Mjesta

Šarmantni talijanski otok, poznat po impresivnoj špilji, ima dušu pravog Mediterana i poput magneta privlači putnike iz cijelog svijeta

Capri, talijanski otok u Tirenskom moru u blizini poluotoka Sorrento, na južnoj strani Napuljskog zaljeva, omiljeno je ljetovalište bogatih i slavnih. Trajektima i hidrogliserima povezan je s Napuljem, Sorrentom, Positanom i Amalfijem. Otok ima dvije luke – to su Marina Piccola i Marina Grande – brodovi pristaju u ovu drugu, odakle se uspinjačom možete odvesti do istoimenog grada Caprija. Odvojena općina Anacapri nalazi se visoko u brdima, na zapadnom dijelu otoka. Ista je sedežnicom povezana s Monte Solarom, najvišom točkom Caprija (589 metra). Ako odlučite istražiti ovo divno mjesto, u nastavku saznajte što sve posjetiti i doživjeti na Capriju, otoku koji će vas zavesti na prvi pogled!

Neotkrivena strana EuropeEuropska država s najmanje turista pravi je skriveni dragulj: dom je vrhunskih vina, slikovitih sela i zelenih brežuljaka, a godišnje ju posjeti tek 11 tisuća ljudi
Nastavi čitati

NAJPOSJEĆENIJA ATRAKCIJA NA OTOKU JE GROTTA AZZURRA (PLAVA ŠPILJA), KOJU SU STRANI TURISTI OTKRILI U 19. STOLJEĆU

Za posjet istoj na raspolaganju su vam brojni organizirani izleti. Nakon što se iskrcate iz turističkog broda, čamac na vesla uvest će vas u špilju, gdje će vas dočekati kristalno plavo more sa srebrnim odsjajima. Špilja je duga 60 i široka 25 metara, a jarko azurna boja unutar nje posljedica je sunčeve svjetlosti, koja u grottu ulazi kroz podvodni otvor.

U rimsko doba, za vladavine cara Tiberija, ova špilja korištena je kao morski hram, a starorimske statue koje su ondje pronađene danas su izložene u muzeju Casa Rossa u Anacapriju. Mornari su dugo izbjegavali Plavu špilju zbog lokalnih legendi prema kojima su u njoj obitavali duhovi i demoni. No, lokalni ribar Angelo Ferraro 1826. pratio je njemačkog pisca Augusta Kopischa i slikara Ernsta Friesa do špilje, a njihove priče o njezinim čudima dovele su do toga da ona postane jedna od najvećih otočkih znamenitosti.

Tvrđava svetog Nikole
PONOS ŠIBENIKANajljepša morska tvrđava na Jadranu stoljećima je čuvala grad od neprijatelja, oduševljava oblikom i očuvanošću, a zaštitio ju je i UNESCO
Nastavi čitati

OPĆINA CAPRI ODUŠEVIT ĆE VAS SVOJIM KRIVUDAVIM ULICAMA, LUKSUZNIM TRGOVINAMA I KAFIĆIMA NA OTVORENOM

Srce otoka svakako je Piazzetta, najpoznatiji trg punog imena Piazza Umberto I. Piazzetta je u prošlosti služila kao tržnica na kojoj su se prodavali riba, povrće i meso, kad i ako ga je uopće bilo. No, danas je ovaj trg prepun najvećih svjetskih zvijezda, ali i turista koji se potajno nadaju susretu s nekim od svojih idola. Naravno, neizostavni su i paparazzi, ali malotko na njih obraća pažnju.

A potpuna suprotnost ovoj meki za celebrityje je šarmantni Anacapri. Smješten na najvišem dijelu otoka, nekoć je s lukom bio povezan 921 stepenicom. One postoje i danas, a mještani ih zovu Scala Fenicia (feničanske stepenice). Ovo je definitivno opuštenija i manje glamurozna strana Caprija, čije središte krase zanatske radionice, slikoviti mali trgovi i kamenom popločene pješačke staze. Anacapri je idealan za one koji žele pobjeći od turističke gužve i pritom ne bankrotirati zbog visokih cijena.

PLANINA SOLARO PRUŽA NEVJEROJATNE POGLEDE NA ČITAV OTOK

S glavnog trga sedežnicom se možete popeti i do planine Solaro. Vožnja traje oko 12 minuta, a s vrha se pruža čaroban panoramski pogled na čitav otok. Inače, mještani Monte Solaro često zovu i “hvatačem oblaka“, zbog guste magle koja se stvara oko tog planinskog vrha. Ovaj fenomen najizraženiji je u zoru, kad je toplinska razlika između mora i stijena najveća.

Ako vam je do kupanja i drugih morskih radosti, dva najpopularnija mjesta za to svakako su Gradola i svjetionik Punta Carena. Na cijelom Capriju, naime, ne postoje klasične plaže, ali obje spomenute lokacije u neposrednoj blizini Anacaprija imaju dobro uređene betonske platforme na kojima se možete sunčati ili s njih pristupiti obližnjim stijenama i uroniti u more.

VEĆINU ZNAMENITOSTI PRONAĆI ĆETE U STAROJ GRADSKOJ JEZGRI

Jedna od njih je Quartiere Boffe, najpovjesnija četvrt u Anacapriju, u kojoj su mnoge kuće i zgrade do danas zadržale tradicionalne bačvaste svodove, koji su nekoć bili uobičajeni na otoku. Crkva San Michele Arcangelo smatra se pravim baroknim remek-djelom zbog veličanstvenog poda od majolike (riječ je o glaziranoj keramici ukrašenoj bojama na bijeloj podlozi), koji je izradio napuljski umjetnik Leonardo Chiaiese, a prikazuje protjerivanje Adama i Eve iz rajskog vrta.

Blizu crkve nalazi se i već spomenuti muzej Casa Rossa. U njemu se čuvaju kipovi pronađeni na dnu Plave špilje te brojne slike iz 19. i 20. stoljeća s motivima otoka i njegove tradicije.

Bivši rimski car Tiberije na Capriju je sagradio niz vila, a daleko najpoznatija i najbolje očuvana je Villa Jovis. Datira iz 1. stoljeća prije Krista i stoji na rubu litice, koja je moćnom vladaru jamčila privatnost i sigurnost. Tiberijevo impozantno zdanje prostiralo se na 5500 četvornih metara, a na kraju puta koji vodi do vile nalazilo se zloglasno mjesto s kojeg je, prema lokalnoj legendi, car neposlušne sluge i neželjene goste bacao niz strmu liticu. Zato se ono i dandanas zove “Tiberijev skok“.

I ZA KRAJ, S CAPRIJA NIPOŠTO NE SMIJE OTIĆI BEZ POSJETA ČAROBNIM AUGUSTOVIM VRTOVIMA KOJI IZGLEDAJU KAO DA SU ISPALI IZ NAJLJEPŠE BAJKE

Augustovi vrtovi se sastoje od niza cvjetnih terasa, a početkom 20. stoljeća izgradio ih je njemački industrijalac Friedrich Alfred Krupp. Iz ovog panoramskog parka i botaničkog vrta pruža se veličanstven pogled na Faraglione, dramatične morske stijene nastale djelovanjem jakih valova, ali i luku Marina Piccola. Park je zavojitom cestom nazvanom Via Krupp povezan s lukom. Šetnja istom dokazat će vam zašto Talijani baš ovo mjesto zovu svojim najljepšim zelenim draguljem na moru.

Aktualno

Pročitajte još