novinarka je detaljno opisala puste ulice. Posjetila je grad 2015. i zatekla suhe fontane, zatvorene dućane, hrđave metalne konstrukcije… Sve je upućivalo na to da je projekt kineskog Pariza neslavno propao. Novijih reportaža nema, no britanski Express izvještava da je unatoč povećanju broja stanovnika grad zbog svoje veličine i dalje pust i djeluje pomalo napušteno.
FANTASTIČAN PROJEKT FRANCUSKOG FOTOGRAFA KOJI JE POSJETIO REPLIKU SVOJ RODNOG GRADA
Veću pozornost svjetske javnosti na ovaj je grad svratio projekt francuskom fotografa Francoisa Prosta. On je 2017. čuo da postoji replika njegova rodnog grada izgrađena tisućama kilometara od Francuske i uputio se u Kinu. Napravio je seriju fantastičnih usporednih fotografija pravog Pariza i Tianduchenga, iz kojih je gotovo nemoguće na prvu reći o kojem se gradu na kojoj slici radi. Cijelu seriju fotografija možete pogledati na njegovoj službenoj stranici. Život i prema njegovim zapisima polako dolazi na ulice “lažnog Pariza” i nadimak grad duhova više mu, piše, napokon ne pristaje.