grad Gangi Sicilija

S pogledom na Etnu

Planinsko selo “zamrznuto u vremenu” nekad je bilo mafijaško uporište, a danas oduševljava predivnim pogledom na Etnu i uzbudljivom kulturnom i povijesnom pričom

Ako vas privlači Sicilija, njezina prekrasna obala i slikovita mjesta puna života, a zbog direktne linije koja uskoro prvi put u povijesti kreće iz Zagreba planirate putovanje i road trip najvećim mediteranskim otokom, imamo za vas prijedlog o kojem vjerojatno niste razmišljali. Krenite u ruralni, planinski krajolik Sicilije i nedaleko od Palerma naići ćete na grad Gangi, nekadašnje mafijaško uporište, a danas jedno od najljepših mjesta u Italiji. Za njega neki kažu da je “zamrznuto u vremenu”, pun je zanimljivih kutaka i “ludih” povijesnih priča, a u njemu ćete dobiti malo drugačiju sliku ovog predivnog otoka.

PREDIVNI POGLEDI NA ETNU S 1000 METARA

To jest, da budemo pošteni, tako ga – zamrznuto u vremenu – opisuje britanski Express, u članku posvećenom tom sicilijanskom gradiću. U nekoliko rečenica, u sažetku, opisuju ga ovako: “ovo povijesno mjesto poznato je po svojim širokim pogledima i tradicionalnim događajima, ali mračna povijest mafije leži ispod njegove lijepe fasade”. Mi ćemo dodati da tu lijepu fasadu još više uljepšava činjenica da se mjesto nalazi na 1000 metara nadmorske visine i da se iz njega predivno vidi vulkan Etna.

IZ MJESTA OTIŠLO ČAK 10 TISUĆA STANOVNIKA

Grad Gangi se nalazi oko 80 kilometara jugoistočno od Palerma, u planinama ruralne Sicilije. Hvali se bogatom kulturnom ostavštinom, a prozvali su ga i ‘selom nad selima’, odnosno jednim od najljepših sela u Italiji. No, epiteti su uslijedili tek nakon niza problema. Naime, to mjesto nije uspjelo postići turistički uspjeh kao neki od obalnih sicilijanskih gradova ili lokaliteta pa se njegovo stanovništvo počelo dramatično smanjivati. Čak je 10 tisuća ljudi sudjelovalo u tom egzodusu, većinom mladih, koji su otišli za boljim i uzbudljivijim životom u obližnji Palermo.

PRODAVALI KUĆE ZA JEDAN EURO

Kako bi zaustavili taj trend tamošnje su vlasti pokrenule, i bilo je to prvi puta u Italiji, shemu prodaje nekretnine za jedan euro. Uvjet je bio da novi vlasnici u idućih pet godina na obnovu nekretnine potroše minimalno 35 tisuća eura. Shema je imala ogromni publicitet, počela su je kopirati i druga mjesta po Italiji. I grad Gangi, danas s oko šest tisuća stanovnika, ponovno se našao, zasluženo, na turističkoj karti Sicilije.

KORIJENE VUČE U 1300 GODINU

No, to je mjesto čiji se nastanak veže uz 1300 godinu, kada je izgrađeno na vrhu Monte Maronea, poznato i po živim jaslicama, odnosno kazališnom uprizorenju Isusova rođenja koje se tamo odvija od 2008. godine. Svake je godine ta predstava na otvorenom sve opsežnija – u njoj sada sudjeluje oko 200 glumaca.

NEKADA BIO ZLOGLASNO MAFIJAŠKO UPORIŠTE

No, grad Gangi nije uvijek, nastavlja Express, bio to ‘idealno’ mjesto. Nekada je bilo zloglasno mafijaško središte i uporište. Ali i poprište obračuna s istom. Cesare Mori, fašistički prefekt i bivši policajac, okupirao je grad i naredio pretrese od vrata do vrata kako bi istjerao sve mafijaše. To je urodilo plodom, no mnogi su pobjegli na drugu stranu Atlantika.

PREGRŠT TRADICIONALNIH PROIZVODA I GASTRONOMIJE

Gangi, koji nazivaju i malom škrinjom s blagom povijesti i kulture, vrijedno je posjetiti i zbog njegovih brojnih kulturnih atrakcija i znamenitosti. Tu je, na najvišoj točki dvorac, zdanje u kojem su živjeli kroz stoljeća tamošnji vladari. Ima i lijepih velikaških vila, primjerice Palazzo Sgadari i Palazzo Bongiorno, a ističe se, među sakralnim objektima, i crkva iz 14. stoljeća, poznata po vrijednim djelima, ali kripti. Tu se kriptu naziva muzejom smrti, u kojem se nalazi mumificirani ostaci 100-tinjak svećenika, u stojećem stavu, svi redom preminulih u razdoblju od 1728. do 1872. godine. Iznad svakog od njih stoji pjesma koja slavi i opisuje život pokojnika.

Aktualno

Pročitajte još