Iznutra, to je naizgled običan pub. Ok, ne toliko običan jer poslužuje tajlandska jela i sa svih strana vas sa slika promatra budno oko bivšeg britanskog premijera Winstona Churchilla. Ali dugačak šank, drveni separei, točionici s više vrsta piva i stotine boca najrazličitijih pića su tu. Ono što Churchill Arms čini posebnim i jednom od najpopularnijih lokacija u Londonu je vanjski izgled zgrade. Fasadu prekriva na stotine cvjetnih aranžmana, a tisuće živih cvjetova boje zidove zgrade koja od 19. stoljeća pruža utočište za one željne piva, zalogaja i druženja.
SLAPOVI CVIJEĆA KOJI PREKRIVAJU FASADU POSTALI SU OMILJENA INSTAGRAM KULISA
Sama zgrada izgrađena je 1750. godine, a pub u njoj posluje najmanje od 19. stoljeća. Slapovi cvijeća koji prekrivaju fasadu, toliko da se jedva kroz nju razaznaje znak s imenom puba, postali su jedna od omiljenih fotografskih lokacija u Londonu. Gotovo da nema influencera ili Instagram entuzijasta koji nije uz šarene petunije i perunike okinuo pokoji selfie. Za izradu svoje cvjetne fasade i njezino održavanje The Churchill Arms izdvaja nevjerojatnih 25 tisuća funti godišnje, odnosno više od 28.500 eura.
UKRAŠAVANJE POČINJE NA PROLJEĆE, A ZIMI CVIJEĆE USTUPA MJESTO BOŽIĆNIM LAMPICAMA
Pub se nalazi u ulici Kensington Church, u jednoj od najšarmantnijih londonskih četvrti, Notting Hillu. Ukrašavanje počinje svakog proljeća, kad se fasada ukrasi sa 100 posuda za cvijeće, 48 prozorskih kutija i 42 viseće košare. Cvijeće se redovito zalijeva i održava do kasne jeseni, a na zimu pub kreće s malo drugačijom vrstom ukrašavanja.
Kad temperature više ne dozvoljavaju cvjetne ukrase, dolazi vrijeme za božićne dekoracije! Zidove tada prekrije gotovo 12.000 lampica, čak 90 božićnih drvaca i zimzelenih grana, a vlasnici za to izdvajaju još nekoliko tisuća funti. Dekoracija ovdje zasigurno nije usputni trošak, već ozbiljni izdatak, koji, kako se čini, vraća uloženo.
DANAŠNJE IME PUB NOSI OD DRUGOG SVJETSKOG RATA
Unutrašnjost, iako klasičnija od interijera, također je raskošna i ekstravagantna. Vlasnici, lanac pubova Fuller, potrudili su se nabaviti stotine fotografija i različitih memorabilija iz života Winstona Churchilla. Tu su njegovi osobni predmeti, slike, natpisi… Zanimljivo je da se pub ranije zvao “Church-on-the-Hill”, što znači “crkva na brdu” i nema nikakve veze s bivšim premijerom, već s lokacijom zgrade i imenom ulice. Današnje ime pub nosi od Drugog svjetskog rata.
ŠTO JE ISTINA, A ŠTO LAŽ, U PRIČI O POVEZNICI PUBA I WINSTONA CHURCHILLA
U marketinške svrhe, puštena je priča da je Churchill posjećivao pub u vrijeme rata, tamo radio planove i okupljao suradnike, te se javljao u radio prijenose. To, dakako, nije istina, no poveznica s Churchillom ipak postoji. Njegovi su baka i djed, vojvoda od Marlborougha i lady Frances Anne Emily Vane, bili pokrovitelji puba u 19. stoljeću i zabilježeno je da su ga znali posjećivati.
PUB JE POZNAT PO TAJLANDSKOJ HRANI I VELIKOM IZBORU PIVA I VINA
Što se ponude tiče, Churchill Arms početkom devedesetih godina prošlog stoljeća među prvima je u Londonu počeo posluživati tajlandsku hranu po kojoj je i danas poznat. U to se vrijeme taj potez smatrao prilično revolucionarnim. Rezanci Pad Siew, začinjeni curry Kaeng Par i proljetne rolice obično nisu hrana kakvu povezujemo s pivom, ali ovdje očito funkcionira. Na listi pića nalaze se brojna piva, koja se sezonski mijenjaju, a pub se ponosi i velikom vinskom kartom.