Christian je došao iz Meksika kuhati na Brač i donio mu Michelinovu preporuku: “Fali mi malo začina, ali obožavam vašu pašticadu”

Christian Vargas Ramirez, 33-godišnji kuhar iz Cancuna u Meksiku, već četiri godine živi i radi u Supetru na Braču. Razgovarali smo s njim o hrani i razlikama između dvije zemlje

Christian Vargas Ramirez ispred restorana Otok u Supetru
Foto: Lana Mindoljević

Vi imate četiri godišnja doba, a kod mene doma je uvijek ljeto. Ali navikao sam se, sad volim čak i zimu i buru. Govori nam to uz osmijeh Christian Vargas Ramirez, 33-godišnji kuhar iz Cancuna u Meksiku koji već četiri godine živi i radi u Supetru na Braču. U Hrvatskoj je naučio prilagođavati se tim godišnjim dobima, kuhati sezonski i lokalno, upoznao se s našim začinima i jela, a obožava pašticadu. Razgovarali smo s Christianom ovog ljeta na terasi restorana Otok u Supetru i saznali sve o njegovom životnom putu koji ga je doveo u Hrvatsku, filozofiji hrane i jelima koja su nagrađena Michelinovom preporukom.

RESTORAN OTOK OD 2023. IMA MICHELINOVU PREPORUKU

Restoran Otok nalazi se u sklopu hotela Osam na novoj rivi u Supetru i jedan je od dva supetarska restorana koji se mogu pohvaliti Michelinovom preporukom. I Otok i Konoba Kala, o kojoj smo ranije pisali, to priznanje imaju od 2023. godine. Koncept ta dva restorana je, međutim, potpuno drugačiji. Dok se Kala bavi visokom kuhinjom i reinterpretira autohtona bračka jela, restoran Otok mjesto je na kojem ćete uživati u jelima internacionalne kuhinje i poznatim okusima, pripremljenima na vrhunski i malo drugačiji način.

CHRISTIAN JE JELOVNIK NADOGRADIO VLASTITIM IDEJAMA I FINIM DETALJIMA

Burger, tjestenine, pizze, salate, tortilje… Na prvu ne zvuči kao hrana kakvu Michelin prepoznaje, ali Christian je svakom tom jelu dao svoj osobni pečat, spojio okuse rodne zemlje s mediteranskima i postigao savršen balans koji ljudi itekako prepoznaju.

Hotel Osam i restoran otok otvoreni su prije 14 godina. Restoran je najprije bio namijenjen samo gostima hotela, ali onda se otvorio i za vanjske goste i to se pokazalo kao pun pogodak. Kuhinju je postavio Nevres Dostović iz BiH, a prije tri godine zamijenio ga je Christian. On je preuzeo koncepciju od Nevresa, ali ju je nadgradio vlastitim idejama i finim detaljima. I ubrzo je stiglo važno Michelinovo priznanje koje je dokazalo da su na pravom putu.

„NA BRAČU JE ŽIVOT MIRNIJI, A HRVATSKA GASTRONOMIJA PRILIČNO SE RAZLIKUJE OD MEKSIČKE“

„Moram priznati da nisam znao puno o Braču prije dolaska, ali sad sam se u njega zaljubio. Cancun je turističko mjesto, ima više od milijun stanovnika, a cijela Hrvatska ima manje od 4 milijuna. Život je ovdje nekako ljepši i mirniji, iako mi, naravno, ponekad nedostaje dom,“ priča nam Christian, koji po završetku sezone uvijek otputuje na neko vrijeme kući.

„Gastronomija u Hrvatskoj dosta se razlikuje od one u Meksiku, ovdje se više koristi lokalna i sezonska hrana. U Meksiku je sve dostupno tijekom cijele godine jer imamo tropsku klimu i mogućnost uzgoja kroz sva godišnja doba. Ovdje sam naučio prilagođavati se sezoni, koristiti ono što u tom trenutku raste i što je dostupno,“ navodi Christian jednu bitnu razliku između dvije zemlje.

CHRISTIAN OBOŽAVA PAŠTICADU, A SVIĐA MU SE I PINCA

Iako mu nedostaju neki meksički začini i okusi na koje je doma navikao, pokušava ih nadomjestiti lokalnima. „Na početku me iznenadio intenzitet vaših maslina, ali sad sam se navikao i rado ih koristim u jelima. Privlači me istraživanje drugih restorana i tehnika, a posebno rad s lokalnim proizvodima, ribom, povrćem, mesom…,“ priča nam mladi chef koji je izdvojio i svoje omiljeno hrvatsko jelo.

„Sviđa mi se pašticada, podsjeća me na neka tradicionalna meksička jela s dugim kuhanjem i bogatim umacima. Pinca me pak podsjetila na naš slatki kruh koji u Meksiku uvijek pripremamo za Dan mrtvih,“ nabraja Christian. Od malena voli kuhati, a završio je i kulinarsku školu, nakon čega je započeo karijeru u Cancunu. Nakon kratkog angažmana u Francuskoj, Supetar mu je prvi ozbiljniji susret s europskom gastronomijom.

OSMISLIO JE NEKOLIKO JELA KOJA SPAJAJU MEKSIČKU I LOKALNU KUHINJU

Michelinovu preporuku Christian doživljava kao potvrdu da restoran Otok stoji uz bok najboljima. „U Meksiku je to ogroman prestiž i zahtijeva puno standarda i detalja. Ovdje se možda na to gleda malo drukčije, ali meni znači da radimo dobar posao,“ zaključuje. Osmislio je nekoliko jela koja spajaju meksičku i lokalnu kuhinju, poput Adriatic tuna tataki s meksičkim začinima i razne varijacije tortilja s dalmatinskom ribom. U slobodno vrijeme istražuje Hrvatsku. Obišao je Dubrovnik, Zadar, Zagreb, Vodice, Šibenik, a planira i posjetiti i druge dijelove naše zemlje.

NA JEDNOSTAVNOJ HRANI NAJBOLJE SE VIDI KOLIKO JE CHEF DOBAR

Hotel Osam je mali, adults only hotel s četiri zvjezdice i 31 sobom. U kuhinji je tim internacionalan, kao i jelovnik. Mi smo probali Marion shrimp pasta, tjesteninu s kozicama, te njihov Otok burger. Iako opisom jednostavna, oba su jela bila prepuna okusa i bilo nam je jasno zašto su se svidjela Michelinovim inspektorima. Ponekad je baš na jednostavnim i svima poznatim okusima najteže otići korak dalje i učiniti jelo prepoznatljivim.

Jela u restoran Otok zadržala su i, za obalu, pristojne cijene. Juhe su do 5 eura, lagani ručak poput tortilje stoji manje od 10 eura, a glavna jela kreću se oko 15 eura. Terasa je ugodna, odmaknuta od prometa i gužve, a unutrašnji prostor prostran. Idealno za opušteni obrok pun okusa na koji nećete puno potrošiti.

Pročitajte još