zaštitnik grada Karlovca
Preporuke
Želite imati prirodu samo za sebe i na smještaj ne potrošiti ni centa? U ovih pet europskih zemalja možete podići šator gdje god poželite
Obožavate kampirati, no kampovi su vam tijesni? Želite kutak prirode samo za sebe, buđenje u šatoru na fantastičnim mjestima s još fantastičnijom pogledima, daleko od turističke infrastrukture i drugih ljudi? U tom je slučaju ‘kampiranje na divlje’ nešto za vas. Dobra je vijest da mjesta za divlje kampiranje u Europi postoje. Postoje neke europske države u kojima je ono sasvim legalno i općeprihvaćeno, dapače u kojima se takvo uživanje u divljini ohrabruje u sklopu standarda o ‘pravu pristupa’, naravno pod uvjetom da iza sebe ostavite samo svoje stope. U nastavku teksta vodimo vas na pet europskih destinacija gdje možete bez problema pronaći mjesto u divljini, podići šator i stopiti se s prirodom. I pritom za noćenje (a često je riječ o skupim destinacijama) ne potrošiti ni centa!
U NORVEŠKOJ SE PROBUDITE NA OTOČJU LOFOTEN
Kao jedna od najboljih zemalja za kampiranje ‘na divlje’ slovi Norveška, koja aktivno podržava takav odlazak u prirodu u skladu s tamošnjim principom o slobodi i pravu svake osobe da slobodno uživa u prirodi. Doduše, postavljanje šatora nije dozvoljeno na kultiviranoj zemlji te se on od privatne kuće ili nekog drugog zdanja tog tipa treba biti udaljen najmanje 150 metara. Kao jedno od najljepših mjesta za kampiranje na divlje u toj zemlji, ali i pravu pustolovinu u tom smislu, navodi se otočje Lofoten u arktičkom krugu tijekom ljetnih mjeseci.
U ŠVEDSKOJ ŠATOR MOGU PODIĆI ‘NA DIVLJE’ SAMO ‘NEMOTORIZIRANE’ OSOBE
Osim Norveške, tu je i Švedska. I u toj se zemlji, u skladu s istim principom kao i u Norveškoj, postavljanje šatora podržava i legalno je. Šator možete postaviti svuda izvan gradskih, odnosno urbanih sredina te noćiti na istom mjestu maksimalno dva dana. Doduše, nije dozvoljeno paljenje vatre, a vrlo zanimljivo, podizanje šatora ‘na divlje’ dozvoljeno je samo osobama koje nisu motorizirane, odnosno koje se kreću pješke, na biciklu, na konju ili u kanuu.
Motorizirani moraju parkirati uz cestu ili na odmorištima. Isto tako, ne dozvoljava se kampiranje na privatnom posjedu, sportskim terenima, kao ni u nacionalnim parkovima i rezervatima prirode. Kao odlična stvar za one kojima se sviđa kampiranja ‘na divlje’ spominju se brojne opcije uz Kungsleden, hiking stazu dugačku 440 kilometara koja prolazi sjevernom Švedskom.
I ŠKOTSKA TRAŽI POŠTIVANJE ZLATNOG PRAVILA – PRIRODU OSTAVI NETAKNUTU
Popis ne bi bio potpun bez Škotske. Tamo se također može kampirati ‘na divlje’ praktički gdje god poželite, ali pod uvjetom da za sobom ostavite samo stope. Kao jedna od najboljih opcija spominje se otočje Hebridi, kao turistički netaknuta destinacija prepuna spektakularnih mjesta za noćenje u predivnom okruženju. Ako dižete šator ‘na divlje’ trebate imati na umu da biste od ceste trebali biti udaljeni najmanje 100 metara, a ograničenja oko kampiranja vrijede samo na području nacionalnog parka Loch Lomond & The Trossachs. Općenito se savjetuje oprez prilikom paljenja vatre te razgovor i traženje dozvole u slučaju da kampirate u blizini kuća.
U ESTONIJI JE ZA KAMPIRANJE NA DIVLJE POPULARAN NACIONALNI PARK LAHEMAA
Kao odlično mjesto za kampiranje sa šatorom ‘na divlje’ slovi i Estonija. Točnije, tamošnji nacionalni park Lahemaa u kojem se na takvu praksu ne gleda poprijeko. Kampiranje je, općenito govoreći, dozvoljeno na državnoj zemlji (ponovno sukladno principu prava pristupa), ali i stanovnici su inače vrlo blagonakloni prema tome. No, kampiranje nije dozvoljeno na kultiviranoj zemlji, dok se odjeća i suđe ne smiju prati u jezerima i rijekama. Paljenje vatre je, s druge strane, dopušteno, ali pod uvjetom da se ono radi na za to dezigniranim mjestima i da ne podrazumijeva oštećivanje stabala.
U LITVI KAO JEDNO OD NAJBOLJIH MJESTA SLOVI DOLINA RIJEKE DUBYSA
Jedna od europskih država koja dozvoljava kampiranje ‘na divlje’ jest i Litva, no uz nekoliko iznimki. Ograničava se do neke mjere kampiranje u rezervatima prirode i nacionalnim pakovima. Na privatnim posjedima nužna je dozvola vlasnika. Nije dozvoljeno – standardno – ni kampiranje u gradovima ili urbanim područjima te u blizini kuća. Kao jedno od odličnih mjesta za kampiranje na divlje slovi dolina rijeke Dubysae, popularno hiking odredište.