VIŠE OD SUNCA I MORA

Ovdje je povijest utkana u svaki kamen: istražite prekrasne stare utvrde i moćne tvrđave u Dalmaciji koje čuvaju nevjerojatne priče

Čarobna Dalmacija… Mjesto je to na kojem se susreću prekrasno more, moćne planine, fantastična hrana, ulje i vino, gordi kamen i bujne šume. Ne čudi što je ovaj dio planete, na kojem je priroda bila posebno darežljiva, oduvijek privlačio čovjeka. Tisućljetna povijest ostavila je tragove koji i danas svjedoče o ponosnim, ali i teškim danima kroz koji je ovaj kraj prošao. Najljepše stare tvrđave i utvrde u Dalmaciji kameni su svjedoci prošlosti koji čuvaju uzbudljive priče, a u ovom tekstu vodimo vas u nekoliko najfascinantnijih.

UTVRDA NUTJAK S NAJLJEPŠIM POGLEDOM NA PLAVETNILO CETINE

Jedna od manje poznatih starih utvrda u Dalmaciji je Nutjak, nedaleko od Trilja, s koje se pruža jedan od najljepših pogleda na Cetinu. Pronaći ćete ju krenete li od Trilja starom rimskom cestom prema mjestu Bisko. Nakon jedno tri kilometra pratite malo odvajanje koje će vas dovesti do ponosne utvrde koja je čuvala ovaj kraj od Turaka. Podignuta je krajem 15. stoljeća na litici iznad desne obale rijeke Cetine, a za njezinu je gradnju zaslužan poljički vojvoda Žarko Dražojević. Njezina je uloga bila da obrani sjeverni ulaz u Poljica i čuva most u blizini tvrđave.

Muzej smijeha u Zagrebu Andrea Golubić
PROTIV SIJEČANJSKOG SIVILAAndrea je htjela širiti dobro raspoloženje pa je u Zagrebu otvorila prvi svjetski muzej smijeha: “Svako nasmijano lice naša je mala pobjeda”
Nastavi čitati

Danas je Nutjak u ruševnom stanju, ali mogu se obići tri razine utvrde i uživati u predivnom pogledu na Cetinu. Uz utvrdu se vežu i brojne legende, a jedna od njih povezana je s gavranima. Dražojević ih je, kaže priča, čuvao i hranio, a oni bi pratili svaki njegov pokret i kreštanjem ga upozoravali kad bi se približio neprijatelj. Svoje je pobjede slavio dijeleći s njima najfinije sirovo meso.

No za gavrane su saznali i izdajnici, koji su ih zatvorili u kulu i onemogućili ih da ga upozore na opasnost kad je krenuo u bitku prema Sinju. Na samrti je prokleo sve buduće stanovnike Nutjaka i dvadeset godina kasnije utvrda je srušena. Na godišnjicu njegove smrti 15. siječnja, kažu lokalci, a tko smo mi da im ne vjerujemo, i danas oko utvrde lete dva gavrana i graktanjem pozdravljaju svojeg vladara.

TOPANA, TVRĐAVA NA KLISURI IZNAD MODROG JEZERA, SIMBOL JE IMOTSKOG

Imotska jezera, Crveno i Modro jezero, prirodni su fenomen koji privlači sve više ljudi, a ugledni Time Out već ih je dva puta uvrstio na svoju listu najpodcjenjenijih europskih atrakcija. A na klisuri iznad Modrog jezera, u samom srcu grada, već stoljećima ponosno stoji utvrda koja je postala simbol grada i cijele imotske krajine. Topana ima zaista nevjerojatnu lokaciju, s jedne se strane pogled pruža na jezero, a s druge na Gospin Dolac, jedan od najljepših i najneobičnijih stadiona na svijetu, i krovove Imotskog, prekrasnog dragulja Dalmatinske Zagore.

Snijeg, mir i tišinaMjesta u Hrvatskoj koja zimi izgledaju kao iz bajke: imamo pet sjajnih ideja za opušten i nezaboravan vikend izlet
Nastavi čitati

Topana je nastala u 10. stoljeću i smatra se jednim od najznačajnijih fortifikacijskih objekata u unutrašnjosti Dalmacije. Nepravilnog je oblika, dugačka 40 metara i prati specifičan oblik terena na kojem stoji. Ima nekoliko razina, a ime je dobila po posebnoj kuli s platformom za topove koja je izgrađena u 17. stoljeću.

