Volimo dobre legende, a u ovu, jednu od brojnih i najveselijih na koje se može naići u području Nacionalnog parka Una, doista smo skloni vjerovati. Ona kaže da su svojedobno stari Rimljani, već navikli na osvajanja i svakakva čudesa, postali imuni na lijepo. Sve dok nisu bacili pogled upravo na tu tekućicu smaragdne boje. Navodno je jedan od njih, kad su se dokopali njezinih obala, povikao ‘Una!’. To, u prijevodu, znači ‘jedna’, odnosno ‘jedina’, i u biti tim je jednostavnim izrazom sažeo tisuće redaka koji bi se mogli izreći o njezinoj ljepoti. Upravo zbog te svoje ljepote, ali i općeg značaja, već godinama ima status nacionalnog parka. Nacionalni park Una u Bosni i Hercegovini nevjerojatno je mjesto, evo što sve morate znati rije nego ga posjetite!
NP UNA SAVRŠENA JE DESTINACIJA ZA VIŠEDNEVNI IZLET
Nacionalni park Una jedno je od mjesta koje trebati imati na umu kao savršenu opciju za višednevni izlet. Relativno je blizu, cjenovno je još uvijek vrlo pristupačno i – što je najvažnije od svega – doista je predivno! Na području tog kutka zaštićene prirode za sebe će ponešto pronaći baš svatko. U nacionalnom parku definitivno će uživati i oni koji traže mir, ali i oni u potrazi za adrenalinom. Oduševit će se lovci na povijesne crtice, kao i obožavatelji dobrog jelovnika. Jedno od jelo koje tu treba probati, kažu svi, jest pastrva.
Na svoje će doći i oni koji se žele opustiti u ugodnom smještaju, možda na obali same rijeke, ili pak oni kojima je ‘špica’ kampiranje, roditelji s malom djecu, ali i ekipe željne ludog provoda. Iznimno je zadovoljno bilo i naše društvo – iznajmili smo jednu od kuća uz samu rijeku i imali komadićak njezina smaragda samo za sebe. Na području parka proveli smo tri dana, a komotno smo – zbog količine sadržaja koja se nudi za istraživanje – mogli ostati i dulje. No, krenimo redom.
NACIONALNI PARK UNA PRVI JE NACIONALNI PARK U BIH
Nacionalni park Una proglašen je još 2008. godine te je prvi nacionalni park u Bosni i Hercegovini. Nalazi se na zapadu zemlje, uz granicu s Hrvatskom, a najbliže mu je veće urbano središte Bihać. Sam park ima nekoliko ulaza, a navodno osobe koje se zovu Una, uz predočenje identifikacijskog dokumenta, imaju besplatan ulaz.
Kao dva najpopularnija ulaza spominju se ulaz Gorjevac, za one kojima je prvenstveni cilj Štrbački buk, te Martin Brod za one koji su se namjerili na Milančev buk. Doista preporučujemo da, ako ikako možete, posjetite obje lokacije. Sam park je dugačak 40-ak kilometara, prostire se na površini od 19.800 hektara, a osim dolinskih dijelova rijeka Une i Unca u njegovim se granicama nalaze i padine planina Plješevica, Grmeča i Osječenica.
IMPOZANTNI ŠTRBAČKI BUK NAJVEĆI JE VODOPAD U PARKU
U nacionalnom parku bi se doista dalo provesti mnogo vremena, no ako ste došli samo nakratko ove dvije prethodne spomenute lokacije doista su obavezne. Ako pak već morate birati jednu od njih, onda neka to bude Štrbački buk, najviši i najimpozantniji vodopad u parku. Štrbački je buk visok 24,5 metara.
Službeni podaci govore da je nastao zahvaljujući kombinaciji tektonskog djelovanja i dugotrajnog stvaranja sedre. Lijepo ga se može razgledati ako prošetate kratkom poučnom stazom koja prati tok rijeke na tom području. U neposrednoj blizini staze nalazi se i parkiralište te prateća infrastruktura. Svakako preporučamo da pazite kako hodate stazom jer smo na vlastite oči svjedočili padu na stijene.
