Najniži jadranski otočić slikovita je oaza mira bez buke i automobila, a ponosi se bogatom tradicijom ronjenja i izrade spužvi

Foto: Shutterstock
piše Putni Kofer

Mnogima je Šibenik najljepši grad na hrvatskoj obali, a u njemu svaka kamena uličica podsjeća na muzej. No, Krešimirov grad može se pohvaliti i očaravajućim arhipelagom. Jedan od bisera u njemu definitivno je otok Krapanj. Smješten je točno preko puta naselja Brodarica, od kojeg je udaljen svega 300-tinjak metara. S nadmorskom visinom koja ne prelazi 1,25 metara, i službeno je najniži te najmanji (površina mu je 0,36 četvornih kilometara) naseljeni otok na Jadranu. Ovaj otok bez gužve i automobila oduševljava svakoga tko ga posjeti, a u nastavku otkrivamo samo dio njegovih čari!

Izgradili su luksuzni grad za 700.000 ljudi, a danas zjapi prazan: kako je grandiozni zeleni projekt doživio potpuni fijasko

DO KRAPNJA VOZI NAJKRAĆA BRODSKA VEZA: VOŽNJA TRAJE SAMO TRI MINUTE

Do njega plovi najkraća brodska veza – naime, do Krapnja vam trebaju samo tri minute. Dok smjestite kovčege, ne stignete ni sjesti, već ste na otoku! A ako kojim slučajem zakasnite ne brod, ne očajavajte – s obzirom na to da mnogi otočani, poznati po svojoj gostoljubivosti i pristupačnosti, imaju privatne kaiće (barke), velika je vjerojatnost da će vam ponuditi prijevoz do Krapnja. Za plaćanje neće htjeti ni čuti, ali uvijek ih možete počastiti kavom ili pivom. U svakom slučaju, ovo je otok koji će vas oduševiti čim kročite na njega.

NEMA PUNO OPCIJA ZA SMJEŠTAJ PA SE NIKAD NE STVARA PREVELIKA GUŽVA

Ondje nema automobila i gužve, čak ni usred ljeta, kad je turistička sezona na vrhuncu, samo mir i tišina, šum valova, predivno tirkizno more, sunce te pjesma cvrčaka. I naravno, nezaobilazne mace! Jako su druželjubive i mazne pa ćete se, ako ste ljubitelji životinja, s njima odmah sprijateljiti. Osim u jedinom, malom, ali preslatkom obiteljskom hotelu s četiri zvjezdice, Spongioli, na Krapnju možete odsjesti i u privatnom smještaju. Istina, njega nema previše, što ni ne čudi s obzirom na veličinu otoka, zato planirajte svoj godišnji odmor unaprijed i rezervirajte sve na vrijeme.

STOLJETNA TRADICIJA SPUŽVARSTVA, RONJENJA I RIBARSTVA

Ako se pitate zašto se jedini hotel zove baš Spongiola, to je zato što je Krapanj otok stoljetne tradicije ronilaštva, spužvarstva i ribarstva. I upravo u spomenutom hotelu, okruženom mirisnom borovom šumom i izgrađenom na mjestu nekadašnje spužvarske zadruge, nalazi se Muzej ronjenja. Osim stare ronilačke opreme, teškog ronilačkog odijela i prve barokomore iz 19. stoljeća, ondje možete pogledati i poučne dokumentarne filmove o ronjenju te vađenju spužava.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Ivan Balić Jr. (@troublemaker_cro)

U sklopu hotela nalazi se i ronilački centar – učionica za teorijsku obuku s unutarnjim bazenom, probno, noćno i ronjenje na olupinama brodova te poludnevni i cjelodnevni ronilački izleti – sve ovo možete pronaći i isprobati u njihovoj ponudi, a gostiju, istinskih zaljubljenika u podmorje, iz godine u godinu sve je više.

MUZEJ U KOJEM MOŽETE UPOZNATI 100 GODINA DUGU TRADICIJU

Bez ronjenja nema ni spužvarstva, koje je drugi zaštitni znak Krapnja. Zato je obitelj Tanfara na otoku otvorila Muzej i suvenirnicu Spuga 2, u kojima će vam predstaviti svoju više od 100 godina dugu tradiciju koja se prenosi s koljena na koljeno. Imaju i pogon za preradu spužve, a u suradnji s jednom uglednom  farmaceutskom tvrtkom patentirali su i nov način prerade spužava. Provjerite ponudu njihovih proizvoda – jednom kad isprobate te čarobne spužve, koje masiraju, njeguju i dubinski obnavljaju kožu, zaboravit ćete sve drugo što ste dotad koristili pri tuširanju i kupanju.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Spuga2 since 1896 Krapanj (@spuga2.sea.sponges)

CIJELI OTOK MOGUĆE JE PREHODATI U JEDNOJ, MALO DUŽOJ ŠETNJI

Krapanj je toliko malen da ga možete cijelog prehodati u jednoj (malo) dužoj, ali ugodnoj šetnji. Središte otoka čini naselje čija su glavna karakteristika pitoreskne kamene kuće i labirint uskih uličica. Ondje su i brojne male plaže na kojima možete uživati u privatnosti. Ostatak otoka, onaj koji ne gleda na Brodaricu, pomalo je divlji, ali ništa manje predivan. Šetnica oko cijelog Krapnja lijepo je uređena i idealna za, primjerice, vožnju biciklom. Hlada baš i nema, pa ako krenete u istraživanje otoka, napravite to rano ujutro ili predvečer, kad ljetne vrućine nisu toliko jake.

JEDNA TRGOVINA, TRI KAFIĆA I TRI KONOBE. I TO JE SASVIM DOVOLJNO!

Na otoku se nalazi i Crkva sv. Križa sa samostanom i muzejom, u kojem možete vidjeti stare crkvene slike, inkunabule, zavjetni nakit, amfore, koralje i neizostavne spužve. U Crkvi je pak raspelo od maslinovog drveta, koje je davne 1523. godine doneseno čak iz Jeruzalema. Još jedna krapanjska znamenitost je uljara sv. Lovre. Datira iz 15. stoljeća, a danas je muzej – mjesto koje čuva prošlost otoka i zorno prikazuje kako se ondje nekoć živjelo. U autentičnom ambijentu muzeja često se organiziraju i večeri poezije, izložbe slika te različita predavanja.

Jedna trgovina, tri kafića, tri konobe i jedna pizzeria – to je sve, ali i više nego dovoljno za odmor iz snova. Uz netaknutu prirodu i bogatu povijest, Krapanj je otok koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

PODIJELI ČLANAK