Ova je utvrda danas jedan od simbola Imotskog, ljeti se u njoj odvijaju različiti kulturni događaji, a turisti ju ne propuštaju obići i uživati u pogledu, kao i u neobičnim detaljima koje krije svaka razina. Jedna od zanimljivosti je crkvica Gospe od Anđela iz 18. stoljeća, koja se nalazi nedaleko od glavnog ulaza, a koja je posvećena zaštitnici Imotskog i Imotske krajine.

KAŠTEL KAMERLENGO: MLETAČKA UTVRDA U GRADU SPOMENIKU

Grad spomenik. Tako, s razlogom, tepaju Trogiru čija je cijela stara jezgra uvrštena na popis svjetske baštine UNESCO-a. Najznačajnija je građevina trogirska katedrala s romaničko gotičkim portalom majstora Radovana, no cijeli je grad prepun povijesnih dragulja. Neizostavna atrakcija i kaštel Kamerlengo, građen od 1420. do 1437. godine na jugozapadnom dijelu grada, danas zaštićeno kulturno dobro.

Nakon što je stoljećima odolijevao mletačkim napadima, Trogir je 1420. ipak morao priznati njihovu vlast. Ti isti Mlečani prvo su teško oštetili grad, da bi ga nakon osvajanja, u strahu od unutarnjih pobuna i napada s mora, prvenstveno od strane Turaka, počeli i obnavljati, tj. dizati utvrdu oko njega. Utvrda je u početku služila za smještaj mletačke vojne posade, obranu morskog kanala i prilaza luci.

Kaštel je dobio ime Kamerlengo jer je upravo to bio naziv za mletačkog državnog službenika koji je vodio financijsko-gospodarske poslove gradske komune. Uz utvrdu se veže i legenda o tužnoj ljubavnoj priči između Kamerlenga i lijepe Zore, koju glumci i dan danas uprizoruju u Kneževom dvoru u Trogiru. To nije jedini sadržaj kojeg utvrda ima, kaštel Kamerlengo je danas mjesto na kojem se održavaju koncerti i druge kulturne manifestacije.

OMIŠ JE CENTAR AKTIVNOG ODMORA S ČAK DVIJE PREKRASNE TVRĐAVE

Rijeka, more, planine, klapska pjesma, gusari. Sigurno već znate, govorimo o Omišu, dalmatinskom biseru koji je postao hrvatska meka za sve ljubitelje aktivnog odmora. Rafting? Ima. Zip line? Može. Hodanje, šetnja i planinarenje? Mogućnosti su nebrojene. Adrenalinski uspon via feratom ili slobodno penjanje? I dalje ste na pravoj adresi. Dodajmo svemu ovom prekrasne plaže, slikovitu kamenu gradsku jezgru i čak dvije povijesne tvrđave, i postaje jasno da Omiš ima baš sve za savršen odmor.

Manja tvrđava, Mirabella koja se naziva i Peovica, nalazi se u samom centru grada, a na litici visokoj 200 metara, i do nje se dolazi kratkom šetnjom. S nje se pruža prekrasan pogled na more i cijeli grad, a otvorena je od svibnja do rujna svaki dan. Izgrađena je u 13. stoljeću i služila je kao promatračnica neprijatelja, najčešće Mlečana. Omiški bi gusari s tvrđave uočili Mletačke brodove i jurili prema moru spremni za napad.

Druga omiška tvrđava je veća i nešto udaljenija od centra grada, ali jednako impresivna. To je Fortica, izgrađena početkom 15 stoljeća na samom vrhu Omiške Dinare. Za mletačke vladavine nekoliko je puta obnavljana zbog udara groma i naleta orkanske bure, a prošla je i različite nadogradnje. Danas je nezaobilazna postaja svih ljubitelja šetnje i prekrasnih pogleda: s nje se savršeno vide Brač, Hvar i Šolta, more, kanjon Cetine, Poljica…

UTVRDA PROZOR U VRLICI JEDNA JE OD NAJZNAČAJNIJIH SREDNJOVJEKOVNIH TVRĐAVA

Još jedna od utvrda za koju se treba udaljiti od najčešćih i uobičajenih turističkih ruta, ali će vam se taj put svakako isplatiti, je Prozor u Vrlici. Ova je utvrda izgrađena je na vrlo nepristupačnoj litici iznad Vrličkog polja, a dao ju je podići 1406. godine bosansko – hrvatski herceg Hrvoje Vukčić Hrvatinić. Danas je djelomično obnovljena i zaštićena je kao kulturno dobro.

Utvrda Prozor, koju nazivaju i Gradina, podignuta je na strateškom mjestu, na stijeni s koje se vidi polje, planine, Cetina i Perućko jezero. S visine od 459 metara iz nje se nadgledao cijeli kraj i moglo se na vrijeme reagirati na napade neprijatelja. Ipak, pod Turke pada 1523. godine i ostaje po njihovom upravom sve do kraja 17. stoljeća.

