Planina pored Zagreba krije čak 900 izvora vode, puno više nego što se mislilo! Do najljepšeg možete doći autom

Za razliku od krških i kamenitih planina u Dalmaciji, Medvednica obiluje izvorima pitke vode. Jedan od najčišćih nalazi se tik uz grad

Foto: Shutterstock
Želim da mi Google češće preporučuje Putni Kofer

Kakva je to sreća imati planinu koja doslovno ulazi u grad, čuva mu leđa i neodvojiv je dio njegova identiteta. I to ne bilo kakva planina. Konkretna, dugačka više od 40 kilometara, s najvišim vrhom iznad 1000 metara. Takva je naša Medvednica, zelena čuvarica Zagreba. Bogata je životom, biljnim i životinjskim vrstama, premrežena uređenim planinarskim stazama, te puna izvora pitke vode. Prema nekim podacima, na Medvednici ih je čak 900, puno više nego se dosad mislilo.

TOČAN BROJ TEK JE NEDAVNO UTVRĐEN: MISLILO SE DA JE IZVORA PUNO MANJE

Točan broj izvora vode na Medvednici dugo je bio predmet istraživanja. Jedan rad na stranici Oplab prije nekoliko je godina navodio brojku od 230 izvora, no prošle je godine sam Park prirode Medvednica podijelio drugi rad, koji navodi da ih ima čak 900. Riječ o opsežnom doktorskom radu iz 2024. koji je naveo da je kartirano čak 900 izvora, od kojih je većina slaba, s protokom vode manjim od 1 litre u sekundi.

PITKA VODA NEPROCJENJIVA JE PLANINARIMA KOJI ISTRAŽUJU MEDVEDNICU

Ovi izvori puno znače i planinarima i posjetiteljima ove divne planine. Kojom god stazom krenete, velika je šansa da ćete nakon nekog vremena naići na mjesto na kojem možete dopuniti svoju bočicu vode. Primjerice, na najpopularnijoj i najprometnijoj stazi, Bikčevićevoj, izvor se pojavljuje već nakon jednog kilometra uspona, a vodom su opskrbljeni svi domovi na Medvednici.

JEDAN OD NAJPOZNATIJIH IZVORA JE KRALJIČIN ZDENAC

Jedan je od tih izvora ipak poseban. To je Kraljičin zdenac, izvor vode koji već više od 200 godina pruža osvježenje i okrjepu, a koji krije i jednu zanimljivu legendu. Ako ste se ikad uputili na Medvednicu, naše omiljeno Sljeme, stazom od Šestina sigurno ste naišli na glasan i bujan izvor vode smješten tik uz cestu, na mjestu na kojem se putevi račvaju.

Ovdje završava staza 13, poznata kao Miroslavec, jedna staza kreće prema Tomislavcu („Mrcina“), druga prema Grafičaru (staza M1). U blizini je i skretanje za utvrdu Medvedgrad, a asfaltirana cesta spušta se u podnožje planine. Upravo je na tom prometnom mjestu legendarni zdenac koji je i danas bogat vodom. Snažan je to izvor čiste planinske vode koji je kroz stoljeća postao omiljeno izletište, dio planinarske tradicije i nadahnuće za uzbudljive narodne predaje.

KAKO DOĆI DO IZVORA KRALJIČIN ZDENAC

Kraljičin zdenac od Šestina je udaljen nekoliko kilometara, od restorana Šestinski lagvić do njega ima manje od 3 kilometara i većini ljudi za tu udaljenost treba manje od sat vremena. Dostupan je i automobilom, kao i sljemenskim autobusom, ali taj pun i nije baš najkraći jer vozila moraju obići cijelu, jednosmjernu Sljemensku cestu preko samog vrha pa se spustiti do Kraljičinog zdenca u podnožje.

Kraljičin zdenac leži na 529 metara nadmorske visine, a izvor čiste vode ovdje formira mali bazen koji napaja potok Kraljevac, jedan od pritoka slavnog zagrebačkog potoka Medveščak. Planinari ne propuštaju ovdje napuniti svoje bočice ili rukama zagrabiti osvježavajuću vodu.

ISTOIMENO IZLETIŠTE JE NAŽALOST ZATVORENO

U ovom bajkovitom okruženju nekad je postojalo popularno i omiljeno izletište koje je također nosilo ime Kraljičin zdenac, no prije nekoliko godina ono je nažalost zatvoreno. Postojale su najave da će 2021. ponovo otvoriti svoja vrata, no stvari su se zakomplicirale i uređeno zdanje ostalo je zatvorenih vrata sve do danas. Što je velika šteta jer unatoč blizini ceste ovo područje na sjecištu popularnih sljemenskih staza ima baš sve za opušteno uživanje u prirodi: šumu, žubor vode i hlad zelenih stabala. Najbliži otvoreni planinarski dom je Lugareva kuća, smještena tek 200-tinjak metara poviše zdenca, na samoj Sljemenskoj cesti.

IZVOR JE OTKRIVEN JOŠ U 19. STOLJEĆU

Kraljičin zdenac prvi je put otkriven još u 19. stoljeću, a na austrougarskim kartama zabilježen je pod imenom „Kraljevi zdenec“. Još krajem 19. stoljeća Hrvatsko planinarsko društvo uredilo je izvor, izgradilo nadstrešnicu prema nacrtu poznatog arhitekta Milana Lenucija i postavilo ploču s natpisom: „Kraljičino vrelo 1406. – 1894.“, piše stranica Medvednica.hr.

Upravo je u to vrijeme uređen i okoliš zdenca. Grof Miroslav Kulmer za svoju je suprugu Elviru dao izgraditi lugarnicu, ribogojilište i šetnicu koja je kasnije nazvana upravo Miroslavec, u čast grofu koji se brinuo o uređenju planinskih staza i prostora.

DO ZDENCA VODI NAJLAKŠA I PREKRASNA SLJEMENSKA STAZA 13, POZNATA KAO MIROSLAVEC

Staza Miroslavec najjednostavniji je put do Kraljičinog zdenca i jedna od najlakših i najpopularnijih staza na Medvednici općenito. Službeno označena kao staza 13, kreće od Šestina i prolazi uz potok Kraljevec, vodi šumom i preko drvenih mostića, a jedini malo strmiji dio su kamene stepenice. Uz stazu su postavljene poučne table koje navode geološke i prirodne zanimljivosti o Medvednici.

LEGENDA O CRNOJ KRALJICI

Uz Kraljičin zdenac vezana je i intrigantna legenda koja ovu prirodnu oazu čini još tajanstvenijom. Prema staroj predaji, u vrijeme velike suše svi su izvori vode na Medvednici presušili, osim jednog dubokog zdenca na utvrdi Medvedgrad. Medvedgradom je u to vrijeme vladala zloglasna Crna kraljica, Barbara Celjska.

Gladni i žedni seljaci uputili su se kraljici s molbom za vodu, ali im je ona uskratila pomoć. Obeshrabreni, krenuli su dalje kroz šumu i iznenada ugledali izvor bistre vode koji do tada nije postojalo. Presretni, napili su se vode, a zdenac zle Crne kraljice iznenada je presušio. Novo vrelo tada je dobilo ime Kraljičin zdenac.

Pročitajte još