Rijeka Lika vijuga krajolikom, snimljena iz zraka

FASCINANTNA PONORNICA

Nepredvidiva hrvatska rijeka, koja nestaje pod zemljom, krije slikovito jezero i povijesni kameni most

Na svoje putovanje kreće iz podnožja Velebita, vijuga stvarajući nevjerojatne prizore, nestaje pod zemljom, pa se spaja sa slavnom Gackom… Iako nosi ime ponosne hrvatske regije, rijeka Lika često ostaje u sjeni ostalih ljepota ovog kraja. Jedna je to od najdužih hrvatskih ponornica, krškog je karaktera, jedinstvena i nepredvidiva, a svojem toku krije predivnu prirodu, slikovito jezero i moćan kameni most.

PRIRODNI FENOMEN BEZ KLASIČNOG UŠĆA

Rijeka Lika u svakom je smislu pravi prirodni fenomen. Izvire pod Vaganskim vrhom na Velebitu, nedaleko od mjesta Kukljić, na nadmorskoj visini od oko 600 metara. Kotrlja se regijom čije ime nosi, primajući u sebe vode brojnih pritoka, poput Jadove, Novčice, Otešice… Njezina je ukupna dužina oko 78 kilometara, porječje se prostire na 1570 četvornih kilometara, no najveća je posebnost što nema klasično ušće.

Kod donjeg Kosinja rijeka Lika ponire, te se kroz složeni sustav podzemnih tokova spaja s rijekom Gackom i naposljetku izlazi u Jadransko more kod Novog Vinodolskog. Taj neobični hidrografski sustav fascinira znanstvenike i već je desetljećima predmet njihovih istraživanja.

ZBOG GRADNJE BRANE POTOPLJENO JE CIJELO SELO I NASTALO JE JEZERO KRUŠČICA

Jedna od najznačajnijih točaka na toku je akumulacijsko jezero Kruščica. Ono je nastalo izgradnjom brane na rijeci 1971. za potrebe izgradnje hidroelektrane. Nalazi se na donjem dijelu toka, kod sela Mlakva, a ime je dobilo po selu Kruščica. To je selo potopljeno prilikom izgradnje, a stanovništvo iseljeno u okolne krajeve.

Za ljetnih mjeseci u vrijeme niskog vodostaja i danas se mogu vidjeti ruševine crkve Svetog Ilije, kuća, imanja i cesta potopljenog sela. Danas se jezero može posjetiti čamcem niz rijeku Liku, pješačkom stazom iz Kaluđerovca ili sela Vaganac, a osim za energiju, rado ga posjećuju i koriste ribolovci.

PREKRASAN KAMENI MOST S LUKOVIMA IZ OSMANSKOG DOBA

Još jedna značajna atrakcija koju krije rijeka Lika povijesnog je karaktera. To je Kosinjski most, predivan kameni most preko rijeke izgrađen još u osmanskom razdoblju. Ovaj impozantni most s lukovima i okruglim otvorima svjedočanstvo je vještine nekadašnjih graditelja. Osim što je arhitektonsko remek-djelo, most je i važan dio lokalne povijesti te simbol povezanosti regije. Okružen prirodnim ljepotama, most je idealno mjesto za fotografiranje i uživanje u pogledu na rijeku Liku.

RIJEKA NAPAJA POLJA I ŠUME, A PORJEČJE JE DOM BROJNIM BILJNIM I ŽIVOTINJSKIM VRSTAMA

Rijeka Lika ima i važnu ulogu u svakodnevnom životu stanovnika Like i presudna je za održavanje ekološke ravnoteže. Njezina voda napaja polja i šume, a u njezinu porječju dom su našle brojne biljne i životinjske vrste.

„Mnogi koji posjete rijeku Liku kazat će kako ta prekrasna rijeka ima neku posebnu energiju. Je li to zbog područja kojim prolazi, njenog kanjona i divljine ili zbog toga što je živi svjedok burne povijesti ovoga kraja,“ navodi se na stranici TZ Perušić, koji navodi i podatak da je rijeka Lika druga najveća europska ponornica.

Aktualno

Pročitajte još