
BISER NESTVARNE LJEPOTE
Italija je zemlja puna prekrasnih građevina, povijesnih spomenika i slikovitih gradova koji osvajaju ljepotom i šarmom. Glavni grad Rim, jedan od najposebnijih gradova na svijetu, prava je riznica povijesti i kulture. Od najpoznatijeg spomenika, Koloseuma, do drugih kamenih svjedoka nekih davnih vremena, svaki ljubitelj povijesti u Rimu će uživati punim plućima. Zbog ogromne količine nalazišta i baštine, u gradu postoje i lokaliteti koji često, nezasluženo, prolaze ispod radara turistima. Jedan takav je i Pons Fabricius, najstariji sačuvani most koji je ostao netaknut više od 2000 godina!
Pons Fabricius datira iz 62. godine prije Krista, a i danas se koristi, što ga čini rijetkim primjerom kamenog mosta koji je više od dva tisućljeća sačuvao svoju izvoru funkciju. Most povezuje otok Tiber s kopnom i jedan je od dva riječna mosta koja povezuju taj otok s kopnenim dijelom Rima. Izgradnju mosta naručio je Lucije Fabricije, što je vidljivo iz natpisa na mostu, nakon što je prijašnji drveni most izgorio u požaru. Pons Fabricius nije najstariji most u Rimu, ali se smatra najstarijim koji i danas stoji u svom izvornom obliku.
Najduži rimski most ikad izgrađen bio je Trajanov most koji premošćuje Dunav između Srbije i Rumunjske, a najduži koji i danas postoji je Puente Romano u španjolskoj Meridi. No, ono po čemu je Pons Fabricius poseban je činjenica da i danas stoji u svom izvornom obliku, nepromijenjen i u funkciji. Ovaj kameni most dug je 62 metra, a širok je 5,5 metara. Ima dva široka luka koji su oslonjeni na središnji stup u sredini rijeke.
Kao i mnogi starorimski spomenici, i Pons Fabricius čuva natpis koji otkriva graditelja. On glasi “L . FABRICIVS . C . F . CVR . VIAR | FACIVNDVM . COERAVIT | IDEMQVE | PROBAVIT”. Taj se natpis može vidjeti na četiri mjesta na mostu, na obje strane svakog od lukova. Postoje i dva novija natpisa koja ukazuju na to da ga je papa Inocent XI obnovio 1979., a papa Eugen IV 1447. godine. Drugi most koji povezuje Tiber s kopnom na drugoj strani otoka je Pons Cestius, no on je izgrađen mnogo kasnije i nema svoj izvorni oblik.
Otok Tiber jedini je riječni otok na istoimenoj rijeci koja prolazi kroz Rim. Ima oblik čamca, dugačak je oko 270 metara i širok tek 67 metara. Na otoku se danas nalazi bolnica Fatebenefratelli osnovana u 16. stoljeću, te crkva San Bartolomeo all’Isola iz 10. stoljeća. Otok ima bogatu povijest, koja je uvelike povezana s medicinom i liječenjem. Na njemu se nalaze i brojni drevni hramovi i svetišta, među kojima je i Asklepijev hram.
Prema jednoj od legendi, otok je nastao nakon što je poražen omraženi tiranin Tarkvinije Superbus 510. godine prije Krista. Njegovo se tijelo smjestilo na dno rijeke, oko njega se nakupila prljavština i mulja oko kojih se formirao otok Tiber. Druga legenda kaže da je otok nastao kada su gnjevni Rimljani bacili pšenicu i žito koji su pripadali omraženom tiraninu Superbusu u rijeku, oko čega se formirao otok. U vrijeme prije nego se kršćanstvo proširilo Rimom, stanovnici su izbjegavali Tiber zbog negativnih priča koje su ga okruživale. Na njemu su boravili samo osuđeni zločinci i zaraženi bolesnici. Ta se percepcija otoka promijenila tek kad je izgrađen hram.
BISER NESTVARNE LJEPOTE
Što radi?
Kvizovi
Recepti za prigodne dane
SKUHAJTE NA VRIJEME!
POZIV KOJI SE NE ODBIJA
BISER NESTVARNE LJEPOTE
CARSTVO SMARAGDNE RIJEKE
Neobični kutak svijeta
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
ČUVARICA NEPROCJENJIVIH BLAGA
BISER ZELENIH BREGA
Istarska prijestolnica ljubavi
Gradonačelnik koji prede