
U iščekivanju bijelog dima
Danas ljudi diljem svijeta dobro znaju da je Hrvatska zemlja nevjerojatne ljepote, prekrasnih povijesnih gradova, čarobne obale, fascinantnih prirodnih fenomena, te građevina i baštine koji čuvaju tisućljetne priče. Čak 10 hrvatskih lokaliteta uvršteno je na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, a na njihovoj listi i 31 hrvatsko nepokretno i nematerijalno kulturno dobro. Što od svega toga vidjeti? Najbolje bi, naravno bilo sve, ali od nečeg treba krenuti, pa neka vam ovaj popis tri hrvatska UNESCO lokaliteta bude vodič za početak istraživanja!
Iako Hrvatska obiluje zadivljujućim nacionalnim parkovima i parkovima prirode, od kojih je jedan ljepši i posebniji od drugog, samo se jedan našao na UNESCO-vom popisu. Naravno, radi se o Plitvičkim jezerima, predivnom kompleksu slapova i jezera koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Plitvice su na UNESCO-ovom popisu od davne 1979. i bile su naš prvi lokalitet na toj prestižnoj listi.
Ovaj nacionalni park svjetskoga glasa krije 16 međusobno povezanih jezera s nevjerojatno čistom vodom i preko 90 vodopada koji se ubrajaju u najljepše svjetske prirodne atrakcije. Plitvička jezera su najpoznatiji i najposjećeniji nacionalni park u Hrvatskoj, a ubrajaju se među najljepše prirodne znamenitosti Europe i svijeta. Nacionalni park je otvoren cijelu godinu, a cijena ulaznice ovisi o sezoni i može se kupiti online.
Na popisu Svjetske baštine su čak tri zaštićene povijesne jezgre koje je UNESCO prepoznao kao iznimno vrijedne. To su povijesni grad Trogir, stari grad Dubrovnik i povijesni kompleks Splita i Dioklecijanova palača. Sva ova tri grada isplati se posjetiti više puta, a ne samo jednom, no ćemo ovom prilikom izdvojiti manje razvikani Trogir.
Svaki grad ima svoje znamenitosti, no rijetko se dogodi da je znamenitost sam grad. Upravo je to slučaj s Trogirom! UNESCO je 1997. godine Stari grad Trogir uvrstio na popis svjetske baštine kao jedan od najbolje očuvanih romaničko-gotičkih gradova u Europi. U njemu su svaka ulica, svaki kamen i svaka stuba zapravo spomenik, a svaki korak je ulazak u prošlost.
Na popisu UNESCO-a se našla i dva hrvatska sakralna objekta. Prva je taj status dobila Eufrazijeva bazilika u Poreču 1997. godine, a nešto kasnije predivna katedrala Svetog Jakova u Šibeniku. Šibenik je grad s čak dva UNESCO spomenika, što je rijetkost i na svjetskoj razini. Katedrala sv. Jakova je jedno od najljepših sakralnih objekata u Europi, datira iz 15. i 16. stoljeća te je jedina katedrala iz tog doba koja je u potpunosti sagrađena od kamena. Danas je prepoznatljiva po moćnoj kupoli, ali neobičnim skulpturama ljudskih glava koje su uklesane na vanjskim zidovima i pročeljima.
Druga je šibenska UNESCO ljepotica morska tvrđava sv. Nikole, fascinantno zdanje zbog kojeg Šibenik nikada nije napadnut s mora. Posjetite ju brodom organiziranim izletima koji kreću s rive i pustite njezinoj zanimljivoj priči, arhitekturi i uzbudljvoj prošlosti da vas osvoji!
U iščekivanju bijelog dima
Gubitak za čovječanstvo
SVI U TUROPOLJE!
Kvizovi
NE MOGU NA KRAJ S TURISTIMA
Slavna pomorska ruta
Ideje za reset tijela i uma
POPUT ČAROBNE BAJKE
NEOTKRIVENI RAJ
Zeleni kutci blizu Zagreba
Povijesne ljepotice
SAT I POL VOŽNJE IZ ZAGREBA
Prirodni wellness
Savršen city break
ideje za proljetno putovanje