POVRŠINSKI NAJVEĆI KOMPLEKS SLAPOVA U PARKU
Druga lokacija koja zasluženo plijeni veliku pažnju jest Martin Brod koji se nalazi na ušću Unca u Unu te u kojem se nalazi površinski najveći kompleks slapova u parku. Oni se protežu u duljini od 800 metara te ‘svladavaju’ visinsku razliku od 54 metra. Najimpozantniji među njima je Milančev buk. I Martin Brod, koji se razvio na području srednjovjekovnog grada s kraja 14. stoljeća, prati legenda, nažalost tužna.
Glavna junakinja jest Marta, djevojka koja se zaljubila u mladića koji je živio s druge strane rijeke. Legenda kaže da je poginula kada je, pokušavajući doći k njemu, prelazila rijeku, okliznuvši se na sedru. Upravo po njoj mjesto nosi i ime. Upravo spomenuti bukovi te kaskadna narav rijeke, riječni otoci i slapovi najrazličitijih vrsta jedan od su od glavnih razloga za dolazak u nacionalni park. U njemu se, među najpopularnije aktivnosti ubrajaju rafting te vožnja kajakom ili pak kanuom, a Unom je moguće zaploviti i brodicom.
KULEN VAKUF KAO URBANO SREDIŠTE PARKA
Na svoje će u Nacionalnom parku Una doći i ljubitelji povijesti. Za taj je dio dobro, primjerice, posjetiti ‘glavni grad’ parka i najveće naselje unutar njegovih granica, a to je Kulen Vakuf. Mi smo ga, nažalost, zbog nedostatka vremena preskočili i ostavili za idući put. Grad je niknuo na umjetnom otoku uz lijevu obalu Une, a nad njime se nadvija srednjovjekovna utvrda Ostrovica. Ona je svojedobno bila najutvrđeniji grad na području gornjeg toka Une. Na istom području se nalaze i ostaci utvrde Havala.
LEGENDA O ŽENI KOJI SU GRADITELJI ŽIVU ZAZIDALI U ZIDINE
I uz Ostrovicu se, sad već pogađate, veže legenda, no ova je doista brutalna. Ona, naime, kaže da su se graditelji mučili s izgradnjom utvrde. Sve što bi izgradili danju noću bi se srušilo, sve dok jedan od njih nije doživio prosvjetljenje u snu. Bilo mu je, kaže priča, obznanjeno da sve što oni izgrade sruše vile, koje su zaprijetile da će to raditi sve dok u zidine ne zazidaju živu ženu. Idući dan jedna se pojavila, noseći im ručak i ovi su učinili to što su vile rekle, dakle zazidali su je živu, a njoj je pritom, kako je doma imala bebu koju je još uvijek dojila, curilo mlijeko iz dojki.
Trag tog ‘mlijeka’ i danas se može vidjeti iz Kulen Vakufa, kao bijela pruga na stijenama podno zidina. Navodno su bijeli prah s tih stijena strugale i žene koje nisu mogle imati djecu te ga ispijale pomiješanog s vodom. Osim Ostrovice, na području parka nalaze se i srednjovjekovni grad Rmanj od kojeg je ostala kula visoka 10 metara, zatim Orašac, kula Klišević…
JAPODSKI OTOCI I KAVA U BIHAĆU S POGLEDOM NA RIJEKU
Ako vam preostane vremena, svakako svratite i do Japodskih otoka, koje čini pet riječnih ada, odnosno otoka koji su povezani drvenim mostićima. Na njima se nalazi niz sadržaja, od samog smještaja do igrališta za djecu i kafića te restorana. Japodski otoci nalaze se u naselju simpatičnog imena Račić, nadomak samog Bihaća. Njihove su obale s pogledom na rijeku idealna opcija za ispijanje kave, a ako ćete posjetiti to popularno izletište svakako ponesite sredstvo protiv komaraca.