TVRĐAVA FORTICA VEĆ VIŠE OD 500 GODINA BDIJE NAD HVAROM

Poput brižnog čuvara, nad gradom Hvarom i okolnim arhipelagom već više od 500 godina bdije velebna tvrđava debelih, kamenih zidova. Tvrđava Španjola, koju Hvarani zovu Fortica, simbol je grada, pa i cijelog otoka. Jedna je to od najljepših i najočuvanijih utvrda na Jadranu, strateški smještena na sto metara visokom brdu sa sjeverne strane grada.

Lokalno ime Fortica izvedenica je talijanske riječi “fortezza” i danas se ravnopravno koriste oba naziva. Iako je lokacija imala zaštitnu funkciju od prapovijesti, prva je fortifikacijska građevina na ovom mjestu niknula još krajem 13. stoljeća, kad Hvar pada pod vlast Mlečana. Na njenom je mjestu nova, kakvu i danas znamo, niknula 1551. godine.

I danas fascinira oblik i gradnja tvrđave na vrlo nepravilnom i teškom terenu. Sastoji se od četiri kružne kule, debelih zidova, puškarnica, barutane, zatvora, kapelice, prostorija za stanovanje… Danas je nezaobilazna turistička atrakcija sunčanog otoka. Dostupna je automobilom, ali do nje se može doći i pješke laganom šetnjom iz centra Hvara. U tvrđavi je danas smještena zbirka amfora i keramičkog posuđa, a na toj je predivnoj lokaciji otvoren i kafić. Pogled koji se pruža na grad i Paklene otoke jedan je od onih koji se dugo pamte.

PREKRASNA TVRĐAVA KLIS IZMEĐU KOZJAKA I MOSORA VAŽNO JE MJESTO HRVATSKE POVIJESTI

Ako ulazite u Split iz smjera unutrašnjosti i autoceste A1 zasigurno ste primijetili prekrasnu tvrđavu Klis na istoimenoj klisuri pored grada. Jedna je to od najvažnijih fortifikacijskih građevina u Europi i ubraja se među najznačajnije povijesne objekte u Hrvatskoj. Ovo strateško područje naseljeno je još od 2. stoljeća prije Krista, a u srednjem su se vijeku tu odvijale prave “igre prijestolja”, baš kao i u svjetski poznatoj seriji koja je ovdje snimana.

Ako posjetite Klis, nećete istraživati samo dojmljive zidine i povijesne priče, već ćete moći uživati u čarobnom pogledu na Split, okolne gradove i otoke. Koliko je povijest ovog dijela između planina Kozjak i Mosor uzbudljiva govori i činjenica da je Klis bio je prvi hrvatski glavni grad te kraljevska prijestolnica iz dinastije Trpimirovića. Velebna tvrđava bila je jedan od simbola hrvatskog otpora u vrijeme prodora Turaka i mjesto koje su čuvali slavni kliški uskoci.

Kliška tvrđava danas je obnovljena, otvorena za posjete i nezaobilazna je postaja svakog istraživanja Splita i okolice. Moguće je obići cijelu tvrđavu, doznati sve o njezinoj ulozi i povijesti, a uređen je i zanimljiv Interpretacijski centar na trgu Mejdan.

MARINSKA KULA SIMBOL JE MALOG MJESTA VELIKE POVIJESNE BAŠTINE

Marina, malo mjesto smješteno 12 kilometara zapadno od Trogira, čuva nevjerojatno bogatu povijesnu baštinu. Centralna građevina u mjestu je četverokutna Marinska kula, podignuta na hridima u samom moru, u koju se nekad ulazilo s pomoću pomičnog mosta. U 15. stoljeću područje Marine bilo je sve ugroženije od osmanskih upada, zbog čega je izgrađen kaštel za obranu stanovništva.

Kula je do današnjih dana sačuvala osnovne arhitektonske elemente od samog početka izgradnje, a na istočnom pročelju i danas je vidljiv kameni reljef mletačkog lava te grb biskupa Marcella. Ispred Marinske kule nalazi se citadela iz 15. stoljeća, a i danas su vidljivi ostaci starog bedema koji je čuvao mjesto.

Više inspirativnih priča iz prekrasne Dalmacije otkrijte na www.dalmatia.hr/hr.

Sadržaj je nastao u suradnji s TZ Splitsko-dalmatinske županije i pripremljen je u skladu s najvišim profesionalnim standardima Putnog Kofera

Aktualno

Pročitajte još