IZ PRVE RUKE
Mjesta
Šarmantni talijanski otok, poznat po impresivnoj špilji, ima dušu pravog Mediterana i poput magneta privlači putnike iz cijelog svijeta
Capri, talijanski otok u Tirenskom moru u blizini poluotoka Sorrento, na južnoj strani Napuljskog zaljeva, omiljeno je ljetovalište bogatih i slavnih. Trajektima i hidrogliserima povezan je s Napuljem, Sorrentom, Positanom i Amalfijem. Otok ima dvije luke – to su Marina Piccola i Marina Grande – brodovi pristaju u ovu drugu, odakle se uspinjačom možete odvesti do istoimenog grada Caprija. Odvojena općina Anacapri nalazi se visoko u brdima, na zapadnom dijelu otoka. Ista je sedežnicom povezana s Monte Solarom, najvišom točkom Caprija (589 metra). Ako odlučite istražiti ovo divno mjesto, u nastavku saznajte što sve posjetiti i doživjeti na Capriju, otoku koji će vas zavesti na prvi pogled!
NAJPOSJEĆENIJA ATRAKCIJA NA OTOKU JE GROTTA AZZURRA (PLAVA ŠPILJA), KOJU SU STRANI TURISTI OTKRILI U 19. STOLJEĆU
Za posjet istoj na raspolaganju su vam brojni organizirani izleti. Nakon što se iskrcate iz turističkog broda, čamac na vesla uvest će vas u špilju, gdje će vas dočekati kristalno plavo more sa srebrnim odsjajima. Špilja je duga 60 i široka 25 metara, a jarko azurna boja unutar nje posljedica je sunčeve svjetlosti, koja u grottu ulazi kroz podvodni otvor.
U rimsko doba, za vladavine cara Tiberija, ova špilja korištena je kao morski hram, a starorimske statue koje su ondje pronađene danas su izložene u muzeju Casa Rossa u Anacapriju. Mornari su dugo izbjegavali Plavu špilju zbog lokalnih legendi prema kojima su u njoj obitavali duhovi i demoni. No, lokalni ribar Angelo Ferraro 1826. pratio je njemačkog pisca Augusta Kopischa i slikara Ernsta Friesa do špilje, a njihove priče o njezinim čudima dovele su do toga da ona postane jedna od najvećih otočkih znamenitosti.
OPĆINA CAPRI ODUŠEVIT ĆE VAS SVOJIM KRIVUDAVIM ULICAMA, LUKSUZNIM TRGOVINAMA I KAFIĆIMA NA OTVORENOM
Srce otoka svakako je Piazzetta, najpoznatiji trg punog imena Piazza Umberto I. Piazzetta je u prošlosti služila kao tržnica na kojoj su se prodavali riba, povrće i meso, kad i ako ga je uopće bilo. No, danas je ovaj trg prepun najvećih svjetskih zvijezda, ali i turista koji se potajno nadaju susretu s nekim od svojih idola. Naravno, neizostavni su i paparazzi, ali malotko na njih obraća pažnju.
A potpuna suprotnost ovoj meki za celebrityje je šarmantni Anacapri. Smješten na najvišem dijelu otoka, nekoć je s lukom bio povezan 921 stepenicom. One postoje i danas, a mještani ih zovu Scala Fenicia (feničanske stepenice). Ovo je definitivno opuštenija i manje glamurozna strana Caprija, čije središte krase zanatske radionice, slikoviti mali trgovi i kamenom popločene pješačke staze. Anacapri je idealan za one koji žele pobjeći od turističke gužve i pritom ne bankrotirati zbog visokih cijena.
PLANINA SOLARO PRUŽA NEVJEROJATNE POGLEDE NA ČITAV OTOK
S glavnog trga sedežnicom se možete popeti i do planine Solaro. Vožnja traje oko 12 minuta, a s vrha se pruža čaroban panoramski pogled na čitav otok. Inače, mještani Monte Solaro često zovu i “hvatačem oblaka“, zbog guste magle koja se stvara oko tog planinskog vrha. Ovaj fenomen najizraženiji je u zoru, kad je toplinska razlika između mora i stijena najveća.
Ako vam je do kupanja i drugih morskih radosti, dva najpopularnija mjesta za to svakako su Gradola i svjetionik Punta Carena. Na cijelom Capriju, naime, ne postoje klasične plaže, ali obje spomenute lokacije u neposrednoj blizini Anacaprija imaju dobro uređene betonske platforme na kojima se možete sunčati ili s njih pristupiti obližnjim stijenama i uroniti u more.
VEĆINU ZNAMENITOSTI PRONAĆI ĆETE U STAROJ GRADSKOJ JEZGRI
Jedna od njih je Quartiere Boffe, najpovjesnija četvrt u Anacapriju, u kojoj su mnoge kuće i zgrade do danas zadržale tradicionalne bačvaste svodove, koji su nekoć bili uobičajeni na otoku. Crkva San Michele Arcangelo smatra se pravim baroknim remek-djelom zbog veličanstvenog poda od majolike (riječ je o glaziranoj keramici ukrašenoj bojama na bijeloj podlozi), koji je izradio napuljski umjetnik Leonardo Chiaiese, a prikazuje protjerivanje Adama i Eve iz rajskog vrta.
Blizu crkve nalazi se i već spomenuti muzej Casa Rossa. U njemu se čuvaju kipovi pronađeni na dnu Plave špilje te brojne slike iz 19. i 20. stoljeća s motivima otoka i njegove tradicije.
Bivši rimski car Tiberije na Capriju je sagradio niz vila, a daleko najpoznatija i najbolje očuvana je Villa Jovis. Datira iz 1. stoljeća prije Krista i stoji na rubu litice, koja je moćnom vladaru jamčila privatnost i sigurnost. Tiberijevo impozantno zdanje prostiralo se na 5500 četvornih metara, a na kraju puta koji vodi do vile nalazilo se zloglasno mjesto s kojeg je, prema lokalnoj legendi, car neposlušne sluge i neželjene goste bacao niz strmu liticu. Zato se ono i dandanas zove “Tiberijev skok“.
I ZA KRAJ, S CAPRIJA NIPOŠTO NE SMIJE OTIĆI BEZ POSJETA ČAROBNIM AUGUSTOVIM VRTOVIMA KOJI IZGLEDAJU KAO DA SU ISPALI IZ NAJLJEPŠE BAJKE
Augustovi vrtovi se sastoje od niza cvjetnih terasa, a početkom 20. stoljeća izgradio ih je njemački industrijalac Friedrich Alfred Krupp. Iz ovog panoramskog parka i botaničkog vrta pruža se veličanstven pogled na Faraglione, dramatične morske stijene nastale djelovanjem jakih valova, ali i luku Marina Piccola. Park je zavojitom cestom nazvanom Via Krupp povezan s lukom. Šetnja istom dokazat će vam zašto Talijani baš ovo mjesto zovu svojim najljepšim zelenim draguljem na moru.