
U iščekivanju bijelog dima
Prekrasan prizor šarenila i oblika na noćnom nebu simbol je ulaska u novu godinu već desetljećima. No ta ljepota, nažalost, dolazi uz jaku, zaglušujuću buku. Ona smeta kućnim ljubimcima, ali i djeci te starijima slabijeg zdravlja. I dok jedni ne mogu zamisliti doček bez svjetlosnog spektakla koji obasjava nebo, drugi podržavaju novi trend koji u Europi sve više uzima maha. Posljednjih se godina sve više mjesta odlučuje na proslavu bez buke. Evo koji su gradovi bez novogodišnjeg vatrometa dočekali 2023. godinu, a tko im se pridružuje ovog prosinca.
Mediji pišu kako je u Nizozemskoj čak 16 općina najavilo da će u 2024. ući bez svjetlosno-zvučnog spektakla. Među njima su, primjerice, i Tilburg, Arnhem i Eindhoven koji prvi put u svojoj povijesti pripremaju proslave bez bučne priredbe. Nekoliko je općina najavilo da će zabranu podržati, ali od sljedeće godine. To samo pokazuje da će se ovaj trend širiti i u budućnosti. Kao razlozi za zabranu navode se buka, koja je posebno štetna i stresna za ljubimce, a tu je i svjetslosno i zvučno zagađenje, te onečišćenje na tlu koje ostane nakon ispaljivanja svjetlosnih raketa.
Naravno, nije samo Nizozemska dio tog trenda. Slovaci od nove godine kompletno zabranjuju prodaju i uporabu određenih pirotehničkih proizvoda. Zabrana se odnosi na vatromete F2 i F3 u koje spadaju petarde, bljeskalice, razni meci za te vatromete, rimske svijeće, minski vatromet, baražni vatromet te sve rakete koje proizvode buku. Ovo je rijedak primjer da se odluka o zabrani donosi na nacionalnoj razini, u većini europskih zemalja odluka je prepuštena lokalnim vlastima.
Kakva je situacija u Hrvatskoj? I kod nas sve više gradova umjesto vatrometa odabire manje bučne proslave, a najviše ih se inicijativi pridružilo prošlog prosinca. Umjesto svjetlosnog spektakla na nebu slavilo se uz šarene konfete i laserski show. Među njima su bila i tri od četiri najveća hrvatska grada, Rijeka, Zagreb i Osijek. Na stranici Prijatelja životinja navodi se popis gradova koji neće slaviti ulazak u 2024. uz bučni vatromet. Na popisu je oko 40 hrvatskih gradova i općina, među kojima su još i Opatija, Rovinj, Zadar, Samobor i brojni drugi. Među njima je i Dubrovnik, koji je lani objavio da posljednji put ulazi u Novu s vatrometom.
I dok mnogi podržavaju smjer u kojem su krenuli europski gradovi, postoje i protivnici. Oni kao najveći problem navode laku dostupnost pirotehničkih sredstava zbog kojih se puca tijekom cijelog prosinca. Činjenica je da je lani u Zagrebu, iako je glavni gradski vatromet izostao, nebo bilo obasjano svjetlom brojnih manjih i privatnih vatrometa, uz zvučnu kulisu koja je podsjećala na ratno stanje, pa je izostanak glavnog bio mala utjeha za preplašene ljubimce. Evo što kaže zakon o petardama, raketama i vatrometima za osobnu upotrebu.
Prema Zakonu o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, prodaja pirotehničkih sredstava dozvoljena je obično od 15. prosinca do 1. siječnja, a njihova upotereba od 27. prosinca do 1. siječnja. Postoje dodatna ograničenja vezana uz vrstu pirotehnike i dob kupca/korisnika, ali činjenica je da se petarde i druge bučne naprave mogu kupiti i koristiti legalno.
Kako se navodi u prošlogodišnjem priopćenju policije, pirotehnička sredstva kategorije F1 (bengalske šibice, male petarde, konfete – bombice, žabice, pasje bombice, naboji za dječje pištolje, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom i sl.) mogu se prodavati tijekom cijele godine osobama starijim od 14 godina te je i uporaba tih sredstava dozvoljena samo starijima od 14 godina, i to tijekom cijele godine. Od 2. siječnja 2021. više nije dopuštena nabava, posjedovanje niti uporaba petardi i redenika kategorije F2 i F3 te pirotehničkih sredstava kategorije F4, P1, P2, T1 i T2 za osobne potrebe.
U iščekivanju bijelog dima
Gubitak za čovječanstvo
SVI U TUROPOLJE!
Kvizovi
NE MOGU NA KRAJ S TURISTIMA
Slavna pomorska ruta
Gubitak za čovječanstvo
NE MOGU NA KRAJ S TURISTIMA
BESPLATAN ULAZ DO 13 SATI
ZAJEDNIČKO SLAVLJE
POVIJESNI TRENUTAK
Prrrrrrr....
NEMOĆNI PRED GUŽVAMA
DOJMILJIVA PROMOCIJA
OČEKUJU SE GUŽVE