BISER MAROKA
Mjesta
Otkačeni, šareni park prepun biljaka, cvijeća i neobičnih oblika izgrađen je na strmoj padini, a nastao je kao propali projekt luksuznog naselja za bogate
Savršen spoj modernističke arhitekture i prirode – to je najkraća i najbolja definicija kojom bi se mogao opisati Park Güell, raj smješten na brdu Carmel u Barceloni u španjolskoj Kataloniji. Zapravo je riječ o privatiziranom sustavu parkova iza kojeg kao idejni začetnik stoji bogati industrijalac, grof Eusebi Güell. Želja mu je bila stvoriti stambeno naselje visoke kvalitete i maksimalne udobnosti, ali uz originalan, završni umjetnički dodir. Njega potpisuje Antoni Gaudí, čuveni arhitekt i zaštitno lice katalonskog modernizma. Park je građen od 1900. do 1914., a kao javni park službeno je otvoren 1926., dok ga je UNESCO 1984. uvrstio na popis svjetske baštine.
INSPIRACIJA SU BILI ENGLESKI VRTOVI
Grofu Güellu nadahnuće za park koji nosi njegovo ime bili su engleski vrtovi, koje je u 18. stoljeću popularizirao engleski arhitekt William Kent. Tamo su takvi prostori bili namijenjeni odmoru i rekreaciji građana. I Güell je dizajniran s ciljem da se u miru i tišini, daleko od zadimljenih tvornica, uživa na svježem zraku i u prekrasnom pogledu, u ovom slučaju na Barcelonu. Mjesto na kojem je nastao Güell bilo je stjenovito brdo siromašno drvećem i drugom vegetacijom, zbog čega su ga zvali i ”Golom planinom”. Upravo ondje trebale su se graditi luksuzne kuće. No u konačnici su izgrađene samo dvije, od kojih je jedna trebala biti izložbena.
Nakon što je stavljena na prodaju, za nju se nije javio niti jedan kupac. Na Güellov prijedlog, u nju se 1906. godine preselio upravo Gaudí. Tu kuću, u kojoj je slavni arhitekt živio do svoje smrti 1926., sagradio je Francesc Berenguer. Ista je 1963. pretvorena u muzej (Casa Museu Gaudí) sa zbirkom namještaja i drugih predmeta koje je dizajnirao ovaj genijalac. Godine 1969. proglašena je povijesnim umjetničkim spomenikom od nacionalnog interesa.
VELIČANSTVENI DIZANJ, ŠARENILO I OPUŠTENA MAŠTOVITOST
Veličanstveni park Güell prostire se na više od 17 hektara i ima nevjerojatan dizajn – geometrija, kreativna sloboda, maštovitost, ornamentalni stil, šareni mozaici, bogatstvo oblika i volumena, oslobođenost od racionalne ukočenosti ili bilo kakvih klasičnih premisa – sve to krasi ovaj apsolutni hit među turistima, a valja napomenuti kako je taj isti Gaudíjev organski stil kulminirao njegovim stvaranjem monumentalne Bazilike i Crkve Svete Obitelji (Sagrade Famílije).
Cijeli park prate valovite linije nalik toboganu. One zapravo oponašaju prirodne formacije eksterijera – drveća, školjki, biljaka, stijena… Tako je Gaudí odao počast prirodi kojom je bio duboko fasciniran. Građevine u Güellu oduševljavaju originalnim i fantastično oblikovanim krovovima s neobičnim vrhovima, baš kao i prometnice oko parka. Vijadukte i pješačke staze projektirao je Gaudí, koji je, nadahnut organskim oblicima prirode, koristio lokalni kamen kako bi ih što bolje integrirao u krajolik.
SREDIŠNJA TOČKA PARKA JE TRG S KLUPAMA ZA ODMOR
Središnja točka parka je veliki trg okružen 110 metara dugom klupom, pravim čudom oblika, boja i kontrasta. Njezine dekoracije, napravljene posebnom tehnikom trencadís, iznimno popularnom u katalonskom modernizmu, zapravo su mozaici od razbijenih keramičkih pločica, a Gaudíju je u stvaranju istih pomogao kolega Josep María Jujol. Ova neobična klupa oblikom podsjeća na morsku zmiju i jedna je od najfotografiranijih turističkih atrakcija u parku.
MOZAIK ZMAJA SVOJEVRSNI JE SIMBOL PARKA
A na stepenicama koje vode u park dočekat će vas mozaična fontana zmaja, svojevrsni simbol Güella, također napravljen od krhotina šarenih pločica. S vrha monumentalnog stubišta ulazi se u tzv. Hipostilnu dvoranu, koja je prvotno bila zamišljena kao tržnica. Ovaj natkriveni dio krasi čak 86 stupova inspiriranih dorskim stilom, od kojih su neki blago nagnuti, što stvara dojam valovitog kretanja. Strop dvorane ukrašen je mozaičkim krugovima koji predstavljaju četiri godišnja doba i mjesečeve mijene.
Gaudí, genijalac koji je bio daleko ispred svog vremena, za ovaj dio parka osmislio je i sustav povrata vode, koji funkcionira tako da cijev skuplja kišnicu s terase i odvodi je u podzemnu cisternu. Ovaj briljantan izum omogućuje ekološko zalijevanje vrtova i opskrbu fontanama.
PLATFORMA S KOJE SE PRUŽA NAJLJEPŠI POGLED NA BARCELONU
S obzirom na to da je park izgrađen na 60-metarskoj padini, put prema gore zamišljen je kao simbol duhovnog uzdizanja, a na samom vrhu nalazi se platforma s tri velika križa. Službeni naziv joj je ”El Turó de les Tres Creus”, no mnogi turisti zovu je ”Monumento al Calvario” (spomenik kalvarije). Gaudí je ondje isprva želio sagraditi kapelicu, no morao je odustati jer su na toj lokaciji pronađeni prapovijesni ostaci. No danas baš s te najviše točke u parku možete uživati u impresivnom pogledu na prelijepu Barcelonu. Dio parka čine i tzv. “Vrtovi Austrije“, koji su nastali tek 1977. godine, nakon što je Austrija Güellu donirala drveće. On danas služi kao rasadnik biljaka čiji su mirisi i boje pravi melem za sva osjetila.
Želite li posjetiti park Güell, do njega možete doći podzemnom željeznicom i gradskim autobusima. Od listopada 2013. naplaćuje se ulaz u Monumentalnu zonu (čine ju glavni ulaz, terasa, vijadukti i dijelovi s mozaicima). Ulaznicu morate kupiti unaprijed te odabrati dan i vrijeme posjeta, a taj novac koristi se za održavanje te obnovu jedne od najposjećenijih i najljepših turističkih atrakcija u Barceloni.