NEZGODNO PITANJE
ZA SVAKOG PONEŠTO
Koliko staza vodi do vrha Medvednice? Do Sljemena možete stići najrazličitijim putevima, od kojih neki kriju i prave atrakcije
Zelena pluća Zagreba, zagrebačka gora, omiljeno vikend utočište stanovnicima glavnog grada… Sve je to Medvednica, najposjećeniji park prirode i općenito najposjećenija planina u Hrvatskoj. Broj posjetitelja i ne čudi s obzirom na to da se obronci ove planine spuštaju praktički skroz do grada. No, znate li koliko staza ima na Medvednici? Na koliko načina možete doći do Sljemena, njezina najvećeg vrha smještenog na 1033 metra nadmorske visine? Iz kojeg god dijela grada kretali, izbora zaista ne nedostaje.
STAZE SU RAZLIČITE DUŽINE, TEŽINE, ZAHTJEVNOSTI...
Iako se nerijetko spominje broj 80, na stranici Parka prirode Medvednica stoji puno realniji podatak o oko 70 uređenih staza. Kreću iz različitih dijelova Zagreba ili sa zagorske strane, raznolikih su dužina, težina, prosječnog nagiba… A različita je i prohodnost te razina održavanja. Na Medvednicu zaista mogu i oni koji samo žele sat vremena prošetati po blagom usponu, baš kao i oni koji žele svladati veće izazove, poput transverzale Medvednice koja spaja istok i zapad i broji nevjerojatnih oko 45 kilometra.
NAJPOPULARNIJE STAZE NA MEDVEDNICI
Neke od sljemenskih staza (zapravo staza na Medvednici, no ustalio se nadimak planine po najvišem vrhu) prave su zvijezde i na njima je vikendima prometnije nego na špici. Pa ipak, odlazak se svakako isplati jer su lijepe, uređene, okružene divnom prirodom.
Među popularnijima je, primjerice, staza broj 13, koja vodi od Šestina do Kraljičinog zdenca. No, daleko najposjećenija je Bikčevićeva staza, koja vodi do planinarskog doma Ivan Pačovski, poznatijeg kao Puntijarka. Popularna je i Leustekova staza, koja vodi od tunela do doma Runolist, te staza broj 9, od Mikulića do Risnjaka. Na glasu su i Horvatove stube koje se nalaze na ‘divljijoj, strmijoj sjevernoj strani Medvednice. Horvatovih 500 stuba stopljeno je s prirodom, a za njihov je nastanak zaslužan zagrebački planinar i novinar Vladimir Horvat.
Sve detalje o njima, kao što su težina, duljina, vrijeme hoda i profil možete saznati na ovoj stranici, a odličnu kartu Medvednice ima i HGSS na svojim stranicama.
OD UTVRDE MEDVEDGRAD DO PREKRASNOG SLAPA SOPOT
Uz pojedine staze kriju se i prave atrakcije ovog velikog parka prirode koji se prostire na 22.826 hektara. Jedna od najljepših i najfotogeničnijih svakako je utvrda Medvedgrad u kojoj je prije nekoliko godina uređen i posjetiteljski centar. Utvrda se nalazi na vrhu Mali Plazur i glavni hrvatski grad motri već 800-tinjak godina – izgrađena je davne 1254. godine.
Rudnik Zrinski, još jedna atrakcija Medvednice, smjestio se nedaleko od planinarskog doma Grafičar, na području koje se zove Rudarski vrt, znano po rudnom bogatstvu. Tu je potom i špilja Veternica, jedna od najvećih u Hrvatskoj, koja se nalazi na zapadu, u blizini planinarskog doma Glavica. Na zapadnom dijelu Medvednice ističe se i slap Sopot, koji je visok devet metara i najveći je na ovoj planini. Nalazi se na Vrapčanskom potoku i do njega vodi planinarska staza 4.