
Praznik rada u prirodi
Prekrasna Austrija uvijek i iznova oduševljava predivnom prirodom. Najnovije nam je ‘otkriće’ nevjerojatni vodopad Krimml. Visok čak 380 metara, vodopad je najviši vodopad u Austriji, ali i u Europi te spada u pet najvećih vodopada na svijetu. Pod posebnom je zaštitom još od 1984. godine. Naime, impozantni vodopad samo je dio spektakularnog nacionalnog parka Hohe Tauern, a nalazi se na rijeci Krimmler Ache, u blizini sela Krimml u austrijskoj saveznoj državi Salzburg. Kroz njega se dnevno, u prosjeku, stušti – te u konačnici završi u Dunavu i Crnom moru – 459 tisuća metara kubičnih vode.
Vodopad Krimml kaskadni je vodopad, što znači da ima nekoliko ‘razina’. Počinje na vrhu doline Krimmler Ache, a zatim se strmoglavljuje prema dolje u nekoliko ‘faza’. Najviša se proteže u duljini od 140 metara, srednji dio vodopada dugačak je 100 metara, a najniži dio ponovno ima oko 140 metara. Najviša točka vodopada nalazi se na visokih 1470 metara nadmorske visine. Količina vode, kako se vodopadi nalaze na ledenjačkoj rijeci, ovisi o sezoni, ali i dobu dana.
Neko načelno pravilo glasi da se najveća količina vode može očekivati u lipnju, a najmanja u veljači. Što se tiče samog dana, najveća je navečer, kada niz kaskade ‘navali’ voda koja se otopila tijekom dana, a najmanja je ujutro. Tada ledenjaci ‘daju’ najmanje količine vode zbog niskih temperatura tijekom noći.
Dugo vremena ovaj impozantan vodopad nije izazivao neku posebnu pažnju. U biti, bio je nepoznat široj javnosti sve dok u 19. stoljeću nije općenito počeo rasti entuzijazam za Alpe. Tada se sama okolica vodopada počela razvijati zahvaljujući izgradnji željeznice čime je područje postalo dostupnije. Danas je Krimml vodopad popularna turistička destinacija. Godišnje ga godišnje posjeti oko 400 tisuća ljudi.
Okolica slapa poznata je po zelenilu – konstantno vlaženje sitnih kapljica voda, odnosno ‘oblaka kapljica’ koji se diže s vodopada pogoduje rastu mahovina, lišaja i paprati, a u neposrednom području oko slapa živi 62 vrste ptica. Svi koji slapove žele doživjeti izbliza mogu se otisnuti i na četiri kilometara dugačku stazu koja vodi od najniže do najviše točke vodopada.
No, vodopadi nisu poznati i hvaljeni samo zbog svoje veličine i ljepote. Poznati su i po svojoj ljekovitosti. Naime, njihova ljekovita svojstva vodopada prvi put su prepoznata još prije 200 godina, a danas je njihovu ljekovitost potvrdila i struka, navodi se na službenoj stranici ove turističke atrakcije. Naime, oni vrlo povoljno djeluju na niz zdravstvenih tegoba, primjerice bronhijalnu astmu, bolesti vezane uz stress ili pak tegobe autonomnog živčanog sustava.
‘Oblak vlage’ koji se širi iz vodopada sadrži milijune negativnih iona koji se drže za najmanje čestice vode. Udisanje takvog zraka jača imunološki sustav te uklanja spomenute probleme.
Jedan od sadržaja koji vas čeka prilikom posjeta vodopada jest WasserWelten Krimml (Svijetovi vode Krimml). U tom se kompleksu nalazi niz sadržaja za posjetitelje, od samog centra za posjetitelje do kafića s pogledom na vodopad te vodenog parka. Upravo to je mjesto gdje, putem izložbe i interaktivnih sadržaja, možete naučiti i sve o vodi općenito, ali i o samim vodopadima. Kompleks se za posjetitelje ponovno otvara 1. svibnja.
Vodopadi Krimml samo su jedna od predivnih atrakcija nacionalnog parka Hohe Tauern, jednog od posljednjih ledenjačkih područja istočnih Alpa te dom 300 planinskih vrhunaca. Svakako preporučujemo vožnju tamošnjom panoramskom cestom Grossglockner, dugačkom 48 kilometara koja povezuje Bruck u salzburškom području s Heiligenblutom u Koruškoj te posjetitelje vodi upravo u centar tog najvećeg austrijskog nacionalnog parka, institucije koja štiti površinu od ukupno 1800 kilometara četvornih.
Manje više svi posjetitelji koji se otisnu na cestu završe na Kaiser-Franz-Josefs-Höhe, odnosno Uzvisini cara Franje Josipa. S tog se mjesta pruža odličan pogled na Grossglockner, najvišu planinu u Austriji visoku 3798 metara. Odmah do nje nalazi se i ledenjak Pasterze. Dugačak je oko osam kilometara i smatra se najvećim ledenjakom istočnih Alpi. Nažalost, on je svake godine kraći za 50 metara. Od kada je prvi put izmjeren 1851. godine pa do danas smanjio se gotovo za pola.
Praznik rada u prirodi
GRAD NA VODI
Kvizovi
IDEALNO ZA ODRŽAVANJE FORME
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
ČUVARICA NEPROCJENJIVIH BLAGA
BISER ZELENIH BREGA
Istarska prijestolnica ljubavi
Gradonačelnik koji prede
OAZA NETAKNUTE PRIRODE
IZLET U BLIZINI ĐAKOVA
Oaza mira i ljepote